AMEA Rəyasət Heyətində Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə hesabatı müzakirə olunub
22.01.2025 / Mühüm xəbərlər
AMEA Rəyasət Heyətinin Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2024-cü il üzrə hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş geniş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, AMEA-nın üzvləri, Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin baş və icraçı direktorları, elmi katibləri, həmçinin əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri, elmi şöbə və laboratoriyaların rəhbərləri, ictimaiyyətlə əlaqələr, təhsil, beynəlxalq əlaqələr və digər şöbələrin müdirləri, Gənc Alim və Mütəxəssislər şuralarının sədrləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə süni intellektin tətbiqi əsasında həyata keçirilən innovativ layihələr, eləcə də 2024-cü il üzrə əldə olunan nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
İclası giriş sözü ilə akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin gündəliyi barədə məlumat verib. Akademik İsa Həbibbəyli son illərdə tətbiqi xarakterli elmi tədqiqat işlərinin sayında əhəmiyyətli artımın müşahidə olunduğunu qeyd edərək, hazırda fundamental və tətbiqi xarakterli tədqiqatların bərabər səviyyədə icra olunduğunu diqqətə çatdırıb. “Azərbaycan alimləri ölkəmizin inkişafına təkcə fundamental tədqiqatlardan əldə olunan elmi nəticələrin ideyaları ilə deyil, eləcə də konkret tətbiqi işlərlə də dəstək verməlidirlər”, - deyən AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli FRTEB-in əhatə etdiyi elmi müəssisələrin bu istiqamətdə xüsusilə seçildiyini, bugünkü sərgidə tətbiq imkanları geniş olan layihələrin böyük maraqla qarşılandığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli eyni zamanda AMEA-nın beynəlxalq təcrübəni öyrənən, texniki yaradıcılıq imkanlarına malik olan və fundamental tədqiqatları dərindən mənimsəmiş gənc mütəxəssislərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması məsələlərinə böyük önəm verdiyini və xüsusi diqqət ayırdığını qeyd edib. Akademiya prezidenti alim və mütəxəssisləri, elmi rəhbər və məsləhətçiləri AMEA-nın gələcəyi olan gənc doktorant və dissertantlara elmi fəaliyyətlərində yaxından dəstək olmağa, onlara qayğı göstərməyə çağırıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə əldə olunan yüksək elmi nəticələrin Web of Science, Scopus kimi nüfuzlu beynəlxalq bazalara daxil olan yüksək impakt faktorlu jurnallarda öz əksini tapmasını Azərbaycan elminin müasir dövrün çağırışlarına uyğun inkişaf etdirilməsi kimi qiymətləndirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev FRTEB-in 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsini təqdim edib. Akademik dövlət başçısının respublikada 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncamına, həmçinin ötən ilin noyabr ayında ölkəmizdə keçirilən COP29 tədbirlərinə hazırlıq çərçivəsində, FRTEB-in əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə çoxsaylı tədbirlərin həyata keçirildiyini, respublika və beynəlxalq səviyyəli konfransların, elmi sessiya, seminar və treninqlərin təşkil olunduğunu söyləyib.
Akademik Rasim Əliquliyev hesabat ilində Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023-2027-ci illər üçün Strategiyası” və digər dövlət proqramları, fəaliyyət planları, yol xəritələrinin həyata keçirilməsində fəal iştirak etdiklərini, dövlət qurumlarına elmi dəstək verdiklərini qeyd edib.
Akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, 2024-cü ildə FRTEB-də ölkənin milli maraqlarından irəli gələn, müasir dünyanın tələb və çağırışlarına müvafiq məsələləri əhatə edən fundamental, eləcə də tətbiqi xarakterli tədqiqatlar aparılmışdır. Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 7 elmi istiqamət üzrə 35 problemə aid 104 mövzuya dair 264 tədqiqat işi icra olunmuşdur. Bu tədqiqatların nəticələrinin 44-ü bölmə tərəfindən müzakirə edilərək mühüm nəticə kimi dəyərləndirilmişdir.
Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin nəşr fəaliyyəti barədə məlumatı təqdim edən akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, 2024-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 17 kitabı (6-sı xaricdə), 1199 məqaləsi (720-si nüfuzlu xarici elmi jurnallarda) çap edilib. Bu məqalələrin 409-u Web of Science, 530-u Scopus bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda və konfrans materiallarında dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 30 559 istinad qeydə alınıb.
Akademik R.Əliquliyev Bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə fəaliyyət göstərən elmi kadr potensialı ilə çap olunmuş məqalələrin say nisbətini düzgün müəyyən etmək üçün indikatorların tətbiq olunduğunu vurğulayıb. Həmçinin elmi müəssisələrin aktivliyini və məhsuldarlığını qiymətləndirmək üçün elmi müəssisələrdə əldə olunmuş nəticələrin reytinqini elmmetrik göstəricilər əsasında təqdim edib. 2024-cü ildə FRTEB üzrə elmi müəssisələrin elmi kadr potensialının Scopus və WoS bazalarında dərc olunmuş məqalələrinin sayı və orta məhsuldarlıq göstəricilərini diqqətə çatdırıb. Həmçinin 2018-2023-cü illlərdə SCOPUS bazasında çap olunmuş elmi nəticələrinə görə AR ETN tərəfindən mükafatlandırılan alimlərin müəssisələr üzrə sayını təqdim edib.
