20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 35-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 35-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq bəşəriyyətə qarşı törədilmiş ən amansız cinayətlərdən biri olan 20 Yanvar hadisələrinin tarixi və səbəbləri haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının əzmini, azadlıq istəyini boğmağa çalışan sovet rejimi 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə tarixdə misli görülməmiş bir cinayət aktını həyata keçirdi. Bu təcavüz nəticəsində ümumilikdə 146 nəfər qəddarcasına öldürüldü, 744 nəfər yaralandı, 800-dən çox insan həbs olundu.
Qanlı yanvar hadisəsinin gedişatı və nəticələrindən bəhs edən Ə.Abbasov xüsusilə vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli soyqırımı barəsində ən kəskin bəyanatı məhz Ümumilli Lider Heydər Əliyev vermişdir. Ulu Öndər sovet rejimi tərəfindən göstərilən təzyiqlərə baxmayaraq xalqın haqq səsinin dünyaya çatdırılması istiqamətində əməli addımlar atdı. Faciə törədildikdən bir gün sonra Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirdi və beləliklə, faciəyə ilk siyasi qiymət verildi.
Ə.Abbasov bu gün Ümummilli Liderin siyasi kursunun ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirərək ölkənin hərtərəfli inkişafına istiqamətlənən konsepsiyalardan söz açıb. Qeyd edib ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə həyata keçirilən 44 günlük Vətən müharibəsi son illərin ən mühüm qələbəsi kimi dünya tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Bu tarixi zəfərin ardınca lokal xarakterli antiterror əməliyyatının tam dəqiqliklə həyata keçirilməsi ilə Azərbaycanın suverenliyi tamamilə bərpa olundu.
Ə.Abbasov çıxışının sonunda faciə qurbanlarını ehtiramla yad edərək onların əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra İSİ-nin laboratoriya müdiri, professor Ramin Rzayev çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin gedişatı və əsasında duran səbəblərdən bəhs edib. Bildirib ki, hələ 80-ci illərdə Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsinə çalışan, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə göz dikmiş ermənilərə havadarlıq edən SSRİ rəhbərliyi bir sıra cinayətlər törətmiş, Qarabağ və İrəvan ərazisindən azərbaycanlıları deportasiya etmiş, Sumqayıt hadisələrini törətmişdir.
Qeyd edib ki, 1990-cı il yanvarın 19-da Mixail Qorbaçov SSRİ Konstitusiyasının 71-ci maddəsini kobud şəkildə pozaraq Bakıda fövqəladə vəziyyət elan olunması haqqında fərman imzaladı. Lakin Bakıda dinc əhaliyə divan tutulması üçün hazırlanmış plan məxfi şəkildə həyata keçirildi. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmasından xəbərsiz olan əhaliyə amansız şəkildə divan tutuldu, bəşər tarixində görünməyən vəhşiliyə əl atıldı. Qanlı Yanvar hadisələri zamanı haqsızlıq və ədalətsizliyə qarşı öz haqq səsini ucaltmış dinc insanlar sovet qoşunları tərəfindən amansızcasına qətlə yetirildi.
20 Yanvar faciəsinin faktiki olaraq SSRİ-nin süqutunun başlanğıcı olduğunu qeyd edən R.Rzayev Ermənistan və onun havadarlarının Azərbaycan xalqının azadlıq əzmini qırmaq məqsədinə nail ola bilmədiyini qeyd edib. Belə ki, yenilməz və şücaətli xalqımız faciənin ertəsi günü meydanlara axışaraq günahsızcasına şəhid edilmiş soydaşlarının dəfnində iştirak etdi, azadlıq nidaları səsləndirdi.
20 Yanvar tarixinin Azərbaycan xalqının başına gələn dəhşətli faciələrindən biri olmaqla yanaşı, həm də azadlıq mübarizəsinin rəmzi, qəhrəmanlıq salnaməsi olduğunu bildirən R.Rzayev öz xatirələrini bölüşüb, faciə qurbanlarını ehtiramla yad edib.
Professor çıxışının sonunda hazırda həm ərazi bütövlüyünü, həm də suverenliyini tamamilə bərpa etmiş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti sayəsində dünyanın qabaqcıl ölkələri sırasında öz layiqli yerini tutduğunu qeyd edib, qarşıda duran hədəflərdən bəhs edib.
