Azərbaycan və Çin alimləri arasında təbiət problemlərinin həllində birgə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
10.05.2024 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi (AR ETN) İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və ictimai əsaslarla direktorun köməkçisi Renying Li Guangzhou Universitetinin (GU) və Çin Milli Kosmik Administrasiyasının (ÇMKA) dəvəti ilə 22-26 aprel 2024-cü il tarixlərində Çin Xalq Respublikasında səfərdə olmuşlar.
Səfərin məqsədi Yer haqqında aerokosmik informasiyanın toplanması, İpək Yolu ölkələrində Data mərkəzlərdə yerləşdirilməsi və emalı vasitəsilə BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri” proqramı çərçivəsində XXI əsrin qlobal Yer problemlərinin, o cümlədən təbii fəlakətlər, iqlim dəyişiklikləri, su resurslarının idarə olunması və digər təbiət problemlərinin həllində Çin alim və mütəxəssisləri ilə əməkdaşlığın qurulması və birgə layihələrin həyata keçirilməsi olmuşdur.
Səfər əsnasında nümayəndə heyəti Guangzhou Universitetində, Vuhan Universitetində, Çin Milli Kosmos Administrasiyasında, Asiya-Sakit Okean Kosmik Əməkdaşlıq Təşkilatında (APSCO), Hubei Əyalətinin Chushang Federasiyası Assosiasiyasında görüşlər və müzakirələr aparmışlar. Qonaqlar ÇXR-nın avtonom uçuş aparatları və avtomobilləri şirkəti olan Guangdon  Huitian Aerokosmik Texnologiya Co., Ltd şirkətinin Elmi Tədqiqat Mərkəzini və FiberHome Telekommunikasiya Texnologiyaları Co., Ltd. şirkətini ziyarət etmiş, fəaliyyət istiqamətlərilə yaxından tanış olmuşlar.
Azərbaycanın nümayəndə heyətini qəbul edən Çin Milli Kosmos Administrasiyanın idarə heyətinin sədr müavini cənab Bianq Zianq Azərbaycan Kosmik Agentliyinin - Azərkosmosla əməkdaşlığının önəmini vurğulayıb. Ötən il Bakıda keçirilmiş 74-cü Astronavtika konqresində (IAC–2023) ÇMKA-nın baş mühəndisinin böyük bir qrup nümayəndə heyəti ilə iştirak etdiyini qeyd edib və “Bir Kəmər, Bir Yol” layihəsi çərçivəsində Azərbaycanla əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib.
Cavab nitqində nümayəndə heyətinin rəhbəri, AR Kosmik Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini cənab Dunay Bədirxanov dəvətə görə minnətdarlığını bildirmiş, Azərkosmosla ÇMKA-nın son illər əldə etdiyi nailiyyətlərini qeyd edərək kosmik təşkilatlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacib olduğunu qeyd etmişdir.
Azərkosmosun imkanları barədə məlumat verən D.Bədirxanov üç milli peykin mövcudluğu, 50 müxtəlif ölkələrə kosmik xidmətlər göstərməsini və son zamanlar Çin şirkətləri ilə əlaqələrin genişlənməsini və 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində Çinin bir çox təşkilatlarının və şirkətlərinin iştirakını və Çin alim və mütəxəssislərinin təqdim etdiyi məqalələr və çıxışların əhəmiyyətini xüsusi ilə qeyd etdi. D.Bədirxanov Azərkosmosla ÇMKA arasında gələcək əməkdaşlığın inkişafı və bu sahədə hər iki ölkənin elm nümayəndələrinin iştirakının vacibliyini qeyd etdi.
Azərbaycanın nümayəndə heyəti, həmçinin Vuhan şəhərində Çinin Kosmos Gününə həsr olunmuş təntənəli iclasda və Çin - Latın Amerikası və Karib Hövzəsi Ölkələrinin Kosmos Əməkdaşlıq Forumunda iştirak etmişlər.
Səfər müddətində Azərbaycan və Çin alimləri “Bir kəmər - Bir yol” təşəbbüsü platformasında Çin Elmlər Akademiyasının Elm Proqramı çərçivəsində fəzadan Yer kürəsinin tədqiqi məsələlərində, o cümlədən Avropa və Asiya arasında Azərbaycan Respublikasının da aktiv iştirakçısı olduğu “Orta Koridor” boyunca nəqliyyat və logistika məsələlərində elmi tutumlu problemlərin həllində birgə əməkdaşlıq üzrə müzakirələr aparmışlar.
2013-cü ildə Çin tərəfindən “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsünün irəli sürüldüyü ilk gündən Azərbaycanın bu təşəbbüsü dəstəklədiyini qeyd edən Əli Abbasov 2016-cı ildə Çin Elmlər Akademiyasının və Çin Milli Kosmik Administrasiyasının irəli sürdüyü “Rəqəmsal Kəmər və Yol” (DBAR) meqa layihəsinin önəmini qeyd edib. Akademik regionda müvafiq elmi tədqiqat təşkilatlarını əlaqələndirərək BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri” çərçivəsində  Böyük İpək Yolu boyu ətraf-mühitin qorunması, yer problemlərinin həlli və monitorinqi üçün alim və mütəxəssislərin birgə fəaliyyətinin zəruriliyindən bəhs edib.
