"AVROPA-ASİYA NƏQLİYYAT KÖRPÜSÜ " 4-cü Gürcüstan-Polşa beynəlxalq elmi-texniki konfransı
8-11 oktyabr 2018-ci il tarixində Gürcüstanın Tiflis şəhərində "AVROPA-ASİYA NƏQLİYYAT KÖRPÜSÜ" 4-cü Gürcüstan-Polşa beynəlxalq elmi-texniki konfransı keçirtilmişdir.
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik T.A. Əliyev konfransın 8 oktyabr tarixində keçirilmiş plenar iclasında "Qəzaların başlanğıcının və inkişaf dinamikasının Noise nəzarəti" mövzusunda məruzə ilə çıxış etmiş və institutun noise monitorinq texnologiyası və onun sənayedə tətbiqi sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərdən təfərrüatı ilə danışmışdır.
9 oktyabrda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Xarici əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin müdiri T.Ə.Babayev nəqliyyat sessiyasında "Qəzaların başlanğıcının və inkişaf dinamikasının Noise nəzarəti texnologiyaları və sistemləri, onların tikintidə və nəqliyyatda tətbiqi" adlı layihəsini nümayiş etdirmişdir. Nümayişə , bu layihə üçün yararlı olan Horizon 2020 2018-20 "InCo Flagship on Integrated multimodal, low-emission freight transport systems and logistics" (MG-2 - 9-2019) işçi proqramının tenderi haqqında informasiya da daxil edilmişdir.
Layihədə magistral xətt boyunca seysmik təhlükənin bildirişinin intellektual sisteminin; dəmiryol xəttində, körpülərdə, tunellərdə və bütün yol boyunca kommunikasiyalarda nasazlıqların başlanğıcının gizli dövrünün Noise nəzarətinin alt sistemlərinin yaradılması nəzərdə tutulur.
T. Babaev elmi-tədqiqat təşkilatlarını bu layihədə iştirak etmələri üçün konsorsiuma daxil olmağa çağırdı.
İnstitun direktoru akademik Telman Əliyevin rəhbərliyi altında İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə birgə layihədə və əməkdaşlıqda iştirak etmək arzusunu bildirən Bolqarıstandan, Litvadan, Gürcüstandan, Almaniyadan və Polşadan gəlmiş alimlərlə çoxsaylı görüşlər keçirilmişdir . Tenderdə iştirak etmək üçün adı çəkilən ölkələrin nümayəndələrinin iştirakı ilə konsorsiumun yaradılması haqqında ilkin razılıq əldə olunmuşdur.

4-я Грузинско-польская международная научно-техническая конференция «ТРАНСПОРТНЫЙ МОСТ ЕВРОПА-АЗИЯ»
8-11-го октября 2018-го года в Тбилиси, Грузия, состоялась 4-я Грузинско-польская международная научно-техническая конференция «ТРАНСПОРТНЫЙ МОСТ ЕВРОПА-АЗИЯ».
Директор Института Систем Управления НАНА академик Т. Алиев выступил на пленарном заседании конференции 8-го октября с докладом на тему «Noise контроль начала и динамики развития аварий», подробно рассказав о достижениях института в области технологии noise мониторинга и ее промышленных применениях.
9-го октября заведующий отделом зарубежных связей и инноваций ИСУ НАНА Т. Бабаев выступил на транспортной сессии с презентацией проекта «Технологии и системы noise контроля начала и динамики развития аварий и их применения в строительстве и транспорте». Презентация включала информацию о тендере рабочей программы Horizon 2020 2018-20 «InCo Flagship on Integrated multimodal, low-emission freight transport systems and logistics» (MG-2-9-2019), подходящей для данного проекта. Проектом предусматривается создание интеллектуальной системы оповещения сейсмической опасности на протяжении магистрали; подсистемы Noise контроля скрытого периода начало неисправностей на железнодорожном полотне, мостах, туннелях и коммуникациях на протяжении всей трассы. Т. Бабаев призвал исследовательские организации вступать в консорциум для участия в этом проекте.
Были проведены многочисленные встречи с учеными из Болгарии, Литвы, Грузии, Германии и Польши, которые изъявили желание принять участие в совместном проекте и сотрудничестве с Институтом Систем Управления. Достигнуто предварительное согласие о создании консорциума с участием вышеназванных стран для участия в тендере.