Kütləvi Xidmət-Ehtiyatlanma Sistemlərinin anbarlarında katastrofların qarşısının alınması üçün riyazi modellər kompleksi qurulmuşdur
20.02.2025 / Mühüm xəbərlər
2024-cü ildə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) İdarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri istiqaməti üzrə alınan mühüm elmi nəticələrdən biri də AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ağası Məlikov və elmi işçi Ləman Poladova tərəfindən “Kütləvi Xidmət-Ehtiyatlanma Sistemlərinin anbarlarında katastrofların baş verməsinin mümkünlüyü nəzərə alınmaqla ehtiyatların artırılması üçün onların keyfiyyət göstəricilərinin hesablanması və optimallaşdırılması üçün riyazi modellər kompleksinin qurulması”nda alınmış nəticələr olmuşdur.
Kütləvi xidmət-ehtiyatlanma sistemləri (KXES) dedikdə elə xidmət sistemləri nəzərdə tutulur ki, burada daxil olan sifarişlərə xidmət etmək üçün boş serverdən başqa, həm də müəyyən resursların (ehtiyatların) olması tələb olunur. Belə ki, xidmətin sonunda daxil olan sifariş müəyyən ehtiyatlar alaraq sistemi tərk edir. Bu tip sistemlərə real həyatda tez-tez rast gəlinir. Bütün maddi resurslarla təchizat sistemləri, logistik şəbəkələr, insan orqanlarının transplantasiya sistemləri, ticarət sistemləri və s. kütləvi xidmət-ehtiyatlanma sistemlərinə aiddirlər.
Qeyd olunan sistemlərin işinin səmərəli təşkil və idarə olunması üçün onların adekvat riyazi modellərinin qurulması vacib problemdir. Son illərdə bu istiqamətdə xeyli sayda elmi işlər yerinə yetirilmişdir. Məlum riyazi modellər KXES-lərin müxtəlif spesifik xassələrini nəzərə alırlar. Lakin məlum modellər KXES-lərin anbarlarında katastrofların baş verə bilməsini nəzərə almırlar. Məlumdur ki, real sistemlərdə, o cümlədən KXES-lərdə katastroflar nadir hallarda olsa belə, baş verə bilirlər və bu faktorlar onların işinə ciddi təsir edirlər. Sözügedən riyazi modellərdə KXES-lərdə katastrofları nəzərə almaqla onların riyazi modelləri qurulmuşdur. Bu da öz növbəsində modellərin adekvatlığını artımağa və nəticədə bu modellər əsasında qəbul olunan qərarların səmərəliyini artırmağa imkan verir.

A complex of mathematical models for prevention of catastrophes in warehouses of queueing-inventory systems
20.02.2025 /
One of the important scientific results obtained in 2024 in the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in the field of theoretical and applied control problems is the result obtained by the corresponding member of ANAS, Prof. Agasi Malikov and researcher Laman Poladova in their works on "Development mathematical models for calculation and optimization of quality indicators of stocks with the purpose of their increase taking into account the possibility of catastrophes in warehouses of queueing-inventory systems”.
Queueing-inventory systems (QIS) are systems in which, in addition to a free server, certain resources (stocks) are required to service incoming orders. Thus, at the end of the service, an incoming order leaves the the system with certain stocks. Such systems are common in real life. life. All material supply systems, logistics networks, human organ transplants, trading systems, etc. transplantation of human organs, trading systems, etc. are queueing-inventory systems.
The construction of adequate mathematical models of these systems is an important problem for their effective organization and management. In recent years a considerable amount of scientific work has been carried out in this direction. The known mathematical models take into account various specific properties of QIS. However, the known models do not take into account the possibility of catastrophes occurring in QIS warehouses. It is known that in real systems, including in the power supply systems, catastrophes occur, although rarely, and these factors seriously affect their operation. In the above-mentioned mathematical models, the mathematical models of QIS are built taking into account catastrophes. This, in turn, allows to increase the adequacy of models and, as a consequence, to increase the efficiency of decisions made on their basis.