Azərbaycanda elektron ticarətin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub
11 iyul 2018-ci il tarixində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (NRYTN) və Avropa İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “Azərbaycanda elektron ticarət: mövcud vəziyyət və inkişaf perspektivləri” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbir NRYTN və Aİ tərəfindən 2017-ci ildən reallaşan “Azərbaycan Respublikasında elektron xidmətlərin və elektron ticarətin inkişafının gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
“Dəyirmi masa”nın məqsədi milli elektron ticarətin inkişafı istiqamətində müxtəlif dövlət qurumlarının səylərini birləşdirəcək platforma təklif etmək, elektron ticarət sahəsində kiçik və orta sahibkarların üzləşdiyi mövcud maneələri və fəaliyyət məhdudiyyətlərini müzakirə edərək təkliflər hazırlamaqdır.
Dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatlar və özəl sektorun nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbir “E-kommersiya biznesinin (təchizat zənciri, logistika və s.) inkişafı məqsədilə kiçik və orta sahibkarlığa dövlət dəstəyi”, “E-kommersiya biznesi qurarkən kiçik və orta sahibkarların üzləşdiyi mövcud maneələr, fəaliyyət məhdudiyyətləri və bu maneələrin aradan qaldırılması yolları”, “E-kommersiya sahəsində qabaqcıl beynəlxalq təcrübə” kimi mövzuları əhatə edib. “Dəyirmi masa”da, həmçinin “Bakı E-kommersiya Forumu-2018” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə son illərdə qlobal iqtisadi çağırışlara uyğun genişmiqyaslı iqtisadi islahatların aparılmasından söz açıb.
R.Quluzadə əlavə edib ki, iqtisadiyyatın diversifikasiyası, sahibkarlığın və qeyri-neft sektorunun inkişafı Azərbaycan Respublikasında həyata keçirilən iqtisadi siyasətin prioritet istiqamətlərindəndir: “Son illərdə ölkədə elektron ticarət sürətlə inkişaf edir. 2016-cı ildə Azərbaycanda pərakəndə elektron kommersiya dövriyyəsi 25 613 000 manat, 2017-ci ildə isə 46 227 000 manat olub. Hazırda BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransının (UNCTAD) B2C elektron kommersiya indeksində Azərbaycan 144 ölkə arasında 68-ci yerdədir” - deyə nazir qeyd edib.
Daha sonra Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Yankauskas çıxış edib. Azərbaycanın Aİ üçün vacib partnyor olduğunu qeyd edən səfir bu əməkdaşlığın 20 ildən artıq davam etdiyini bildirib.
Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) sədr müavini İqbal Babayev isə çıxışında bu sahənin inkişafında rast gəlinən problemlərə toxunub: “Azərbaycanda elektron ticarət dinamik inkişaf edir.
Daha sonra BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının (UNCTAD) İKT siyasəti şöbəsinin müdiri, UNCTAD-ın İKT, e-kommersiya və rəqəmsal iqtisadiyyat sahələri üzrə məsul şəxsi Torbyorn Fredriksson çıxış edib.
Tədbirdə həmçinin AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Xarici Əqələr və İnnovasiya” şöbəsinin rəhbəri, HORİZON 2020 proqramının Hüquqi və Maliyyə aspektləri üzrə Milli təmsilçisi (Legal&Financial NCP HORIZON 2020), Azərbaycanda HDM üzrə ekspert Tofiq Babayev da iştrak edib.
Çıxışlardan sonra isə “Azərbaycanda elektron ticarətin inkişafının əsas meyarları”, “Elektron kommersiya istifadə olunmayan potensialdır” kimi mövzularda məruzələr dinlənilib və özəl sektor nümayəndələrinin fəal iştirakı ilə fikir mübadiləsi aparılıb. Ölkədaxili elektron ticarətlə məşğul olan sahibkarların mövcud vəziyyətlə bağlı fikirləri və təklifləri dinlənilib. Özəl sektoru təmsil edən iştirakçılar elektron ticarətin inkişafı ilə bağlı mövcud problemlər və çətinliklər barəsində danışıb və onların aradan qaldırılması üçün dövlət qurumları tərəfindən müvafiq addımların atılmasını təklif ediblər.

Обсуждены текущее положение и перспективы развития электронной торговли в Азербайджане
11-июля 2018-го года при совместной организации Министерства транспорта, связи и высоких технологий и Европейского Союза в Баку состоялся «круглый стол» на тему «Электронная торговля в Азербайджане: текущее положение и перспективы развития».
Мероприятие прошло в рамках проекта «Усиление развития электронных услуг и электронной торговли в Азербайджанской Республике», осуществляемого МТСВТ и ЕС с 2017 года.
Цель «круглого стола» – предложить платформу, которая объединит усилия различных государственных структур по развитию национальной электронной торговли, обсудить и разработать предложения по преодолению существующих препятствий и ограничений деятельности, с которыми сталкиваются малые и средние предприниматели в области электронной торговли.
Мероприятие, в котором принимают участие представители государственных структур, международных организаций и частного сектора, охватывает ряд тем: «Государственная поддержка малому и среднему предпринимательству с целью развития бизнеса э-коммерции (цепь снабжения, логистика и т.д.), «Препятствия и ограничения деятельности, с которыми сталкиваются малые и средние предприниматели при построении бизнеса э-коммерции, и пути их устранения», «Передовой международный опыт в области э-коммерции». В ходе «круглого стола» также состоялась презентация проекта Бакинского форума э-коммерции – 2018.
Выступивший на мероприятии министр транспорта, связи и высоких технологий Рамин Гулузаде рассказал о широкомасштабных экономических реформах, проведенных в последние годы в соответствии с глобальными экономическими вызовами.
Р.Гулузаде добавил, что диверсификация экономики, развитие предпринимательства и ненефтяного сектора являются одними из приоритетных направлений экономической политики, осуществляемой в Азербайджанской Республике: «За последние годы электронная торговля в Азербайджане динамично развивается. В 2016 году в Азербайджане розничный оборот электронной коммерции составил 25 613 000 манатов, а в 2017 году – 46 227 000 манатов. В настоящее время, согласно индексу электронной торговли B2С ЮНКТАД, Азербайджан находится на 68-м месте среди 144 стран мира», – отметил министр.
Затем выступил руководитель представительства Европейского Союза в нашей стране Кестутис Янкаускас. Посол отметил, что Азербайджан, сотрудничество с которым продолжается уже более 20 лет, является важным партнером для ЕС.
Заместитель председателя Государственного таможенного комитета Игбал Бабаев в своем выступлении коснулся проблем в развитии этой отрасли: «Электронная торговля в Азербайджане динамично развивается.
Затем выступил заведующий отделом политики ИКТ Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД), ответственный представитель ЮНКТАД в области ИКТ, э-коммерции и цифровой экономики Торбьерн Фредрикссон.
Также на мероприятии принял участие заведующий отделом «Зарубежных Связей и Инноваций» Института Систем Управления НАНА, эксперт по HDM в Азербайджане Т. Бабаев.
После выступлений были заслушаны доклады на такие темы, как «Основные критерии развития электронной торговли в Азербайджане», «Электронная коммерция – это неиспользуемый потенциал» и состоялся обмен мнениями с активным участием представителей частного сектора. Также были выслушаны мнения и предложения предпринимателей, занимающихся внутренней электронной торговлей, по сложившейся ситуации. Участники, представляющие частный сектор, рассказали об имеющихся проблемах и трудностях и предложили госструктурам принять ряд мер по их устранению.