AMEA Rəyasət Heyətində Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə hesabatı müzakirə olunub
22.01.2025 / Mühüm xəbərlər
AMEA Rəyasət Heyətinin Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2024-cü il üzrə hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş geniş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, AMEA-nın üzvləri, Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin baş və icraçı direktorları, elmi katibləri, həmçinin əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri, elmi şöbə və laboratoriyaların rəhbərləri, ictimaiyyətlə əlaqələr, təhsil, beynəlxalq əlaqələr və digər şöbələrin müdirləri, Gənc Alim və Mütəxəssislər şuralarının sədrləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə süni intellektin tətbiqi əsasında həyata keçirilən innovativ layihələr, eləcə də 2024-cü il üzrə əldə olunan nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
İclası giriş sözü ilə akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin gündəliyi barədə məlumat verib. Akademik İsa Həbibbəyli son illərdə tətbiqi xarakterli elmi tədqiqat işlərinin sayında əhəmiyyətli artımın müşahidə olunduğunu qeyd edərək, hazırda fundamental və tətbiqi xarakterli tədqiqatların bərabər səviyyədə icra olunduğunu diqqətə çatdırıb. “Azərbaycan alimləri ölkəmizin inkişafına təkcə fundamental tədqiqatlardan əldə olunan elmi nəticələrin ideyaları ilə deyil, eləcə də konkret tətbiqi işlərlə də dəstək verməlidirlər”, - deyən AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli FRTEB-in əhatə etdiyi elmi müəssisələrin bu istiqamətdə xüsusilə seçildiyini, bugünkü sərgidə tətbiq imkanları geniş olan layihələrin böyük maraqla qarşılandığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli eyni zamanda AMEA-nın beynəlxalq təcrübəni öyrənən, texniki yaradıcılıq imkanlarına malik olan və fundamental tədqiqatları dərindən mənimsəmiş gənc mütəxəssislərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması məsələlərinə böyük önəm verdiyini və xüsusi diqqət ayırdığını qeyd edib. Akademiya prezidenti alim və mütəxəssisləri, elmi rəhbər və məsləhətçiləri AMEA-nın gələcəyi olan gənc doktorant və dissertantlara elmi fəaliyyətlərində yaxından dəstək olmağa, onlara qayğı göstərməyə çağırıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə əldə olunan yüksək elmi nəticələrin Web of Science, Scopus kimi nüfuzlu beynəlxalq bazalara daxil olan yüksək impakt faktorlu jurnallarda öz əksini tapmasını Azərbaycan elminin müasir dövrün çağırışlarına uyğun inkişaf etdirilməsi kimi qiymətləndirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev FRTEB-in 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsini təqdim edib. Akademik dövlət başçısının respublikada 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncamına, həmçinin ötən ilin noyabr ayında ölkəmizdə keçirilən COP29 tədbirlərinə hazırlıq çərçivəsində, FRTEB-in əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə çoxsaylı tədbirlərin həyata keçirildiyini, respublika və beynəlxalq səviyyəli konfransların, elmi sessiya, seminar və treninqlərin təşkil olunduğunu söyləyib.
Akademik Rasim Əliquliyev hesabat ilində Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023-2027-ci illər üçün Strategiyası” və digər dövlət proqramları, fəaliyyət planları, yol xəritələrinin həyata keçirilməsində fəal iştirak etdiklərini, dövlət qurumlarına elmi dəstək verdiklərini qeyd edib.
Akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, 2024-cü ildə FRTEB-də ölkənin milli maraqlarından irəli gələn, müasir dünyanın tələb və çağırışlarına müvafiq məsələləri əhatə edən fundamental, eləcə də tətbiqi xarakterli tədqiqatlar aparılmışdır. Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 7 elmi istiqamət üzrə 35 problemə aid 104 mövzuya dair 264 tədqiqat işi icra olunmuşdur. Bu tədqiqatların nəticələrinin 44-ü bölmə tərəfindən müzakirə edilərək mühüm nəticə kimi dəyərləndirilmişdir.
Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin nəşr fəaliyyəti barədə məlumatı təqdim edən akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, 2024-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 17 kitabı (6-sı xaricdə), 1199 məqaləsi (720-si nüfuzlu xarici elmi jurnallarda) çap edilib. Bu məqalələrin 409-u Web of Science, 530-u Scopus bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda və konfrans materiallarında dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 30 559 istinad qeydə alınıb.
