Azərbaycan və Çin alimləri arasında təbiət problemlərinin həllində birgə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
10.05.2024 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi (AR ETN) İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və ictimai əsaslarla direktorun köməkçisi Renying Li Guangzhou Universitetinin (GU) və Çin Milli Kosmik Administrasiyasının (ÇMKA) dəvəti ilə 22-26 aprel 2024-cü il tarixlərində Çin Xalq Respublikasında səfərdə olmuşlar.
Səfərin məqsədi Yer haqqında aerokosmik informasiyanın toplanması, İpək Yolu ölkələrində Data mərkəzlərdə yerləşdirilməsi və emalı vasitəsilə BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri” proqramı çərçivəsində XXI əsrin qlobal Yer problemlərinin, o cümlədən təbii fəlakətlər, iqlim dəyişiklikləri, su resurslarının idarə olunması və digər təbiət problemlərinin həllində Çin alim və mütəxəssisləri ilə əməkdaşlığın qurulması və birgə layihələrin həyata keçirilməsi olmuşdur.
Səfər əsnasında nümayəndə heyəti Guangzhou Universitetində, Vuhan Universitetində, Çin Milli Kosmos Administrasiyasında, Asiya-Sakit Okean Kosmik Əməkdaşlıq Təşkilatında (APSCO), Hubei Əyalətinin Chushang Federasiyası Assosiasiyasında görüşlər və müzakirələr aparmışlar. Qonaqlar ÇXR-nın avtonom uçuş aparatları və avtomobilləri şirkəti olan Guangdon  Huitian Aerokosmik Texnologiya Co., Ltd şirkətinin Elmi Tədqiqat Mərkəzini və FiberHome Telekommunikasiya Texnologiyaları Co., Ltd. şirkətini ziyarət etmiş, fəaliyyət istiqamətlərilə yaxından tanış olmuşlar.
Azərbaycanın nümayəndə heyətini qəbul edən Çin Milli Kosmos Administrasiyanın idarə heyətinin sədr müavini cənab Bianq Zianq Azərbaycan Kosmik Agentliyinin - Azərkosmosla əməkdaşlığının önəmini vurğulayıb. Ötən il Bakıda keçirilmiş 74-cü Astronavtika konqresində (IAC–2023) ÇMKA-nın baş mühəndisinin böyük bir qrup nümayəndə heyəti ilə iştirak etdiyini qeyd edib və “Bir Kəmər, Bir Yol” layihəsi çərçivəsində Azərbaycanla əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib.
Cavab nitqində nümayəndə heyətinin rəhbəri, AR Kosmik Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini cənab Dunay Bədirxanov dəvətə görə minnətdarlığını bildirmiş, Azərkosmosla ÇMKA-nın son illər əldə etdiyi nailiyyətlərini qeyd edərək kosmik təşkilatlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacib olduğunu qeyd etmişdir.
Azərkosmosun imkanları barədə məlumat verən D.Bədirxanov üç milli peykin mövcudluğu, 50 müxtəlif ölkələrə kosmik xidmətlər göstərməsini və son zamanlar Çin şirkətləri ilə əlaqələrin genişlənməsini və 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində Çinin bir çox təşkilatlarının və şirkətlərinin iştirakını və Çin alim və mütəxəssislərinin təqdim etdiyi məqalələr və çıxışların əhəmiyyətini xüsusi ilə qeyd etdi. D.Bədirxanov Azərkosmosla ÇMKA arasında gələcək əməkdaşlığın inkişafı və bu sahədə hər iki ölkənin elm nümayəndələrinin iştirakının vacibliyini qeyd etdi.
Azərbaycanın nümayəndə heyəti, həmçinin Vuhan şəhərində Çinin Kosmos Gününə həsr olunmuş təntənəli iclasda və Çin - Latın Amerikası və Karib Hövzəsi Ölkələrinin Kosmos Əməkdaşlıq Forumunda iştirak etmişlər.
Səfər müddətində Azərbaycan və Çin alimləri “Bir kəmər - Bir yol” təşəbbüsü platformasında Çin Elmlər Akademiyasının Elm Proqramı çərçivəsində fəzadan Yer kürəsinin tədqiqi məsələlərində, o cümlədən Avropa və Asiya arasında Azərbaycan Respublikasının da aktiv iştirakçısı olduğu “Orta Koridor” boyunca nəqliyyat və logistika məsələlərində elmi tutumlu problemlərin həllində birgə əməkdaşlıq üzrə müzakirələr aparmışlar.
2013-cü ildə Çin tərəfindən “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsünün irəli sürüldüyü ilk gündən Azərbaycanın bu təşəbbüsü dəstəklədiyini qeyd edən Əli Abbasov 2016-cı ildə Çin Elmlər Akademiyasının və Çin Milli Kosmik Administrasiyasının irəli sürdüyü “Rəqəmsal Kəmər və Yol” (DBAR) meqa layihəsinin önəmini qeyd edib. Akademik regionda müvafiq elmi tədqiqat təşkilatlarını əlaqələndirərək BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri” çərçivəsində  Böyük İpək Yolu boyu ətraf-mühitin qorunması, yer problemlərinin həlli və monitorinqi üçün alim və mütəxəssislərin birgə fəaliyyətinin zəruriliyindən bəhs edib.
