Texnologiya, mədəniyyət və beynəlxalq sabitlik üzrə beynəlxalq konfransı keçirildi (TECIS 2018)
Sentyabrın 13-dən 15-dək Avtomatik Nəzarət üzrə Beynəlxalq Federasiyanın (IFAC) of Automatic Control) dəstəyi ilə Bakıda ilk dəfə Texnologiya, Mədəniyyət və Beynəlxalq Sabitlik üzrə 18-ci IFAC beynəlxalq konfransı (TECIS-2018) keçirildi.
Konfransın təşkilində IFAC-ın Azərbaycandan tərəfdaşı qismində “Azərbaycan Robotika və Avtomatlaşdırma Cəmiyyəti” (Azerbaijan Robotics and Automation Society - ARAS) İctimai Birliyi çıxış eddi. Bakıda təsis edilmiş, qısa müddətdə ciddi təşkilatlanma prosesi keçmiş ARAS ölkəmizdən IFAC üzvlüyünə yeganə namizəd təşkilatdır.
Bakı konfransının keçirilməsində əsas məqsəd texnologiya, mədəniyyət və beynəlxalq sabitlik sahəsi üzrə yeni tədqiqat nəticələrini təqdim etmək və ideya-təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün sənaye və akademiya sahəsində alimləri, mütəxəssisləri bir araya gətirməkdir. Konfransın mövzuları avtomatik idarəetmənin texnika, iqtisadiyyat, robotika, tibb, sosial həyat və siyasət ilə əlaqəsini özündə əks etdirib.
Tədbirdə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika, İdarəetmə Sistemləri institutlarının əməkdaşları, Bakı Ali Neft Məktəbi, ADA Universiteti, Xarici İşlər və Təhsil nazirliklərinin nümayəndələri, eləcə də Avstriyanın QHT-ləri və ali təhsil ocaqlarının rəsmiləri iştirak etdilər.
Sentyabrın 13-çü  konfransın açılış günü  İdarəetmə Sistemləri İnstitutun direktoru, akademik Telman Əliyev  plenar iclasda “Avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərində qəzaların başlanğıcının     noise nəzarəti ” mövzuda məruzə ilə çıxış etdi. Məruzə çox böyük marağa səbəb oldu.Həmçinin  akademik T. Əliyev konfransda fəal iştrakə görə  fəxri fərman ilə təltif edilmişdir.

16.09.2018 / Conferences, assemblies
18th IFAC Conference on Technology, Culture and International Stability (TECIS 2018) took place in Baku on 13-15 September 2018.
The aim of the conference organized by the International Federation of Automatic Control, one of the most prestigious organizations of the world in the field of automatic control, and the Azerbaijan Robotics and Automation Society (ARAS) was to bring together researchers and practitioners from industry and academia to give an overview of the state of the art, to present new research results and to exchange ideas and experiences in the fields of technology and international stability.
The scope of the conference covered a wide variety of fields and topics that express the connection between automatic control and various fields of life, such as techniques, economics, medicine, social life and politics: “Automation and Control in Oil and Gas Industry”, “Enterprise Integration and Networking, Software”, “Cost Oriented Automation (COA)”, “Social Networks”, “Technology in Post-conflict Regions”, “Innovation Management”. “Decision Support Systems for SMEs”, “Intelligent Systems and Applications”, “Tele-medical Systems”, “Cross-cultural Aspects of Engineering (TRIZ theory, etc.)”, and many others.
Employees of the Institute of Mathematics and Mechanics, Institute of Control Systems of ANAS, representatives of the Baku Higher School of Oil, the University of the ADA, the Ministries of Foreign Affairs and Education, as well as representatives of Austrian NGOs and higher educational institutions took part in the event.
On September 13, at the opening day of the conference, the director of the Institute of Control Systems, Academician Telman Aliyev, delivered a speech at the plenary session on “Noise control of the beginning of accidents in automatic control systems” The presentation of this important work was a great success with the audience. As well as for active participation in the work of the conference, Academician T. Aliyev was awarded a grant of honor.