Akademik R.Əliquliyev Bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə fəaliyyət göstərən elmi kadr potensialı ilə çap olunmuş məqalələrin say nisbətini düzgün müəyyən etmək üçün indikatorların tətbiq olunduğunu vurğulayıb. Həmçinin elmi müəssisələrin aktivliyini və məhsuldarlığını qiymətləndirmək üçün elmi müəssisələrdə əldə olunmuş nəticələrin reytinqini elmmetrik göstəricilər əsasında təqdim edib. 2024-cü ildə FRTEB üzrə elmi müəssisələrin elmi kadr potensialının Scopus və WoS bazalarında dərc olunmuş məqalələrinin sayı və orta məhsuldarlıq göstəricilərini diqqətə çatdırıb. Həmçinin 2018-2023-cü illlərdə SCOPUS bazasında çap olunmuş elmi nəticələrinə görə AR ETN tərəfindən mükafatlandırılan alimlərin müəssisələr üzrə sayını təqdim edib.
AMEA-nın vitse-prezidentinin sözlərinə görə, Azərbaycan alimlərinin İKT sahəsindəki fəaliyyəti beynəlxalq aləmdə də yüksək qiymətləndirilmiş, son 5 ildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alimlərinin adları ABŞ-ın Stenford Universitetinin ən nüfuzlu reytinq siyahısına daxil edilmişdir.
Çıxışının sonunda akademik R.Əliquliyev FRTEB-in fəaliyyətinin daha səmərəli təşkilinə dair bir sıra islahat xarakterli təkliflər irəli sürüb.
Sonra ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, ETN Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Misir Mərdanov, akademik Adil Qəribov, ETN Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor İslam Mustafayev çıxış edərək təmsil etdikləri elmi müəssisələrdə əldə olunan mühüm nəticələri, həyata keçirilən əhəmiyyətli islahatları, icra olunan süni intellekt əsaslı innovativ layihələri, nəşr olunan yüksək reytinqli jurnalların fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıblar.
İclasda çıxış edən AR ETN yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov elm və təhsilin inteqrasiyası ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs edərək bildirib ki, bu istiqamətdə müxtəlif layihələrin icrası, elmi jurnalların fəaliyyətinin dəstəklənməsi, həmçinin maliyyələşmə məsələləri ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Professor Ə.Sadıqov AMEA-da doktorantura təhsil sisteminin yeni əsaslarla təkmilləşdirilməsinin zəruriliyini vurğulayaraq müvafiq istiqamətdə əhəmiyyətli tədbirlərin görülməsinin planlaşdırıldığını da diqqətə çatdırıb. Alim bölmənin 2024-cü ildəki fəaliyyətini qənaətbəxş hesab edib, Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə çalışan alim və mütəxəssislərə elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli FRTEB-in 2024-cü il üzrə hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş iclasda əhəmiyyətli fikir mübadiləsinin aparıldığını bildirib, Bölmənin ötən il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. AMEA rəhbəri Bölmənin əhatə etdiyi müəssisələrin dünya elminin çağırışlarına cavab verən və Azərbaycan dövlətinin apardığı elm siyasətinə əhəmiyyətli töhfələr verən tədqiqatların icrası baxımından böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib, gənclərlə işin daha səmərəli təşkili, gənc fəlsəfə və elmlər doktorlarının yetişdirilməsi məsələlərinə böyük diqqətin ayrılması istiqamətində tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Müzakirələrdən sonra Bölmənin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərar layihəsi səsləndirilib. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

The 2024 report of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences was discussed at the meeting of the Presidium of ANAS
22.01.2025 /
An extended meeting dedicated to the discussion of the 2024 report of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences was held at the Presidium of ANAS.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, heads of departments of the Presidium administration, members of ANAS, general and executive directors of the scientific institutions under the division, scientific secretaries, as well as authors of significant scientific publications, heads of scientific departments and laboratories, heads of public relations, education, international relations, and other departments, chairpersons of the Young Scientists and Specialists Councils, and other relevant persons.
At the beginning, the attendees reviewed an exhibition showcasing innovative projects implemented through the application of artificial intelligence in scientific institutions of the division, as well as the achievements of 2024 including published scientific works and books.
