İnformasiya Texnologiyaları və Onların Tətbiqi (ITTA 2024) adlı II beynəlxalq konfransı öz işini yekunlaşdırıb
26.04.2024 / Tədbirlər
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) keçirilən “İnformasiya texnologiyaları və onların tətbiqi” (ITTA 2024) adlı II beynəlxalq konfrans öz işini yekunlaşdırıb. Əvvəlcə Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyevin moderatorluğu ilə plenar sessiya keçirilib. Sessiyada Tartu Universtitetinin Kompüter Elmləri İnstitutunun professoru Sedat Akleylek və Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin Kompüter Elmləri şöbəsinin professoru Efendi Nasiboğlunun məruzələri dinlənilib. Konfrans çərçivəsində, həmçinin hibrid formatda “İntellektual sistemlərdə informasiya texnologiyaları”, “Qərarların qəbulunda informasiya texnologiyaları”, “Tikinti, sənaye və mühəndislikdə informasiya texnologiyaları” və “Modelləşdirmədə informasiya texnologiyaları” adlı seksiyalar keçirilib, mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Nigar Aslanovanın rəhbərliyi ilə konfransın bağlanış mərasimi keçirilib. N.Aslanova konfransda həm fundamental tədqiqatlarla, həm də tətbiq aspektlərilə məşğul olan müxtəlif ölkələrin alimləri tərəfindən təqdim olunan 100-dən çox elmi məruzənin informasiya texnologiyalarının inkişafı fonunda xüsusi diqqətə layiq olduğunu bildirib. Konfransın işini yüksək qiymətləndirən alim qeyd edib ki, səsləndirilən məruzələrdə informasiya texnologiyalarının təhsil, tibb, iqtisadiyyat, idarəetmə, proqnozlaşdırma və digər sahələrdə tətbiqi və mövcud probelmlərin aradan qaldırılması istiqamətində maraqlı fikirlər səsləndirilib.
N.Aslanova V Sənaye İnqilabı ərəfəsində Azərbaycanın müxtəlif sahələr üzrə xarici ölkələrlə qarşılıqlı praktiki əməkdaşlıqlar qurmaq üçün iqtisadi və sosial-siyasi potensiala malik olduğunu qeyd edib. Ölkənin qabaqcıl elmi qurumlarının, o cümlədən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin fəal işgüzar əməkdaşlığa hər zaman hazır olduğunu bildirən professor  səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin bir çox mühüm tətbiqi problemlərin həllinə yönəlmiş fundamental tədqiqatlara zəmin yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Çıxışının sonunda konfransın təşkil olunmasında göstərilən dəstəyə görə həmtəşkilatçılara təşəkkür edən professor AzMİU-nun “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri kafedrası”na uzun illərdir rəhbərlik edən dünyaşöhrətli alim, AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin və əməkdaşlarının rolunu xüsusilə qeyd edib.
Daha sonra Dokuz Eylül Universitetinin Kompüter Elmləri şöbəsinin professoru Efendi Nasiboğlu, Avstraliyanın Federasiya Universitetinin professoru Adil Bağırov və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə çıxış ediblər. Çıxışlarda informasiya texnologiyalarının aktual problemlərini və gələcək perspektivlərini nəzərdən keçirmək üçün müvafiq sahə üzrə dünyanın müxtəlif ölkələrindən alim və mütəxəssisləri bir araya gətirən konfransın önəmi qeyd olunub, qarşıda duran hədəflər diqqətə çatdırılıb.

2-я международная конференция «Информационные технологии и их применение» (ITTA 2024) завершила свою работу
26.04.2024 /
2-я Международная конференция "Информационные технологии и их применение" (ITTA 2024), проходившая в Азербайджанском архитектурно-строительном университете (АзАСУ), завершила свою работу. Сначала была проведена пленарная сессия под модераторством исполняющего обязанности исполнительного директора Института систем управления Министерства науки и образования, д.т.н. доцента Эльхана Сабзиева. На сессии были заслушаны доклады профессора Института компьютерных наук Тартуского университета Седата Аклейлека и профессора кафедры компьютерных наук Университета Докуз Эйлюл Турции Эфенди Насибоглу. В рамках конференции в гибридном формате прошли секции «Информационные технологии в интеллектуальных системах», «Информационные технологии в принятии решений», «Информационные технологии в строительстве, промышленности и технике» и «Информационные технологии в моделировании», состоялся обмен мнениями по темам.
Затем под руководством проректора по науке и инновациям университета, профессора Нигяр Аслановой состоялась церемония закрытия конференции. Н.Асланова отметила, что более 100 научных докладов, представленных на конференции учеными из разных стран, занимающимися как фундаментальными исследованиями, так и прикладными аспектами, заслуживают особого внимания на фоне развития информационных технологий. Высоко оценив работу конференции, ученый отметила, что в представленных докладах прозвучали интересные идеи по применению информационных технологий в образовании, медицине, экономике, управлении, прогнозировании и других областях и устранению существующих проблем.
Н.Асланова отметила, что в преддверии V промышленной революции Азербайджан обладает экономическим и социально-политическим потенциалом для налаживания практического сотрудничества с зарубежными странами в различных сферах. Отметив, что ведущие научные структуры страны, в том числе Азербайджанский архитектурно-строительный университет, всегда готовы к активному деловому сотрудничеству, профессор выразила уверенность в том, что эффективное взаимодействие создаст основу для фундаментальных исследований, направленных на решение многих важных прикладных задач.
В конце своего выступления профессор, поблагодарив соорганизаторов за поддержку, оказанную в организации конференции, особо отметила роль всемирно известного ученого, советника НАНА, академика Тельмана Алиева, долгие годы возглавлявшего кафедру информационных технологий и систем АзАСУ, и его сотрудников.
Затем выступили профессор кафедры компьютерных наук Университета Докуз Эйлюль Эфенди Насибоглу, профессор Австралийского федерального университета Адиль Багиров и заведующий лабораторией методов распознавания, идентификации и принятия оптимальных решений Института систем управления, член-корреспондент НАНА, профессор Камиль Айда-заде. В выступлениях была отмечена значимость конференции, объединяющей ученых и специалистов соответствующих областей из разных стран мира для рассмотрения актуальных проблем и перспектив информационных технологий, были доведены до сведения стоящие перед ними задачи.