Mətnlərin müəlliflərini tanıyan kompüter sistemi üçün proqram təminatı işlənib
Müasir dövrdə təbii dildə yazılmış mətnlərin emalı ilə bağlı tədqiqatların sayının artması sözügedən sahədə aktual problemlərin öz həllini tapmasına rəvac verir. Bu istiqamətlərdən biri də mətnlərin kateqoriyalara ayrılmasıdır. Mətnlər mövzu, sentimentallıq və yazı tərzinə görə müxtəlif kateqoriyalara bölünə bilər. Yazı tərzlərinə görə mətnlərin kateqoriyalara bölünməsi sənəd janrlarının identifikasiyası və mətnlərin müəlliflərinin tanınması üçün geniş istifadə olunur. Mətnlərin müəlliflərinin tanınması müəlliflərin mətnlərdəki yazı tərzlərinin – yazı stilistikalarının kəmiyyət analizi əsasında aparılır.
Dünya miqyasında aparılan bu tədqiqatlara Azərbaycanın müxtəlif elmi qurumları, o cümlədən AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) alimləri öz töhfələrini verir. İnstitutda 2024-cü il üzrə alınan mühüm elmi nəticələrindən biri də AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadənin rəhbərliyi altında “Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları” laboratoriyasının əməkdaşları elmi işçi Rüstəm Əzimov,  t.ü.f.d., dosent Elşən Mustafayev və mühəndis-proqramçı Sona Rzayeva tərəfindən icra olunan “Mətnlərin müəllifliyini tanıyan kompüter sistemi üçün maşın öyrənmənin müxtəlif üsulları – süni neyron şəbəkələr, dayaq vektorlar üsulundan istifadə edən riyazi modellər əsasında proqram təminatının işlənməsi” olmuşdur. Tədqiqatın əsas məqsədi Azərbaycan dilindəki mətnlərin müəlliflərinin tanınması məsələlərinin tədqiqi, həll alqoritmlərinin və kompüter sisteminin işlənilməsidir.
Mətnlərin müəlliflik analizi anonim və ya müəllifi mübahisəli bədii əsərin müəllifinin (xüsusilə, müəllif hüquqları ilə bağlı məhkəmə istintaqlarında), intihar məktublarının həqiqiliyinin yoxlanışında, kəşfiyyatda (məsələn, anonim ismarış və ya bəyanatların məlum bir şəxs tərəfindən yazılıb-yazılmadığının təyinində), zərərli kompüter proqramlarının (məsələn, kompüter virusları) müəllifinin müəyyən edilməsində, internetdəki bəzi mətnlərin (email məktubları, bloq yazıları, onlayn forum səhifələrindəki mətnlər) müəlliflərinin təyinində geniş istifadə olunur.
Tədqiqatda süni neyron şəbəkələrin struktur və parametrik identifikasiyası üçün istifadə olunmuş proqram modulları və alınmış nəticələr Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzindəki “Formaların tanıma sistemi” tətbiqi proqram paketinin təkmilləşdirilməsində istifadə olunmuşdur. İşin nəticələri Web of Science bazasına daxil olan 2 impakt faktorlu jurnalda və Scopus bazasına daxil olan 3 jurnalda çap olunmuşdur.

Software for a computer system for recognizing authors of texts has been developed
Nowadays, an increasing number of studies on the processing of texts written in natural language contribute to the solution of current problems in this area. One such area is the categorization of texts. Texts can be categorized into different categories based on subject matter, sentimentality and writing style. Categorization of texts according to writing styles is widely used to identify genres of documents and to recognize authors of texts. Identification of text authors is done on the basis of quantitative analysis of writing styles of text authors - writing stylistics.
Various scientific institutions of Azerbaijan, including scientists of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, contribute to this research, which is carried out on a global scale. One of the important scientific results obtained in the Institute for 2024 was the work “Development of software on the basis of mathematical models using various methods of machine learning - artificial neural networks, methods of reference vectors - for computer system of recognition of authorship of texts”, carried out by the researchers of the laboratory “Methods of recognition, identification and optimal decision making” under the guidance of corresponding member of ANAS, Professor Kamil Ayda-zade, researcher Rustam Azimov, PhD in Engineering, Associate Professor Elshan Mustafayev and software engineer Sona Rzayeva. The main purpose of the research is to study the issues of recognizing authorship of texts in Azerbaijani language, development of solution algorithms and computer system.
Text authorship analysis is widely used to identify the author of an anonymous or disputed work of art (especially in copyright litigation), to verify the authenticity of suicide letters, for intelligence purposes (e.g., to determine whether anonymous messages or statements were written by a known person), to identify the author of malicious computer programs (e.g., computer viruses), and to identify the authors of some texts on the Internet (emails, blog posts, texts on the Internet).
The software modules for structural and parametric identification of artificial neural networks used in the study and the results obtained were used to improve the application software package “Form Recognition System” in the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan. The results of the work have been published in 2 impact factor journals included in Web of Science database and 3 journals included in Scopus database.