The meeting was opened with an introductory speech by Academician Isa Habibbeyli, who provided information about the agenda of the event. He highlighted a significant increase in the number of applied scientific research in recent years, underlining that both fundamental and applied research are conducted at an equal level now. Azerbaijani scientists should contribute to the development of our country not only through scientific results and ideas, derived from fundamental research but also through concrete applied works. He said that the scientific institutions of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences particularly stand out in this direction and the projects presented today at the exhibition, having broad opportunities for practical application have been met with great interest.
Academician Isa Habibbeyli also emphasized that ANAS attaches great importance and gives special attention to stimulating the activities of young specialists who study international experience, possess technical creativity, and conduct fundamental research. He called on scientists and specialists, as well as academic advisors and consultants, to support young doctoral students and dissertators, who are the future of ANAS, in their scientific works and to take care of them.
The head of ANAS viewed the high scientific results of the scientific institutions of the division as the development of Azerbaijani science in line with the challenges of the modern era, as they are reflected in high-impact factor journals included in prestigious international databases such as Web of Science and Scopus.
Then, the Vice President of ANAS, Chairman of the Scientific Council of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences, Director General of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, Academician Rasim Aliguliyev presented a report of the division on the scientific and organizational activities for 2024. He mentioned that, in accordance with the decree of the head of state on declaring 2024 as the “Green World Solidarity Year” in the country, as well as COP29 events, held in Azerbaijan last November, numerous international conferences, scientific sessions, seminars, and trainings were carried out in the scientific institutions of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences.
Academician Rasim Aliguliyev noted that, during the reporting year, the scientific institutions of the division actively participated in the implementation of tasks of state programs, action plans, and roadmaps etc. and provided scientific support to state agencies.
The Vice President of ANAS mentioned that, in 2024, the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences conducted fundamental and applied research on issues arising from the national interests of the country and aligned with the demands and calls of the modern world. In the scientific institutions of the division, 264 research works were carried out on 104 topics related to 35 issues in 7 scientific areas. 44 of the research results were discussed by the division and evaluated as important outcomes.
Academician Rasim Aliguliyev presented information on the activities of the scientific institutions of the division saying that 17 books (6 abroad) and 1,199 articles (720 in prestigious international scientific journals) of the employees of the division were published in 2024. 409 of these articles were published in impact factor journals and conference materials indexed in the Web of Science database, 530 in the Scopus database. The works of the employees were cited 30,559 times.
Academician Rasim Aliguliyev emphasized that indicators were used to correctly determine the numerical ratio of the scientific staff potential of the scientific institutions and the published articles. He also presented the ranking of the results obtained in the scientific institutions based on scientometric indicators to evaluate activity and productivity of the scientific institutions. The Academician also presented the number of scientists awarded by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan for their scientific results reflected in the SCOPUS database between 2018 and 2023.
According to the Vice President of ANAS, the work of Azerbaijani scientists in the field of information and communication technologies has been highly valued internationally. Over the past five years, the names of scientists from the Institute of Information Technology have been included in Stanford University’s prestigious ranking list (USA).
In conclusion of his speech, Academician Rasim Aliguliyev put forward several proposals for more effective organization of the activities of the division.
Then, the General Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education, Academician Ali Abbasov, the General Director of the Institute of Mathematics and Mechanics, Corresponding Member of ANAS, Professor Misir Mardanov, Academician Adil Garibov,  and the General Director of the Institute of Radiation Problems, Corresponding Member of ANAS, Professor Islam Mustafayev spoke about significant achievements of the scientific institutions they represent, important reforms, innovative projects based on artificial intelligence, and high-ranking journals.
The Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Corresponding Member of ANAS, Professor Aminaga Sadigov also spoke at the event, assessing the activity of the division in 2024 as satisfactory, and wished success to the scientists and specialists working in the scientific institutions of the division in their future scientific works.
Then, making a speech at the event Academician Isa Habibbeyli mentioned that the meeting dedicated to discussing the 2024 report of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences included an important exchange of views. He highly praised the division’s activity over the past year and emphasized that the scientific institutions within the division have significant potential in terms of conducting research that makes significant contributions to the science policy pursued by the Azerbaijani state. Academician Isa Habibbeyli added that it is necessary to pay special attention to the training of young Doctors of Philosophy and Doctors of Science.
Following the discussions, the Presidium of ANAS adopted a resolution recognizing the 2024 report on the scientific and organizational activities of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences as satisfactory and it was decided to include the significant results in annual report of ANAS. Additionally, the division was given relevant directives.