İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Çin Milli Kosmik Administrasiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
31.05.2024 / Mühüm xəbərlər
27 may 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Çin Milli Kosmik Administrasiyasının (ÇMKA) nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, Çin Milli Kosmik Administrasiyasının Yerin Monitorinqi Sistemləri və Data Mərkəzinin (EOSDC) direktoru Zhao Jian və nümayəndə heyəti, direktor köməkçisi Xıng Jin, şöbə müdiri Wang Fengyu, əməkdaşı Sun Lin, Çinin Peyk Məlumatları və Tətbiqləri Beynəlxalq Əməkdaşlıq Mərkəzinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq Departamentinin direktor müavini Zhou Yibin və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə ÇMKA və Çinin digər elmi tədqiqat müəssisələri, universitetləri arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirib. Akademik cari ildə Azərkosmos və İSİ-nin əməkdaşlığı çərçivəsində ÇMKA tərəfindən elan olunan layihəyə müraciət edildiyini və Yerin monitorinqi ilə bağlı süni peyklərdən alınan informasiyanın emalı üçün Azərbaycanda DATA mərkəz yaradılması təklifinin irəli sürüldüyünü xatırladıb. Görüşün əsas məqsədinin sözügedən təklifin müzakirəsi və 2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək dünyanın nüfuzlu tədbirlərindən biri olan BMT-nin Tərəflər Konfransında (COP29) birgə iştirak barədə danışıqlara həsr edildiyini qeyd edib.
COP29-da birgə iştirakla bağlı təkliflərini səsləndirən Ə.Abbasov bu istiqamətdə Çin Milli Kosmik Administrasiyası, Çin Peyk İnformasiyasının Emalı İnstitutu, Guangzhou Universiteti, AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat  Nazirliyi, AR Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Kosmik Agentliyi, İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birgə sesiyasının keçirilməsi təklifini irəli sürüb.
Sonra çıxış edən EOSDC-nın direktoru Zhao Jian İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Azərkosmosla qurulan əlaqələrin önəmini vurğulayıb, qarşıda duran hədəflərdən bəhs edib. Azərbaycanda səfərdə olan nümayəndə heyətinin Azərkosmosla həyata keçirdiyi görüşlər barədə məlumat verən Z.Jian COP29-da birgə iştirakla bağlı təkliflərini səsləndirib.
Görüş əsnasında 2016-cı ildə Çin Elmlər Akademiyasının və Çin Milli Kosmik Administrasiyasının irəli sürdüyü “Rəqəmsal Kəmər və Yol” (DBAR) meqa layihəsinin müzakirəsi həyata keçirilib, Azərbaycan tərəfinin “Bir Kəmər, Bir Yol” nəqliyyat dəhlizində olan ərazilərin kosmik monitorinqi barədə alyansın yaradılması və bu mövzuda COP29-da iştirak imkanları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Yerin Monitorinqi Sistemləri və Data Mərkəzi arasında anlaşma memorandumunun imzalanması barədə təklif irəli sürülüb.
Görüş nəticəsində ilkin olaraq tərəflər arasında cari ilin iyun ayında COP29 proqramının tərtibi barədə danışıqlar aparılması, konfransda birgə iştirak perspektivlərinin müzakirəsi, birgə sessiyanın təşkili və digər məsələlər qərara alınıb.

A meeting with representatives of the China National Space Administration was held at the Institute of Control Systems
31.05.2024 /
A meeting with representatives of the China National Space Administration (CNSA) was held on May 27, 2024 at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was attended by Academician Ali Abbasov, General Director of ICS, Head of the International Relations and Innovation Department Tofig Babaev, Director of the Earth Observation Systems and Data Center (EOSDC) of the China National Space Administration Zhao Jian and delegation, Assistant Director Xing Jin, Head of Department Wang Fengyu, employee Sun Lin, Deputy Director of the International Cooperation Department of the China Satellite Data and Applications International Cooperation Center Zhou Yibin and other employees.
Academician Ali Abbasov thanked the guests for the attention paid to the Institute and highly appreciated the existing cooperation relations between the Institute of Control Systems and other research institutions and universities of China. The academician reminded that this year, within the framework of cooperation between Azercosmos and ICS, an application was submitted for the project announced by CNCA and a proposal was put forward to establish in Azerbaijan a center for processing Earth monitoring data received from artificial satellites. He noted that the main purpose of the meeting is to discuss this proposal and the joint participation in the UN Conference of the Parties (COP29), one of the most prestigious events in the world, to be held in Azerbaijan in November 2024.
Speaking about joint participation in COP29, Abbasov suggested holding a joint session of the China National Space Administration, China Satellite Information Processing Institute, Guangzhou University, Ministry of Digital Development and Transportation of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Space Agency, Institute of Control Systems and Azerbaijan National Academy of Sciences.
EOSDC Director Zhao Jian emphasized the importance of the established relations with the Institute of Control Systems and Azerkosmos and spoke about the upcoming goals. Zhao Jian spoke about the meetings of the delegation on their visit to Azerbaijan with Azerkosmos and shared his proposals for joint participation in COP29.
The meeting included discussion of the Digital Belt and Road (DBAR) megaproject initiated by the Chinese Academy of Sciences and the China National Space Administration in 2016, exchange of views on the establishment by the Azerbaijani side of an alliance for space monitoring of territories in the One Belt, One Road transport corridor and possibilities of participation in COP29. A proposal was also made to sign a Memorandum of Understanding between the Institute of Control Systems and the Earth Observation Systems and Data Center.
Following the results of the meeting it was decided to hold preliminary talks between the parties on the development of the COP29 program in June this year, discuss the prospects of joint participation in the conference, organization of a joint session and other issues.