"AVROPA-ASİYA NƏQLİYYAT KÖRPÜSÜ " 4-cü Gürcüstan-Polşa beynəlxalq elmi-texniki konfransı
8-11 oktyabr 2018-ci il tarixində Gürcüstanın Tiflis şəhərində "AVROPA-ASİYA NƏQLİYYAT KÖRPÜSÜ" 4-cü Gürcüstan-Polşa beynəlxalq elmi-texniki konfransı keçirtilmişdir.
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik T.A. Əliyev konfransın 8 oktyabr tarixində keçirilmiş plenar iclasında "Qəzaların başlanğıcının və inkişaf dinamikasının Noise nəzarəti" mövzusunda məruzə ilə çıxış etmiş və institutun noise monitorinq texnologiyası və onun sənayedə tətbiqi sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərdən təfərrüatı ilə danışmışdır.
9 oktyabrda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Xarici əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin müdiri T.Ə.Babayev nəqliyyat sessiyasında "Qəzaların başlanğıcının və inkişaf dinamikasının Noise nəzarəti texnologiyaları və sistemləri, onların tikintidə və nəqliyyatda tətbiqi" adlı layihəsini nümayiş etdirmişdir. Nümayişə , bu layihə üçün yararlı olan Horizon 2020 2018-20 "InCo Flagship on Integrated multimodal, low-emission freight transport systems and logistics" (MG-2 - 9-2019) işçi proqramının tenderi haqqında informasiya da daxil edilmişdir.
Layihədə magistral xətt boyunca seysmik təhlükənin bildirişinin intellektual sisteminin; dəmiryol xəttində, körpülərdə, tunellərdə və bütün yol boyunca kommunikasiyalarda nasazlıqların başlanğıcının gizli dövrünün Noise nəzarətinin alt sistemlərinin yaradılması nəzərdə tutulur.
T. Babaev elmi-tədqiqat təşkilatlarını bu layihədə iştirak etmələri üçün konsorsiuma daxil olmağa çağırdı.
İnstitun direktoru akademik Telman Əliyevin rəhbərliyi altında İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə birgə layihədə və əməkdaşlıqda iştirak etmək arzusunu bildirən Bolqarıstandan, Litvadan, Gürcüstandan, Almaniyadan və Polşadan gəlmiş alimlərlə çoxsaylı görüşlər keçirilmişdir . Tenderdə iştirak etmək üçün adı çəkilən ölkələrin nümayəndələrinin iştirakı ilə konsorsiumun yaradılması haqqında ilkin razılıq əldə olunmuşdur.

09.10.2018 / Conferences, assemblies
The 4th Georgian-Polish International Scientific & Technical Conference “TRANSPORT BRIDGE EUROPE-ASIA” took place in Tbilisi, Georgia, on 8-11 October 2018.
Director of the Institute of Control Systems of ANAS, Academician T. Aliyev made a report at the plenary session of the Conference "Noise control of the beginning and development dynamics of accidents" on 8 October, giving detailed information on the Institute’s achievements in noise monitoring technology and its industrial applications.
On 9 October T. Babayev, Head of the Foreign Relations and Innovations Department of ICS ANAS spoke at the Transport session about the project “Technologies and systems of noise control of the beginning and dynamics of development of accidents and their application in construction and transport”. The presentation included the information about the topic in the Horizon 2020 Work Programme 2018-20 “InCo Flagship on Integrated multimodal, low-emission freight transport systems and logistics” (MG-2-9-2019) that the project fits in. The project proposes an intelligent seismic hazard warning system throughout the main line; a subsystem of noise control of the latent period of the beginning of malfunctions on railway tracks, bridges, tunnels and communications throughout the entire route, logistics / Digital Transport Corridors (pilot a Digital Multi-modal (both maritime and land) Transport Corridor). T. Babayev invited researchers to form a consortium to participate in this project.
Many meetings were held with researchers from Bulgaria, Lithuania, Georgia, Germany and Poland, who expressed a desire to participate in the joint project and to collaborate with the Institute of Control Systems. A preliminary agreement was reached on establishing a consortium with the above-mentioned countries with the purpose of participating in the call.