12.12.2024 / Mühüm xəbərlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri dahi şəxsiyyət, unudulmaz lider Heydər Əliyevin məzarını anım günü ilə əlaqədar ziyarət ediblər.
İSİ əməkdaşları dərin hörmət və ehtiram ifadəsi olaraq Ulu Öndər Heydər Əliyev və görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarları önünə tər gül dəstələri qoyub, ruhları qarşısında baş əyiblər.
Müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, müstəqillik və inkişaf naminə misilsiz xidmətləri olan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mənalı ömür yolu və siyasi fəaliyyəti Azərbaycan xalqının rifah halının yaxşılaşdırılması və müstəqilliyinə həsr olmuşdur. Əminliklə söyləmək olar ki, Ulu Öndərin əziz xatirəsi Vətənə dərin məhəbbəti olan hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacaq.

Members of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan visited the grave of brilliant personality, unforgettable leader Heydar Aliyev on his memorial day.
As a sign of deep respect and reverence, the staff of the Institute of Control Systems laid bouquets of flowers on the graves of the great leader Heydar Aliyev and outstanding scientist-ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva, and bowed their heads to their souls.
Heydar Aliyev, architect and founder of the modern Azerbaijan state, national leader, who made unparalleled contribution to the cause of independence and development, devoted his meaningful life and political activity to the improvement of the well-being and independence of the Azerbaijani people. We can say with confidence that the cherished memory of the great leader will always live in the hearts of every Azerbaijani who deeply loves the Motherland.