Ə.Abbasov qeyd edib ki, Azərbaycanın təklifi ilə BMT-nin Baş Assambleyasının 2010-cu il 64-cü, 2013-cü il 67-ci sesiyalarında Azərbaycan hökumətinin koordinatorluğu ilə “Trans Avro-Asiya Böyük İnformasiya Magistralı” layihəsinin həyata keçirilməsi qərara alınmışdır.
Azərbaycan və Çin alimləri arasında aparılan müzakirələrdə, həmçinin Azərbaycanda bu ilin noyabr ayında keçiriləcək dünyanın nüfuzlu tədbirlərindən biri olan BMT-nin Tərəflər Konfransının (COP29) sesiyasında Azərbaycan və Çin alimlərinin birgə iştirakı üçün ETN-in İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Çin Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutu və Guangzhou Universitetinin birgə iştirak perspektivlərindən bəhs olunub.
Görüş çərçivəsində, həmçinin ÇXR-nın Guangzhou Universiteti və AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.

Azerbaijani and Chinese scientists discussed prospects of cooperation in solving nature problems
Academician Ali Abbasov, General Director of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (MSE RA), Tofig Babayev, PhD in Engineering, Head of the Department of International Relations and Innovations, and Renying Li, Assistant Director for Public Relations, visited the People's Republic of China from April 22 to 26 at the invitation of Guangzhou University (GU) and China National Space Administration (CNSA).
The purpose of the visit was the establishment of cooperation and implementation of joint projects with Chinese scientists and experts in addressing 21st century global Earth problems, including natural disasters, climate change, water management and other nature problems, under the UN Sustainable Development Goals program, by collecting aerospace information about the earth, collecting and processing it in data centers in Silk Road countries.
During the visit, the delegation held meetings and discussions at Guangzhou University, Wuhan University, China National Space Administration, Asia-Pacific Space Cooperation Organization (APSCO), Chushang Federation of Hubei Province Association. The guests visited the research center of Guangdon Huitian Aerokosmik Texnologiya Co., Ltd. engaged in production of autonomous aircrafts and cars in China, and FiberHome Telecommunication Technologies Co., Ltd. and got acquainted with the areas of their activities.
Receiving the Azerbaijani delegation, Mr. Biang Ziang, Vice Chairman of the Board of China National Space Administration, stressed the importance of cooperation with Azerbaijan's Azercosmos Space Agency. He noted that the chief engineer of CNSA participated with a large delegation in the 74th Astronautical Congress (IAC-2023) held last year in Baku and spoke about the ties of cooperation with Azerbaijan within the framework of the "One Belt, One Road" project.
In his response speech, the head of the delegation, Deputy Chairman of the Board of the Azerbaijan Space Agency Dunay Badirkhanov thanked the hosts for the invitation, highlighted the achievements of Azercosmos and CNSA in recent years and noted the importance of expanding cooperation between the space organizations.
Talking about the capabilities of Azercosmos, Badirkhanov emphasized the availability of three national satellites, the provision of space services to 50 different countries and the recent expansion of ties with Chinese companies, the participation of many Chinese organizations and companies in the 74th International Astronautical Congress, and the importance of articles and presentations by Chinese scientists and specialists. D.Badirkhanov noted the importance of developing further cooperation between Azercosmos and CNSA and participation of representatives of science of both countries in this field.
The Azerbaijani delegation also took part in the ceremonial meeting dedicated to China's Space Day in the city of Wuhan and the Space Cooperation Forum between China and the Latin American and Caribbean countries.
During the visit, Azerbaijani and Chinese scientists held discussions on joint cooperation in the platform of the "One Belt, One Road" initiative within the framework of the scientific program of the Chinese Academy of Sciences on applied problems of Earth exploration from space, including the solution of science-intensive problems of transport and logistics along the "Middle Corridor" between Europe and Asia, of which the Republic of Azerbaijan is an active participant.
Noting that Azerbaijan had been a supporter of the "One Belt, One Road" initiative put forward by China in 2013 from day one, Ali Abbasov emphasized the importance of the "Digital Belt and Road" (DBAR) megaproject initiated by the Chinese Academy of Sciences and the China National Space Administration in 2016. The academician stressed the need for joint activities of scientists and specialists in environmental protection, addressing Earth problems and monitoring along the Great Silk Road within the framework of the UN "Sustainable Development Goals", coordinating relevant research organizations in the region.
A.Abbasov said that at the suggestion of Azerbaijan at the 64th session of the UN General Assembly in 2010 and 67th session in 2013 a decision had been made to implement the project "Trans-Eurasian Information Super Highway" under the coordination of the Azerbaijani government.
Prospects were discussed for joint participation of the Institute of Control Systems, Aerospace Information Research Institute of the Chinese Academy of Sciences and Guangzhou University for joint participation of Azerbaijani and Chinese scientists in joint discussions, as well as in the session of the UN Conference of Parties (COP29), one of the most prestigious events in the world, to be held in Azerbaijan in November this year.
A memorandum on scientific and technological cooperation was also signed between Guangzhou University of the PRC and the Institute of Control Systems of MSE RA at the meeting.