Akademik Əşrəf Hüseynovun anadan olmasının 110 illiyinə həsr edilən tədbir keçirilib
Dekabrın 13-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə "Akademik Əşrəf Hüseynovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamından irəli gələrək Əməkdar elm xadimi, akademik Əşrəf Hüseynovun 110 illik yubileyinə həsr edilən toplantı keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları akademik Əşrəf Hüseynovun II Fəxri Xiyabanda yerləşən məzarını ziyarət ediblər.
Akademiyanın Əsas binasında baş tutan tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq akademik Əşrəf Hüseynovun mənalı ömür yolundan, elmi yaradıcılığından, müasir Azərbaycan riyaziyyat məktəbinin yaradıcılarından biri kimi fəaliyyətindən, elmi və təşkilati işlərindən danışıb.
Sonra Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov , Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov,  Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, və başqaları alimlə bağlı xatirələrini bölüşərək Əşrəf Hüseynovun adının ölkəmizin hər yerində daim böyük hörmət və ehtiramla anıldığını vurğulayıblar.
Tədbirdə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev "Akademik Əşrəf Hüseynov Azərbaycanda kibernetika elmi məktəbinin yaradıcısıdır" mövzulu məruzəylə çıxış edib. Məruzəçi mərhumun Azərbaycanda kibernetika, idarəetmə sistemləri istiqamətindəki məhsuldar fəaliyyətindən danışıb, akademik Əşrəf Hüseynovun AMEA-da çalışdığı müddətdə təkcə elmimiz üçün deyil, iqtisadiyyatımız üçün də mühüm xidmətlərindən söz açıb: "O, Kibernetika İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin edildikdən sonra müəssisənin elmi istiqamətlərini müəyyənləşdirmək, elmi məktəblər yaratmaq, elektron hesablama maşınlarını elmi tədqiqat proseslərində istifadə etmək, ölkənin qarşısına çıxan iqtisadi problemlərin həllinin elektron maşınlarda həyata keçirilməsini təmin etmək kimi aktual və çox çətin problemlərin həllinə nail olub". Alimin instituta rəhbərlik etdiyi illəri xatırlayan akademik Telman Əliyev o zaman institutun təkcə respublikada deyil, Sovet İttifaqı miqyasında tanınmış müəssisəyə çevrildiyini deyib.

An event dedicated to the 110th anniversary of academician Ashraf Huseynov
A meeting dedicated to the 110th jubilee of Honored Scientist, academician Ashraf Huseynov was held on December 13 by the order of the President of the Republic of Azerbaijan "On celebrating the 110th anniversary of academician Ashraf Huseynov", jointly organized by the National Academy of Sciences of Azerbaijan and Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
First of all, the event participants visited Ashraf Huseynov's grave in the 2nd Alley of Honor.
Academician Akif Alizadeh, spoke about the importance of academician Ashraf Huseynov’s life, scientific work, as one of the founders of modern Azerbaijan mathematical school.
Then Deputy Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Firudin Gurbanov, Academician-secretary of the Department of Physics, Mathematics and Technical Sciences, Academician Nazim Mammadov, Director of the Institute of Mathematics and Mechanics, correspondent member of ANAS Misir Mardanov and exp. shared their memories of Ashraf Huseynov's pedagogical activity and underline that his name was always respected everywhere in our country.
Then director of the Institute of Management Systems, academician Telman Aliyev made a report on "Academician Ashraf Huseynov is a creator of cybernetics science school in Azerbaijan". After appointment to the position of Director of the Cybernetics Institute he decided to define the scientific directions of the enterprise, to use electronic computing machines in scientific research, to solve the current and very difficult problems, such as the solution of economic problems facing the country on electronic machines, Academician Telman Aliyevlined out.