AMEA-nın vitse-prezidentinin sözlərinə görə, Azərbaycan alimlərinin İKT sahəsindəki fəaliyyəti beynəlxalq aləmdə də yüksək qiymətləndirilmiş, son 5 ildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alimlərinin adları ABŞ-ın Stenford Universitetinin ən nüfuzlu reytinq siyahısına daxil edilmişdir.
Çıxışının sonunda akademik R.Əliquliyev FRTEB-in fəaliyyətinin daha səmərəli təşkilinə dair bir sıra islahat xarakterli təkliflər irəli sürüb.
Sonra ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, ETN Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Misir Mərdanov, akademik Adil Qəribov, ETN Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor İslam Mustafayev çıxış edərək təmsil etdikləri elmi müəssisələrdə əldə olunan mühüm nəticələri, həyata keçirilən əhəmiyyətli islahatları, icra olunan süni intellekt əsaslı innovativ layihələri, nəşr olunan yüksək reytinqli jurnalların fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıblar.
İclasda çıxış edən AR ETN yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov elm və təhsilin inteqrasiyası ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs edərək bildirib ki, bu istiqamətdə müxtəlif layihələrin icrası, elmi jurnalların fəaliyyətinin dəstəklənməsi, həmçinin maliyyələşmə məsələləri ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Professor Ə.Sadıqov AMEA-da doktorantura təhsil sisteminin yeni əsaslarla təkmilləşdirilməsinin zəruriliyini vurğulayaraq müvafiq istiqamətdə əhəmiyyətli tədbirlərin görülməsinin planlaşdırıldığını da diqqətə çatdırıb. Alim bölmənin 2024-cü ildəki fəaliyyətini qənaətbəxş hesab edib, Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə çalışan alim və mütəxəssislərə elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli FRTEB-in 2024-cü il üzrə hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş iclasda əhəmiyyətli fikir mübadiləsinin aparıldığını bildirib, Bölmənin ötən il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. AMEA rəhbəri Bölmənin əhatə etdiyi müəssisələrin dünya elminin çağırışlarına cavab verən və Azərbaycan dövlətinin apardığı elm siyasətinə əhəmiyyətli töhfələr verən tədqiqatların icrası baxımından böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib, gənclərlə işin daha səmərəli təşkili, gənc fəlsəfə və elmlər doktorlarının yetişdirilməsi məsələlərinə böyük diqqətin ayrılması istiqamətində tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Müzakirələrdən sonra Bölmənin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərar layihəsi səsləndirilib. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

На заседании Президиума НАНА обсуждён отчёт Отделения физико-математических и технических наук по итогам 2024 года
22.01.2025 /
Состоялось заседание Президиума НАНА, посвящённое обсуждению отчёта Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) по итогам 2024 года.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, члены НАНА, генеральные и исполнительные директора, ученые секретари, авторы важных научных результатов, руководители научных отделов и лабораторий, заведующие отделами по связям с общественностью, образования, международных связей и т.д., председатели советов молодых ученых и специалистов научных учреждений, которые охватывает ОФМТН, а также соответствующие лица.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей инновационные проекты, реализованные посредством применения искусственного интеллекта в научных учреждениях, которые входят в состав ОФМТН, достижения, издания 2024 года и т.д.
Открыв заседание вступительным словом, академик Иса Габиббейли рассказал о повестке дня мероприятия. Сказав, что в последние годы наблюдается значительный рост в численности научно-исследовательских работ прикладного характера, академик добавил, что в настоящее время исследования фундаментального и прикладного характера выполняются на одинаковом уровне. Руководитель НАНА отметил, что азербайджанские учёные должны поддерживать развитие нашей страны не только полученными в ходе фундаментальных исследований научными результатами и идеями, но и конкретными прикладными работами, подчеркнув при этом, что научные учреждения, входящие в состав ОФМТН, особо выделяются в данной сфере, большой интерес вызвали представленные на выставке проекты, имеющие широкие возможности для практического применения.
В то же время, продолжил академик Иса Габиббейли, НАНА придаёт большое значение и уделяет особое внимание стимулированию деятельности молодых исследователей, которые освоили международный опыт, обладают способностями к техническому творчеству и проводят глубокие фундаментальные исследования. Руководитель НАНА призвал ученых и специалистов, научных руководителей и консультантов оказать поддержку молодым докторантам и диссертантам, которые являются будущим НАНА, в их научной деятельности и проявлять по отношению к ним заботу.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что высокие научные результаты, полученные во входящих в состав ОФМТН научных учреждениях, нашли своё отражение в журналах с высоким импакт-фактором, которые индексируются в таких престижных международных базах, как Web of Science и Scopus, что является показателем развития отечественной науки в соответствии с вызовами современности.