Ə.Abbasov qeyd edib ki, Azərbaycanın təklifi ilə BMT-nin Baş Assambleyasının 2010-cu il 64-cü, 2013-cü il 67-ci sesiyalarında Azərbaycan hökumətinin koordinatorluğu ilə “Trans Avro-Asiya Böyük İnformasiya Magistralı” layihəsinin həyata keçirilməsi qərara alınmışdır.
Azərbaycan və Çin alimləri arasında aparılan müzakirələrdə, həmçinin Azərbaycanda bu ilin noyabr ayında keçiriləcək dünyanın nüfuzlu tədbirlərindən biri olan BMT-nin Tərəflər Konfransının (COP29) sesiyasında Azərbaycan və Çin alimlərinin birgə iştirakı üçün ETN-in İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Çin Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutu və Guangzhou Universitetinin birgə iştirak perspektivlərindən bəhs olunub.
Görüş çərçivəsində, həmçinin ÇXR-nın Guangzhou Universiteti və AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.

Азербайджанские и китайские ученые обсудили перспективы совместного сотрудничества в решении проблем природы
10.05.2024 /
Генеральный директор Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики (МНО АР) академик Али Аббасов и заведующий отделом международных связей и инноваций, д.ф.т. Тофиг Бабаев и помощник директора по связям с общественностью Рэньин Ли с 22 по 26 апреля посетили Китайскую Народную Республику по приглашению Университета Гуанчжоу и Китайской национальной космической администрации (КНКА).
Целью визита было налаживание сотрудничества и реализация совместных проектов с китайскими учеными и специалистами в решении глобальных проблем Земли XXI века, включая стихийные бедствия, изменение климата, управление водными ресурсами и другие природные проблемы, в рамках программы ООН “Цели устойчивого развития” посредством сбора аэрокосмической информации о земле, ее размещения и обработки в центрах обработки данных в странах Шелкового пути.
В ходе визита делегация провела встречи и обсуждения в Гуанчжоуском университете, Уханьском университете, Китайской национальной космической администрации, Организации Азиатско-Тихоокеанского космического сотрудничества (APSCO), Ассоциации федерации Чушан провинции Хубэй. Гости посетили научно-исследовательский центр компании Guangdon Huitian Aerokosmik Texnologiya Co., Ltd., занимающийся производством автономных летательных аппаратов и автомобилей в КНР., и FiberHome Telecommunication Technologies Co., Ltd., близко ознакомились с направлениями их деятельности.
Принимая делегацию Азербайджана, заместитель председателя правления Китайской национальной космической администрации господин Бянь Цзян подчеркнул важность сотрудничества с Азербайджанским космическим агентством Азеркосмос. Он отметил, что главный инженер КНКА с большой делегаций принял участие в 74-м Астронавтическом конгрессе (IAC-2023), состоявшемся в прошлом году в Баку, и говорил о связях сотрудничества с Азербайджаном в рамках проекта “Один пояс, один путь”.
В ответной речи глава делегации, заместитель председателя правления Космического агентства АР Дунай Бадирханов выразил благодарность за приглашение, отметил достижения Азеркосмоса и КНКА за последние годы и отметил важность расширения сотрудничества между космическими организациями.
Рассказывая о возможностях Азеркосмоса, Д. Бадирханов особо отметил наличие трех национальных спутников, предоставление космических услуг 50 различным странам и недавнее расширение связей с китайскими компаниями, участие многих китайских организаций и компаний в 74-м Международном астронавтическом конгрессе, а также важность статей и выступлений китайских ученых и специалистов. Д.Бадирханов отметил важность развития дальнейшего сотрудничества между Азеркосмосом и КНКА и участия представителей науки обеих стран в этой области.
Делегация Азербайджана также приняла участие в торжественном собрании, посвященном Дню космоса Китая, в городе Ухань и Форуме космического сотрудничества между Китаем и странами Латинской Америки и Карибского бассейна.
В ходе визита азербайджанские и китайские ученые на платформе инициативы “Один пояс - один путь” в рамках научной программы Китайской академии наук провели обсуждения по совместному сотрудничеству в прикладных задачах по исследованию Земли из космоса, в том числе в решении наукоемких проблем вопросов транспорта и логистики по “Среднему коридору” между Европой и Азией, активным участником которого является и Азербайджанская Республика.
Отметив, что Азербайджан с первого дня поддерживает выдвинутую Китаем в 2013 году инициативу “Один пояс, один путь”, Али Аббасов отметил важность мегапроекта “Цифровой пояс и путь” (DBAR), инициированного Китайской академией наук и Китайской национальной космической администрацией в 2016 году. Академик отметил необходимость совместной деятельности ученых и специалистов по охране окружающей среды, решению проблем Земли и мониторингу на всем протяжении Великого Шелкового пути в рамках “Целей устойчивого развития” ООН, координируя соответствующие научно-исследовательские организации в регионе.
А.Аббасов отметил, что по предложению Азербайджана на 64-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 2010 году и 67-й сессии в 2013 году было принято решение о реализации проекта “Транс-Евразийская суперинформационная магистраль” при координации правительства Азербайджана.
Были обсуждены перспективы совместного участия Института систем управления, Института исследований аэрокосмической информации Китайской академии наук и Гуанчжоуского университета для совместного участия азербайджанских и китайских ученых в совместных обсуждениях, а также в сессии Конференции Сторон ООН (COP29), одном из престижнейших мероприятий в мире, которое состоится в Азербайджане в ноябре этого года.
В рамках встречи также был подписан меморандум о научно-техническом сотрудничестве между Гуанчжоуским университетом КНР и Институтом систем управления МНО АР.