İnformasiya Texnologiyaları və Onların Tətbiqi (ITTA 2024) adlı II beynəlxalq konfransı öz işini yekunlaşdırıb
26.04.2024 / Tədbirlər
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) keçirilən “İnformasiya texnologiyaları və onların tətbiqi” (ITTA 2024) adlı II beynəlxalq konfrans öz işini yekunlaşdırıb. Əvvəlcə Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyevin moderatorluğu ilə plenar sessiya keçirilib. Sessiyada Tartu Universtitetinin Kompüter Elmləri İnstitutunun professoru Sedat Akleylek və Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin Kompüter Elmləri şöbəsinin professoru Efendi Nasiboğlunun məruzələri dinlənilib. Konfrans çərçivəsində, həmçinin hibrid formatda “İntellektual sistemlərdə informasiya texnologiyaları”, “Qərarların qəbulunda informasiya texnologiyaları”, “Tikinti, sənaye və mühəndislikdə informasiya texnologiyaları” və “Modelləşdirmədə informasiya texnologiyaları” adlı seksiyalar keçirilib, mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Nigar Aslanovanın rəhbərliyi ilə konfransın bağlanış mərasimi keçirilib. N.Aslanova konfransda həm fundamental tədqiqatlarla, həm də tətbiq aspektlərilə məşğul olan müxtəlif ölkələrin alimləri tərəfindən təqdim olunan 100-dən çox elmi məruzənin informasiya texnologiyalarının inkişafı fonunda xüsusi diqqətə layiq olduğunu bildirib. Konfransın işini yüksək qiymətləndirən alim qeyd edib ki, səsləndirilən məruzələrdə informasiya texnologiyalarının təhsil, tibb, iqtisadiyyat, idarəetmə, proqnozlaşdırma və digər sahələrdə tətbiqi və mövcud probelmlərin aradan qaldırılması istiqamətində maraqlı fikirlər səsləndirilib.
N.Aslanova V Sənaye İnqilabı ərəfəsində Azərbaycanın müxtəlif sahələr üzrə xarici ölkələrlə qarşılıqlı praktiki əməkdaşlıqlar qurmaq üçün iqtisadi və sosial-siyasi potensiala malik olduğunu qeyd edib. Ölkənin qabaqcıl elmi qurumlarının, o cümlədən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin fəal işgüzar əməkdaşlığa hər zaman hazır olduğunu bildirən professor  səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin bir çox mühüm tətbiqi problemlərin həllinə yönəlmiş fundamental tədqiqatlara zəmin yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Çıxışının sonunda konfransın təşkil olunmasında göstərilən dəstəyə görə həmtəşkilatçılara təşəkkür edən professor AzMİU-nun “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri kafedrası”na uzun illərdir rəhbərlik edən dünyaşöhrətli alim, AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin və əməkdaşlarının rolunu xüsusilə qeyd edib.
Daha sonra Dokuz Eylül Universitetinin Kompüter Elmləri şöbəsinin professoru Efendi Nasiboğlu, Avstraliyanın Federasiya Universitetinin professoru Adil Bağırov və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə çıxış ediblər. Çıxışlarda informasiya texnologiyalarının aktual problemlərini və gələcək perspektivlərini nəzərdən keçirmək üçün müvafiq sahə üzrə dünyanın müxtəlif ölkələrindən alim və mütəxəssisləri bir araya gətirən konfransın önəmi qeyd olunub, qarşıda duran hədəflər diqqətə çatdırılıb.

2nd International Conference “Information Technologies and Their Applications” (ITTA 2024) completed its work
26.04.2024 /
The 2nd International Conference “Information Technologies and Their Applications” (ITTA 2024) held at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AUAC) has come to an end. At first, a plenary session was held under the moderation of Acting Executive Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education Associate Professor Elkhan Sabziev, DSc in Engineering. The session included presentations by Prof. Sedat Akleylek of the Institute of Computer Science, University of Tartu, and Prof. Efendi Nasiboglu of the Department of Computer Science, Dokuz Eylul University, Turkiye Efendi Nasiboglu. Within the framework of the conference the sections “Information Technologies in Intelligent Systems”, “Information Technologies in Decision Making”, “Information Technologies in Construction, Industry and Engineering” and “Information Technologies in Modeling” were held in a hybrid format, and the exchange of opinions on the topics took place.
Then the closing ceremony of the conference was held under the guidance of the Vice Rector for Science and Innovation of the University, Prof. Nigar Aslanova. N. Aslanova noted that more than 100 papers presented at the conference by scientists from different countries engaged in both fundamental research and applied aspects deserve special attention against the background of the development of information technologies. Highly appreciating the work of the conference, the scientist noted that the presented papers contained interesting ideas on application of information technologies in education, medicine, economics, management, forecasting and other fields and elimination of existing problems.
N.Aslanova noted that Azerbaijan has economic and socio-political potential to establish practical cooperation with foreign countries in various spheres on the threshold of V industrial revolution. Noting that the leading academic organizations of the country, including the Azerbaijan University of Architecture and Construction, are always ready for active business cooperation, the professor expressed confidence that effective cooperation will create a basis for fundamental research aimed at solving many important applied problems.
At the end of her speech, thanking the co-organizers for the support provided in the organization of the conference, the professor emphasized the role of world-known scientist, Advisor of ANAS, Academician Telman Aliev, who headed the Department of Information Technologies and Systems of AUAC for many years, and his staff.
Then, Professor of Computer Science Department of Dokuz Eylul Efendi Nasiboglu University, Professor of Australian Federation University Adil Bagirov and Head of Laboratory of Recognition, Identification and Optimal Decision Making Methods of the Institute of Control Systems, Corresponding Member of ANAS, Professor Kamil Ayda-zade spoke. The speakers emphasized the importance of the conference, which brings together scientists and specialists of relevant fields from different countries of the world to consider the current problems and prospects of information technologies, and brought to attention the challenges facing them.