İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq görüşdə iştirak edib
17 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsində Sinqapur PSA şirkətlər qrupuna daxil olan GlobalDTC Qazaxıstan şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AR Dövlət Gömrük Komitəsinin Rəqəmsal İdarəetmə Baş İdarəsinin rəisi Fuad Aslanov, rəis müavini Rauf Quliyev, AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, GlobalDTC-nin Proqram İnkişafı şöbəsinin rəhbəri Janar Bagasharova, Layihə Koordinatoru Ayaqanım Kadrina, baş direktorun müavini Alua Satybaldieva və şirkətin gömrük İdarəsinin rəisi Maynura Shetenova iştirak ediblər.
Görüş zamanı Qazaxıstanda tətbiq edilən və Azərbaycana göndərilən konteyner yüklərinin gömrük bəyannamələrini rəqəmsallaşdıran  “TEZ Gömrük” modulunun Azərbaycan Gömrük sisteminə inteqrasiyası müzakirə olunub, modulun tətbiqi ilə bağlı ilkin razılıq əldə edilib.

Employee of the Institute of Control Systems participated in international meeting
A meeting with representatives of Global DTC Kazakhstan, a member of PSA International, Singapore, was held at the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan on September 17, 2024.
The meeting was attended by Fuad Aslanov, Head of the General Department for Digital Management of the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan, Deputy Head Rauf Guliyev, Tofig Babayev, PhD in Engineering, Head of the International Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Janar Bagasharova, Head of the Software Development Department of Global DTC, Ayaganim Kadrina, Project Coordinator, Alua Satybaldiyeva, Deputy General Director, and Maynura Shetenova, Head of the Customs Department of the company.
The meeting discussed the integration of the Tez Customs (Fast Customs) module used in Kazakhstan that digitizes customs declarations of containerized cargoes sent to Azerbaijan into the customs system of Azerbaijan, and a preliminary agreement was reached on the integration of the module.