Akademik Telman Əliyev «Мехатроника, автоматизация,управление» adli elmi-tədqiqat və sənaye jurnalın baş redaktoru ilə görüşüb
13 iyul 2018-ci ildə İdarəetmə Sistemləri İnstutunda (İSİ-də) « Механика, автоматизация,управление» adli elmi-tədqiqat və sənaye jurnalın baş redaktoru, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetin, Bauman adına Moskva Dövlət Texniki Universitetin Prof. Filimonov Nikolay Borisovich ilə görüş keçirilmişdir. İnstitutun direktoru, akademik T.A.Əliyev İSİ-də yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat verdi. İnstitut əməkdaşlarının əldə etdikləri nəaliyyətləri , patentləri, çap etdirdikləri monoqrafiyaları, xaricin nüfuzlu jurnallarında dərc olunmuş məqalələri, İSİ-nin təklif etdiyi layihələri, hazırladıqları cihazları, qurğuları və başqa materialları əks etdirən sərgi ilə qonaqları tanış etdi. Anomal seysmik proseslərin qeyd edilməsi üçün quraşdırılan telemetrik seysmostansiyaların iş prinsipi və zəlzələnin baş verəcəyi zonaların parametrlərinin qeydə alınması prinsipi qonağın marağına səbəb oldu.
Həmçinin görüş zamanı Prof. Nikolay Filimonov “ Всепобеждающая математизация и полиэдральный тренд современной теории управления» mövzusunda və İSİ-nin 1.9 saylı “Neft çıxarma obyektlərinin nəzarət, diaqnostika və idarəetmə sistemləri” laboratoriyasının müdiri, t. e d., dosent Asif Rzayev “İnnovativ texnologiyaların işlənməsi və tətbiqi ilə neftçıxarmanın intellektual online idarəetmə sisteminin yaradılması” mövzusunda prezentasiyalar təqdim etmişdilər. Sonra görüşün iştrakçılari ilə geniş müzakirə keçirilmişdir və verilən suallara cavab verilmişdir.

Академик Тельман Алиев встретился с главным редактором теоретического и прикладного научно-технического журнала «Мехатроника, автоматизация, управление»
13.07.2018 / Конференции, собрания
13 июля 2018 года состоялась встреча с Николаем Филимоновым, профессором Московского Государственного Университета им. М.В.Ломоносова, Московского Государственного Технического Университета им. Баумана, главным редактором теоретического и прикладного научно-технического журнала «Мехатроника, автоматизация, управление» в Институте Систем Управления (ИСИ). Директор института, академик Т.А. Алиев дал подробную информацию о научно-исследовательских работах, проведенных в ИСИ. Гость ознакомился с достижениями сотрудников института, их патентами, опубликованными монографиями, статьями, опубликованными в влиятельных журналах, проектами, инструментами, приборами, предложенными ИСИ и другими материалами. Принцип работы телеметрических сейсмических станций для регистрации аномальных сейсмических процессов и принцип регистрации параметров зон землетрясения привлек интерес гостя.
В ходе встречи проф. Николай Филимонов и заведующий лабораторией 1.9 «Система контроля, диагностики и управления нефтедобывающим оборудованием» ИСИ доц. , доктор технических наук Асиф Рзаев выступили с докладами на тему «Всепобеждающая математизация и полиэдральный тренд в современной теории управления» и «Создание интеллектуальной системы онлайн-контроля для добычи нефти с разработкой и применением инновационных технологий» соответственно. Затем состоялось углубленное обсуждение с участниками встречи и были даны ответы на заданные вопросы.