20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 35-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 35-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq bəşəriyyətə qarşı törədilmiş ən amansız cinayətlərdən biri olan 20 Yanvar hadisələrinin tarixi və səbəbləri haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının əzmini, azadlıq istəyini boğmağa çalışan sovet rejimi 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə tarixdə misli görülməmiş bir cinayət aktını həyata keçirdi. Bu təcavüz nəticəsində ümumilikdə 146 nəfər qəddarcasına öldürüldü, 744 nəfər yaralandı, 800-dən çox insan həbs olundu.
Qanlı yanvar hadisəsinin gedişatı və nəticələrindən bəhs edən Ə.Abbasov xüsusilə vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli soyqırımı barəsində ən kəskin bəyanatı məhz Ümumilli Lider Heydər Əliyev vermişdir. Ulu Öndər sovet rejimi tərəfindən göstərilən təzyiqlərə baxmayaraq xalqın haqq səsinin dünyaya çatdırılması istiqamətində əməli addımlar atdı. Faciə törədildikdən bir gün sonra Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirdi və beləliklə, faciəyə ilk siyasi qiymət verildi.
Ə.Abbasov bu gün Ümummilli Liderin siyasi kursunun ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirərək ölkənin hərtərəfli inkişafına istiqamətlənən konsepsiyalardan söz açıb. Qeyd edib ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə həyata keçirilən 44 günlük Vətən müharibəsi son illərin ən mühüm qələbəsi kimi dünya tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Bu tarixi zəfərin ardınca lokal xarakterli antiterror əməliyyatının tam dəqiqliklə həyata keçirilməsi ilə Azərbaycanın suverenliyi tamamilə bərpa olundu.
Ə.Abbasov çıxışının sonunda faciə qurbanlarını ehtiramla yad edərək onların əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra İSİ-nin laboratoriya müdiri, professor Ramin Rzayev çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin gedişatı və əsasında duran səbəblərdən bəhs edib. Bildirib ki, hələ 80-ci illərdə Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsinə çalışan, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə göz dikmiş ermənilərə havadarlıq edən SSRİ rəhbərliyi bir sıra cinayətlər törətmiş, Qarabağ və İrəvan ərazisindən azərbaycanlıları deportasiya etmiş, Sumqayıt hadisələrini törətmişdir.
Qeyd edib ki, 1990-cı il yanvarın 19-da Mixail Qorbaçov SSRİ Konstitusiyasının 71-ci maddəsini kobud şəkildə pozaraq Bakıda fövqəladə vəziyyət elan olunması haqqında fərman imzaladı. Lakin Bakıda dinc əhaliyə divan tutulması üçün hazırlanmış plan məxfi şəkildə həyata keçirildi. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmasından xəbərsiz olan əhaliyə amansız şəkildə divan tutuldu, bəşər tarixində görünməyən vəhşiliyə əl atıldı. Qanlı Yanvar hadisələri zamanı haqsızlıq və ədalətsizliyə qarşı öz haqq səsini ucaltmış dinc insanlar sovet qoşunları tərəfindən amansızcasına qətlə yetirildi.
20 Yanvar faciəsinin faktiki olaraq SSRİ-nin süqutunun başlanğıcı olduğunu qeyd edən R.Rzayev Ermənistan və onun havadarlarının Azərbaycan xalqının azadlıq əzmini qırmaq məqsədinə nail ola bilmədiyini qeyd edib. Belə ki, yenilməz və şücaətli xalqımız faciənin ertəsi günü meydanlara axışaraq günahsızcasına şəhid edilmiş soydaşlarının dəfnində iştirak etdi, azadlıq nidaları səsləndirdi.
20 Yanvar tarixinin Azərbaycan xalqının başına gələn dəhşətli faciələrindən biri olmaqla yanaşı, həm də azadlıq mübarizəsinin rəmzi, qəhrəmanlıq salnaməsi olduğunu bildirən R.Rzayev öz xatirələrini bölüşüb, faciə qurbanlarını ehtiramla yad edib.
