İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev 10-12 sentyabr 2024-cü il tarixlərində Belarusun Minsk şəhərində “Белорусская Транспортная Неделя - 2024” çərçivəsində keçirilən “Nəqliyyat və logistika fəaliyyətinin rəqəmsal transformasiyası: vəziyyət və perspektivlər” (Цифровая трансформация ТЛД: состояние и перспективы) adlı beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak edib.
T.Babayev konfransda “Azərbaycan Respublikasında Şimal-Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin milli seqmentinin rəqəmsallaşdırılmasına yanaşmalar” adlı təqdimatla çıxış edib. Alim, həmçinin “Yük daşımalarının inkişafı, “Şimal-Cənub” və “Şərq-Qərb” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması” mövzusunda keçirilən müzakirələrdə iştirak edib.
Belarus nəqliyyat həftəsi çərçivəsində, həmçinin “Nəqliyyat və logistika” adlı XIV beynəlxalq sərgi, bir sıra beynəlxalq konfrans, seminar və dəyirmi masalar təşkil edilib. Həyata keçirilən tədbirlər hazırda ölkəmiz üçün də aktual olan mövzuların müzakirəsinə həsr olunub. Tədbirdə nəqliyyat və logistikanın inkişafında mövcud tendensiyalar, beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri ilə yük daşıyan sahibkarlıq subyektlərinin rəqabət qabiliyyətinin təmin edilməsində Avrasiya dövlətlərinin təcrübəsi, hava, avtomobil, dəmir yolu və su nəqliyyatının əsas inkişaf istiqamətləri, nəqliyyat və logistika sektorunda beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafının əsas istiqamətləri və digər məsələlər ətrafında dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən fikir mübadiləsi aparılıb.

Employee of the Institute of Control Systems took part in an international scientific conference
Head of the International Relations and Innovations Department of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Tofig Babayev, PhD in Engineering, took part in the international scientific-practical conference “Digital Transformation of TLD: Status and Prospects” held within the framework of “Belarusian Transport Week - 2024” in Minsk, Belarus, September 10-12, 2024.
T.Babayev made a presentation on “Approaches to digitalization of the national segment of the international North-South transport corridor in the Republic of Azerbaijan” at the conference. The scientist also took part in the thematic discussion “Development of freight transportation and digitalization of the North-South and East-West ITC”.
Within the framework of the Belarusian Transport Week, the XIV International Exhibition “Transport and Logistics”, a number of international conferences, seminars and round tables were organized. The events were devoted to the discussion of topics that are currently relevant for our country. At the event the world scientific community exchanged opinions on modern trends in the development of transport and logistics, the experience of Eurasian states in ensuring the competitiveness of economic entities transporting goods along international transport corridors, the main directions of development of air, road, rail and water transport, the main directions of development of international cooperation in transport and logistics and other issues.