Затем вице-президент НАНА, председатель Учёного совета ОФМТН, генеральный директор Института информационных технологий МНО академик Расим Алигулиев представил отчётный доклад о научной и научно-организационной деятельности ОФМТН в 2024 году. Академик отметил, что в соответствии с Распоряжением главы государства об объявлении 2024 года в республике «Годом солидарности во имя зелёного мира», а также подготовительными работами в связи с COP29, которая прошла в Азербайджане в ноябре прошлого года, в научных учреждениях ОФМТН были организованы многочисленные мероприятия, республиканские и международные конференции, научные сессии, семинары и тренинги.
Академик Расим Алигулиев сообщил, что в отчётном году научные учреждения, которые охватывает ОФМТН, принимали участие в выполнении задач, поставленных в таких документах, как «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», «I Государственная программа Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики в 2022-2026 годах», «Стратегия информационной и кибербезопасности Азербайджанской Республики на 2023-2027 годы», а также в других государственных программах, планах мероприятий, дорожных картах и т.д., оказали научную поддержку деятельности государственных структур.
Вице-президент НАНА подчеркнул, что в отчётном году в отделении велись исследования как фундаментального, так и прикладного характера, которые охватывали вопросы, соответствующие национальным интересам страны, требованиям и призывам современного мира. В научных учреждениях, которые входят в состав ОФМТН, велись исследования по 7-ми научным направлениям, охватывающим 35 проблем, 104 темы и 264 исследовательские работы, 44 результата были обсуждены в отделении и признаны важными результатами.
Говоря об издательской деятельности научных учреждений, которые охватывает отделение, академик Расим Алигулиев отметил, что в 2024 году сотрудниками отделения изданы 17 книг (6 – за рубежом), а также опубликованы 1199 статей (720 – в престижных зарубежных научных журналах), 409 из этих статей вышли в свет в журналах с импакт-фактором и материалах конференций, входящих в базу Web of Science, 530 – в базу Scopus, на труды сотрудников ссылались 30 559 раз.
Академик Расим Алигулиев подчеркнул, что для точного определения численного соотношения научно-кадрового потенциала научных учреждений отделения и опубликованных статей были применены индикаторы. Также для оценки активности и продуктивности научных учреждений академик представил рейтинги полученных в них результатов на основе наукометрических показателей. Помимо этого, академик рассказал о количестве и средних показателях продуктивности статей, опубликованных сотрудниками научных учреждений ОФМТН в 2024 году в журналах, индексируемых в базах Scopus и WoS, а также представил данные о численности учёных, награждённых МНО АР за научные результаты, нашедшие своё отражение в базе SCOPUS в 2018-2023 гг., по учреждениям.
По словам вице-президента НАНА, деятельность азербайджанских учёных в сфере ИКТ была высоко оценена и в международном пространстве, за последние 5 лет имена учёных Института информационных технологий были включены в престижный рейтинговый список Стэнфордского университета (США).
В заключение своего выступления академик Расим Алигулиев выдвинул ряд предложений реформаторского характера, направленных на совершенствование деятельности ОФМТН.
Далее выступили генеральный директор Института систем управления МНО академик Али Аббасов, генеральный директор Института математики и механики МНО член-корреспондент НАНА, профессор Мисир Марданов, академик Адиль Гарибов и генеральный директор Института радиационных проблем МНО член-корреспондент НАНА, профессор Ислам Мустафаев. Учёные рассказали о важных результатах, полученных в научных учреждениях, которые они представляют, проведенных важных реформах, реализованных на основе искусственного интеллекта инновационных проектах и издаваемых журналах с высоким рейтингом.
В своём выступлении на заседании заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию при МНО АР член-корреспондент НАНА, профессор Аминага Садыгов рассказал о мероприятиях, реализуемых в связи с интеграцией науки и образования, и отметил, что в данном направлении планируется выполнение различных проектов, оказание поддержки деятельности научных журналов, а также решение вопросов, связанных с финансированием. Подчеркнув необходимость в совершенствовании обучения в НАНА на ступени докторантуры, профессор Аминага Садыгов сообщил, что и в данном направлении предусмотрена реализация важных мероприятий. Член-корреспондент НАНА отметил, что деятельность отделения в 2024 году была удовлетворительной, и пожелал учёным и специалистам, которые работают в научных учреждениях ОФМТН, успехов в дальнейшей научной деятельности.
Затем выступил академик Иса Габиббейли, который отметил, что на заседании, посвящённом обсуждению отчёта ОФМТН по итогам 2024 года, состоялся важный обмен мнениями, и высоко оценил деятельность отделения в прошлом году. Руководитель НАНА подчеркнул, что научные учреждения, входящие в состав ОФМТН, обладают большим потенциалом с точки зрения проведения исследований, которые отвечают вызовам мировой науки и вносят весомый вклад в проводимую Азербайджанским государством научную политику, и добавил, что необходимо реализовывать мероприятия, направленные на более эффективную организацию работы с молодёжью, и уделять особое внимание подготовке молодых докторов философии и докторов наук.
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА о признании отчёта о научной и научно-организационной деятельности Отделения физико-математических и технических наук НАНА в 2024 году удовлетворительным и включении полученных важных результатов в годовой отчет НАНА. Также отделению были даны соответствующие поручения.