Professor çıxışının sonunda hazırda həm ərazi bütövlüyünü, həm də suverenliyini tamamilə bərpa etmiş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti sayəsində dünyanın qabaqcıl ölkələri sırasında öz layiqli yerini tutduğunu qeyd edib, qarşıda duran hədəflərdən bəhs edib.
Daha sonra professor Abbas Rzayev, r.e.d. İlqar Məmmədov, r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev və r.ü.f.d. Rəhilə Sadıqova çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin tarixi və səbəblərindən bəhs edib, xatirələrini bölüşüblər.

Memorial event dedicated to the 35rd anniversary of the National Mourning Day January 20 was held
The Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan held a memorial event dedicated to the 35th anniversary of the National Mourning Day January 20. The event was attended by the institute's administration, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
Opening the event, General Director of ICS, Academician Ali Abbasov spoke in detail about the history and causes of the events of January 20, one of the most cruel crimes against humanity. He noted that on the night of 19-20 January, 1990, the Soviet regime, aiming to suppress the Azerbaijani people's determination and aspiration for freedom, committed an unprecedented criminal act. As a result of this aggression 146 people were brutally killed, 744 people were wounded, more than 800 people were arrested.
Speaking about the course and consequences of the bloody January events, A. Abbasov said the strongest statement about the terrible genocide committed against the Azerbaijani people had been made by National Leader Heydar Aliyev. The great leader, despite pressure from the Soviet regime, took steps to convey to the world the voice of the people for freedom. The academician noted that on the day following the tragedy, Heydar Aliyev had held a press conference at the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow, and thus the first political assessment of the tragedy had been given.
A.Abbasov noted that today the head of state Ilham Aliyev honorably continues the political course of the national leader, and talked about the concepts aimed at the comprehensive development of the state. The academician said that the 44-day war under the leadership of the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev was written with golden letters in the world history as the most important victory of the recent. After this historic victory, precise conduct of the local anti-terrorist operation achieved full restoration of Azerbaijan’s sovereignty.
At the end of his speech, the academician honored the memory of the victims of the tragedy and expressed confidence that their bright memory will always live in our hearts.
Then Head of Laboratory of ICS Prof. Ramin Rzayev spoke in detail about the history and political causes of the tragedy of January 20. He noted that back in the 1980s, the Soviet leadership, which had favored the Armenians who sought to grant independence to Nagorno-Karabakh and encroached on the territorial integrity of Azerbaijan, committed a number of crimes, deported Azerbaijanis from Karabakh and Yerevan and organized the Sumgayit events.
He noted that on January 19, 1990 Mikhail Gorbachev signed a decree declaring the state of emergency in Baku, in flagrant violation of Article 71 of the Constitution of the USSR. However, the plan of reprisal against the civilian population in Baku was carried out in secret. The population, unaware that the state of emergency was declared at night, was subjected to ruthless massacre, atrocities unprecedented in the history of mankind. During the bloody January events, peaceful people who raised their voices against injustice and lawlessness were mercilessly killed by Soviet troops.
Noting that the tragedy of January 20 actually marked the beginning of the collapse of the USSR, R. Rzayev noted that Armenia and its supporters failed to achieve their goal - to break the determination of the Azerbaijani people for freedom. The day after the tragedy, our invincible and courageous people took to the squares, attended the funerals of their innocently killed compatriots and chanted slogans of freedom.
Stressing that the story of January 20 is not only one of the terrible tragedies that befell the Azerbaijani people, but also a symbol of the liberation struggle, a heroic chronicle, R. Rzayev shared his memories and honored the memory of the victims of the tragedy.
At the end of his speech, the professor noted that the Republic of Azerbaijan, which has now fully restored both its territorial integrity and sovereignty, has taken a worthy place among the leading countries of the world thanks to the far-sighted policy of President Ilham Aliyev. Aliyev spoke about the goals facing the country.
Associate Professor Asif Rzayev, DSc in Engineering, Ilgar Mammadov, DSc in Mathematics, Associate Professor Adalat Pashayev, PhD in Engineering, and Rahila Sadigova, PhD in Mathematics, spoke about the history and causes of the January 20 tragedy and shared their memories.