Mətnlərin müəlliflərini tanıyan kompüter sistemi üçün proqram təminatı işlənib
Müasir dövrdə təbii dildə yazılmış mətnlərin emalı ilə bağlı tədqiqatların sayının artması sözügedən sahədə aktual problemlərin öz həllini tapmasına rəvac verir. Bu istiqamətlərdən biri də mətnlərin kateqoriyalara ayrılmasıdır. Mətnlər mövzu, sentimentallıq və yazı tərzinə görə müxtəlif kateqoriyalara bölünə bilər. Yazı tərzlərinə görə mətnlərin kateqoriyalara bölünməsi sənəd janrlarının identifikasiyası və mətnlərin müəlliflərinin tanınması üçün geniş istifadə olunur. Mətnlərin müəlliflərinin tanınması müəlliflərin mətnlərdəki yazı tərzlərinin – yazı stilistikalarının kəmiyyət analizi əsasında aparılır.
Dünya miqyasında aparılan bu tədqiqatlara Azərbaycanın müxtəlif elmi qurumları, o cümlədən AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) alimləri öz töhfələrini verir. İnstitutda 2024-cü il üzrə alınan mühüm elmi nəticələrindən biri də AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadənin rəhbərliyi altında “Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları” laboratoriyasının əməkdaşları elmi işçi Rüstəm Əzimov,  t.ü.f.d., dosent Elşən Mustafayev və mühəndis-proqramçı Sona Rzayeva tərəfindən icra olunan “Mətnlərin müəllifliyini tanıyan kompüter sistemi üçün maşın öyrənmənin müxtəlif üsulları – süni neyron şəbəkələr, dayaq vektorlar üsulundan istifadə edən riyazi modellər əsasında proqram təminatının işlənməsi” olmuşdur. Tədqiqatın əsas məqsədi Azərbaycan dilindəki mətnlərin müəlliflərinin tanınması məsələlərinin tədqiqi, həll alqoritmlərinin və kompüter sisteminin işlənilməsidir.
Mətnlərin müəlliflik analizi anonim və ya müəllifi mübahisəli bədii əsərin müəllifinin (xüsusilə, müəllif hüquqları ilə bağlı məhkəmə istintaqlarında), intihar məktublarının həqiqiliyinin yoxlanışında, kəşfiyyatda (məsələn, anonim ismarış və ya bəyanatların məlum bir şəxs tərəfindən yazılıb-yazılmadığının təyinində), zərərli kompüter proqramlarının (məsələn, kompüter virusları) müəllifinin müəyyən edilməsində, internetdəki bəzi mətnlərin (email məktubları, bloq yazıları, onlayn forum səhifələrindəki mətnlər) müəlliflərinin təyinində geniş istifadə olunur.
Tədqiqatda süni neyron şəbəkələrin struktur və parametrik identifikasiyası üçün istifadə olunmuş proqram modulları və alınmış nəticələr Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzindəki “Formaların tanıma sistemi” tətbiqi proqram paketinin təkmilləşdirilməsində istifadə olunmuşdur. İşin nəticələri Web of Science bazasına daxil olan 2 impakt faktorlu jurnalda və Scopus bazasına daxil olan 3 jurnalda çap olunmuşdur.

Разработано программное обеспечение для компьютерной системы распознавания авторов текстов
В настоящее время все большее число исследований по обработке текстов, написанных на естественном языке, способствует решению актуальных проблем в этой области. Одним из таких направлений является деление текстов на категории. Тексты можно разделить на различные категории в зависимости от тематики, сентиментальности и стиля письма. Категоризация текстов по стилям письма широко используется для определения жанров документов и распознавания авторов текстов. Выявление авторов текстов осуществляется на основе количественного анализа стилей письма авторов текстов – стилистики письма.
В эти исследования, проводимые в мировом масштабе, вносят свой вклад различные научные учреждения Азербайджана, в том числе ученые Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Одним из важных научных результатов, полученных в институте за 2024 год, стала работа «Разработка программного обеспечения на основе математических моделей с использованием различных методов машинного обучения – искусственных нейронных сетей, методов опорных векторов – для компьютерной системы распознавания авторства текстов», выполненная сотрудниками лаборатории «Методы распознавания, идентификации и принятия оптимальных решений» под руководством члена-корреспондента НАНА, профессора Камиля Айда-заде, научного сотрудника Рустама Азимова, д.ф.т., доцента Эльшана Мустафаева и инженера-программиста Соны Рзаевой. Основной целью исследования является изучение вопросов распознавания авторов текстов на азербайджанском языке, разработка алгоритмов решения и компьютерной системы.
Анализ авторства текстов широко применяется для установления автора анонимного или оспариваемого произведения искусства (особенно в судебных разбирательствах по авторским правам), проверки подлинности предсмертных писем, в разведывательных целях (например, для определения того, были ли анонимные сообщения или заявления написаны известным лицом), для установления автора вредоносных компьютерных программ (например, компьютерных вирусов), а также для установления авторов некоторых текстов в Интернете (электронных писем, сообщений в блогах, текстов на страницах интернет-форумов).
Использованные в исследовании программные модули для структурной и параметрической идентификации искусственных нейронных сетей и полученные результаты были использованы для усовершенствования прикладного программного пакета «Система распознавания форм» в Государственном экзаменационном центре Азербайджанской Республики. Результаты работы опубликованы в 2 импакт-факторных журналах, входящих в базу данных Web of Science, и 3 журналах, входящих в базу данных Scopus.