Azərbaycanda elektron ticarətin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub
11 iyul 2018-ci il tarixində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (NRYTN) və Avropa İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “Azərbaycanda elektron ticarət: mövcud vəziyyət və inkişaf perspektivləri” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbir NRYTN və Aİ tərəfindən 2017-ci ildən reallaşan “Azərbaycan Respublikasında elektron xidmətlərin və elektron ticarətin inkişafının gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
“Dəyirmi masa”nın məqsədi milli elektron ticarətin inkişafı istiqamətində müxtəlif dövlət qurumlarının səylərini birləşdirəcək platforma təklif etmək, elektron ticarət sahəsində kiçik və orta sahibkarların üzləşdiyi mövcud maneələri və fəaliyyət məhdudiyyətlərini müzakirə edərək təkliflər hazırlamaqdır.
Dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatlar və özəl sektorun nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbir “E-kommersiya biznesinin (təchizat zənciri, logistika və s.) inkişafı məqsədilə kiçik və orta sahibkarlığa dövlət dəstəyi”, “E-kommersiya biznesi qurarkən kiçik və orta sahibkarların üzləşdiyi mövcud maneələr, fəaliyyət məhdudiyyətləri və bu maneələrin aradan qaldırılması yolları”, “E-kommersiya sahəsində qabaqcıl beynəlxalq təcrübə” kimi mövzuları əhatə edib. “Dəyirmi masa”da, həmçinin “Bakı E-kommersiya Forumu-2018” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə son illərdə qlobal iqtisadi çağırışlara uyğun genişmiqyaslı iqtisadi islahatların aparılmasından söz açıb.
R.Quluzadə əlavə edib ki, iqtisadiyyatın diversifikasiyası, sahibkarlığın və qeyri-neft sektorunun inkişafı Azərbaycan Respublikasında həyata keçirilən iqtisadi siyasətin prioritet istiqamətlərindəndir: “Son illərdə ölkədə elektron ticarət sürətlə inkişaf edir. 2016-cı ildə Azərbaycanda pərakəndə elektron kommersiya dövriyyəsi 25 613 000 manat, 2017-ci ildə isə 46 227 000 manat olub. Hazırda BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransının (UNCTAD) B2C elektron kommersiya indeksində Azərbaycan 144 ölkə arasında 68-ci yerdədir” - deyə nazir qeyd edib.
Daha sonra Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Yankauskas çıxış edib. Azərbaycanın Aİ üçün vacib partnyor olduğunu qeyd edən səfir bu əməkdaşlığın 20 ildən artıq davam etdiyini bildirib.
Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) sədr müavini İqbal Babayev isə çıxışında bu sahənin inkişafında rast gəlinən problemlərə toxunub: “Azərbaycanda elektron ticarət dinamik inkişaf edir.
Daha sonra BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının (UNCTAD) İKT siyasəti şöbəsinin müdiri, UNCTAD-ın İKT, e-kommersiya və rəqəmsal iqtisadiyyat sahələri üzrə məsul şəxsi Torbyorn Fredriksson çıxış edib.
Tədbirdə həmçinin AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Xarici Əqələr və İnnovasiya” şöbəsinin rəhbəri, HORİZON 2020 proqramının Hüquqi və Maliyyə aspektləri üzrə Milli təmsilçisi (Legal&Financial NCP HORIZON 2020), Azərbaycanda HDM üzrə ekspert Tofiq Babayev da iştrak edib.
Çıxışlardan sonra isə “Azərbaycanda elektron ticarətin inkişafının əsas meyarları”, “Elektron kommersiya istifadə olunmayan potensialdır” kimi mövzularda məruzələr dinlənilib və özəl sektor nümayəndələrinin fəal iştirakı ilə fikir mübadiləsi aparılıb. Ölkədaxili elektron ticarətlə məşğul olan sahibkarların mövcud vəziyyətlə bağlı fikirləri və təklifləri dinlənilib. Özəl sektoru təmsil edən iştirakçılar elektron ticarətin inkişafı ilə bağlı mövcud problemlər və çətinliklər barəsində danışıb və onların aradan qaldırılması üçün dövlət qurumları tərəfindən müvafiq addımların atılmasını təklif ediblər.

The current state and prospects for development of electronic commerce in Azerbaijan were discussed
A roundtable on “Electronic Commerce in Azerbaijan: Current Situation and Prospects for Development” was launched in Baku jointly by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies (MTCHT) and the European Union (EU) in 11th July 2018.
The event was organized within the framework of the project “Enhancing development of e-Services (incl. e-Commerce) in the Republic of Azerbaijan”, which MTCHT and the EU have been implementing since 2017.
The purpose of the roundtable is to propose a platform that will unite efforts of various government agencies for the development of national e-commerce and to prepare proposals on removing obstacles and restrictions impeding the operation of small and medium-sized businesses in the field of e-commerce.
The agenda of the roundtable, which is attended by representatives of state agencies, international organizations and private sector, includes such topics as “Provision of state support to small and medium-sized businesses for development of e-commerce business (supply chain, logistics, etc.)”, “Obstacles facing small and medium-sized entrepreneurs who want to engage in e-commerce business and ways to overcome these obstacles”. Presentation of the project “Baku E-Commerce Forum-2018” was also held at the event.
At the roundtable, Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade spoke about the large-scale economic reforms that have been implemented in the recent years in line with global economic challenges. “E-commerce has been rapidly developing in the country during the last few years. Retail e-commerce turnover in Azerbaijan in 2016 amounted to 25,613,000 manat. In 2017, this figure increased to 46,227,000 manat. Presently, Azerbaijan ranks 68th among 144 countries in the B2C ecommerce index of the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD).
Then, Head of the European Union Delegation to the Republic of Azerbaijan Kestutis Jankauskas spoke at the event. Noting that Azerbaijan is an important partner for the EU, the ambassador said that this cooperation have been continuing for more than 20 years.
Deputy Chairman of the State Customs Committee Iqbal Babayev also spoke at the roundtable. In his speech, he touched upon the problems encountered in the development of this area.
Then, Head of the ICT Policy Department of the UN Conference on Trade and Development (UNCTAD) and Executive Officer of UNCTAD in the fields of ICT, e-commerce and digital economy, Torbjörn Fredriksson, spoke at the event.
Also head of Foreign Relations and Innovations Department of the Institute of Control Systems of ANAS, Legal & Financial NCP HORIZON 2020 in Azerbaijan, expert of HDM in Azerbaijan Tofig Babayev took part in the event.
After the speeches, presentations on such topics as “Major criteria for the development of electronic commerce in Azerbaijan”, “Electronic commerce is an unused potential” were made.Then, the roundtable participants exchanged their opinions and views on the presentations with the active participation of private sector representatives. The private sector representatives voiced their opinions and proposals regarding the current state of entrepreneurs who are being engaged in domestic e-commerce.The roundtable participants representing the private sector spoke about problems and difficulties encountered in the development of e-commerce. They suggested that appropriate steps be taken by state bodies to eliminate these problems.