COP-29 konfransının nəticələri ətrafında müzakirələr aparılıb
24 dekabr 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən informasiya sistemləri laboratoriyasının müdiri, professor Ramin Rzayev CBC televiziyasının qonağı olub. Verilişdə Bakıda keçirilən COP-29 konfransının nəticələri və Cənub Qaz Dəhlizinin inkişaf perspektivləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
R.Rzayev COP-29-da qəbul edilmiş bəyannamələrin inkişaf etməkdə olan ölkələrdə iqlim problemlərinin maliyyələşdirilməsi, eləcə də Avropaya qazın ötürülməsi üçün boru nəqli sisteminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı çıxış edib, onların Azərbaycanın gələcək inkişafı baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.

Были обсуждены итоги конференции COP-29
24 декабря 2024 года заведующий лабораторией информационных систем поддержки принятия решений Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР профессор Рамин Рзаев побывал в гостях у телеканала CBC. В программе обсуждались итоги прошедшей в Баку конференции COP-29 и перспективы развития Южного газового коридора.
Р.Рзаев рассказал о декларациях, принятых на COP-29, касающихся финансирования климатических проблем в развивающихся странах, а также совершенствования трубопроводной транспортной системы для транспортировки газа в Европу, и подчеркнул их важность с точки зрения будущего развития Азербайджана.