İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Xocalı soyqırımına həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Öncə faciə qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra Xocalı faciəsinin tarixi gedişatını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbiri İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev açaraq 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı qüvvələrinin keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə xüsusi amansızlıqla Xocalı şəhərində həyata keçirdiyi genosidin təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biri olduğunu qeyd edib. Faciənin tarixi köklərindən və gedişatından bəhs edən alim bu hadisələrin xalqımıza qarşı həyata keçirilən iki yüz illik işğalçılıq siyasətinin davamı olduğunu bildirib.
Xocalı soyqırımının dünya miqyasında tanıdılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edən E.Səbziyev bildirib ki, faciəyə siyasi-hüquqi qiymət vermək üçün Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü ilin fevralında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Xocalı Soyqırımı Günü haqqında qərar qəbul edib, fevralın 26-sı “Xocalı Soyqırımı Günü” elan edilib. Ötən illərdə dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin göstərişi ilə Xocalı şəhidlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün yerli və beynəlxlaq tədbirlər həyata keçirilib, dünyanın əksər ölkələrində onların xatirəsinə abidələr ucaldılıb.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şücaətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində tarixi ədalətin bərpa edildiyini, Xocalı soyqırımı qurbanlarının qisasının alındığını bildirən E.Səbziyev onları ehtiramla yad edib, əziz xatirələrinin xalqımızın qəlbində daim yaşayacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra professor Knyaz Məmmədov, dosentlər Məzahir İsayev, Gülçin Abdullayeva, Ələkbər Axundov və Aygün Əliyeva çıxış edərək Xocalı faciəsinin tarixi gedişatı və səbəblərindən bəhs edib, xatirələrini bölüşərək qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıblar.

В Институте систем управления состоялось памятное мероприятие, посвященное Ходжалинскому геноциду
В Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось памятное мероприятие, посвященное 33-й годовщине Ходжалинского геноцида. В мероприятии приняли участие руководство института, заведующие отделами и лабораториями, ученые и специалисты.
Сначала память жертв трагедии почтили минутой молчания. Затем был продемонстрирован видеоролик, посвященный историческим моментам Ходжалинского геноцида.
Открыв мероприятие, в.и.о. исполнительного директора ИСУ д.т.н. доцент Эльхан Сабзиев отметил, что геноцид, совершенный армянскими вооруженными силами в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года в городе Ходжалы с особой беспощадностью при поддержке 366-го мотострелкового полка бывшего СССР, является одним из самых тяжких преступлений, направленных не только против азербайджанского народа, но и против человечества. Говоря об исторических корнях и ходе трагедии, ученый отметил, что эти события стали продолжением двухсотлетней захватнической политики, проводимой против нашего народа.
Говоря о проделанной работе по признанию Ходжалинского геноцида в мировом масштабе, Э.Сабзиев отметил, что для политико-правовой оценки трагедии по инициативе великого лидера Гейдара Алиева в феврале 1994 года Милли Меджлис Азербайджанской Республики принял постановление о Дне Ходжалинского геноцида, 26 февраля было объявлено “Днем Ходжалинского геноцида”. В последние годы по указанию главы государства Ильхама Алиева проводятся местные и международные мероприятия по увековечению памяти Ходжалинских шехидов, в большинстве стран мира в их честь установлены памятники.
Отметив, что доблестная азербайджанская армия под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в результате второй Карабахской войны восстановила историческую справедливость, отомстила за жертв Ходжалинского геноцида, Э.Сабзиев почтил их память и выразил уверенность, что светлая память о них всегда будет жить в сердцах нашего народа.
Затем выступили профессор Князь Мамедов, доценты Мазахир Исаев, Гюльчин Абдуллаева, Алекпер Ахундов и Айгюн Алиева, рассказавшие об историческом ходе и причинах Ходжалинской трагедии, поделились воспоминаниями и обозначили предстоящие цели.