Daha sonra professor Abbas Rzayev, r.e.d. İlqar Məmmədov, r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev və r.ü.f.d. Rəhilə Sadıqova çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin tarixi və səbəblərindən bəhs edib, xatirələrini bölüşüblər.

Состоялось памятное мероприятие, посвященное 35-й годовщине Дня всенародной скорби 20 января
В Институте систем управления (ИСУ) министерства науки и образования АР состоялось памятное мероприятие, посвященное 35-й годовщине Дня всенародной скорби 20 января. В мероприятии приняли участие руководство института, руководители отделов и лабораторий, ученые и специалисты.
Открыв мероприятие, генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов рассказал об истории и причинах событий 20 января, одного из самых жестоких преступлений против человечества. Он отметил, что в ночь с 19 на 20 января 1990 года советский режим, стремясь подавить решимость и стремление к свободе азербайджанского народа, совершил беспрецедентный в истории преступный акт. В результате этой агрессии было зверски убито 146 человек, ранено 744 человека, арестовано более 800 человек.
Говоря о событиях и последствиях Кровавого Января, А.Аббасов особо подчеркнул, что самое резкое заявление об ужасном геноциде, совершенном против азербайджанского народа, сделал общенациональный лидер Гейдар Алиев. Великий лидер, несмотря на давление со стороны советского режима, предпринял шаги, направленные на то, чтобы донести до мира голос народа. На следующий день после трагедии Гейдар Алиев, прибыв в постоянное представительство Азербайджана в Москве, провел пресс-конференцию, и таким образом была дана первая политическая оценка трагедии.
А.Аббасов отметил, что сегодня глава государства Ильхам Алиев достойно продолжает политический курс общенационального лидера, и рассказал о концепциях, направленных на всестороннее развитие страны. Он отметил, что 44-дневная Отечественная война под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего вписана золотыми буквами в мировую историю как важнейшая победа последних лет. С четким проведением вслед за этой исторической победой антитеррористической операции локального характера полностью восстановился суверенитет Азербайджана.
В конце своего выступления А.Аббасов почтил память жертв трагедии и выразил уверенность в том, что их светлая память всегда будет жить в сердцах.
Затем заведующий лабораторией ИСУ профессор Рамин Рзаев в своем выступлении подробно рассказал о ходе и политических причинах трагедии 20 января. Он отметил, что еще в 80-е годы прошлого века руководство СССР, покровительствовавшее армянам, стремившимся к предоставлению Нагорному Карабаху независимости, покушавшимся на территориальную целостность Азербайджана, совершило ряд преступлений, депортировало азербайджанцев с территории Карабаха и Еревана, совершило сумгаитские события.
Он отметил, что 19 января 1990 года Михаил Горбачев подписал указ об объявлении чрезвычайного положения в Баку, грубо нарушив статью 71 Конституции СССР. Однако план расправы над мирным населением в Баку был осуществлен тайно. Население, не знавшее, что ночью было объявлено чрезвычайное положение в ночное время, было подвергнуто безжалостной расправе, невиданным в истории человечества зверствам. Во время кровавых январских событий мирные люди, поднявшие свой голос против несправедливости и беззакония, были безжалостно убиты советскими войсками.
Отметив, что трагедия 20 января фактически стала началом распада СССР, Р. Рзаев отметил, что Армении и ее сторонникам не удалось достичь своей цели — сломить решимость азербайджанского народа к свободе. На следующий день после трагедии наш непобедимый и отважный народ вышел на площади, присутствовал на похоронах своих невинно убиенных соотечественников и скандировал лозунги свободы.
Отметив, что история 20 января является не только одной из страшных трагедий, постигших азербайджанский народ, но и символом освободительной борьбы, героической летописью, Р. Рзаев поделился своими воспоминаниями, почтил память жертв трагедии.
В конце своего выступления профессор отметил, что Азербайджанская Республика, полностью восстановившая в настоящее время как свою территориальную целостность, так и суверенитет, заняла достойное место среди ведущих стран мира благодаря дальновидной политике Президента Ильхама Алиева. Алиев и рассказал о стоящих перед страной целях.
Затем д.т.н., доцент Асиф Рзаев, д.м.н., Ильгар Мамедов, д.ф.т. доцент Адалят Пашаев и д.ф.м. Рахиля Садыгова рассказали об истории и причинах трагедии 20 января и поделились своими воспоминаниями.