İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Xocalı soyqırımına həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Öncə faciə qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra Xocalı faciəsinin tarixi gedişatını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbiri İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyev açaraq 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı qüvvələrinin keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə xüsusi amansızlıqla Xocalı şəhərində həyata keçirdiyi genosidin təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biri olduğunu qeyd edib. Faciənin tarixi köklərindən və gedişatından bəhs edən alim bu hadisələrin xalqımıza qarşı həyata keçirilən iki yüz illik işğalçılıq siyasətinin davamı olduğunu bildirib.
Xocalı soyqırımının dünya miqyasında tanıdılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edən E.Səbziyev bildirib ki, faciəyə siyasi-hüquqi qiymət vermək üçün Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü ilin fevralında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Xocalı Soyqırımı Günü haqqında qərar qəbul edib, fevralın 26-sı “Xocalı Soyqırımı Günü” elan edilib. Ötən illərdə dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin göstərişi ilə Xocalı şəhidlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün yerli və beynəlxlaq tədbirlər həyata keçirilib, dünyanın əksər ölkələrində onların xatirəsinə abidələr ucaldılıb.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şücaətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində tarixi ədalətin bərpa edildiyini, Xocalı soyqırımı qurbanlarının qisasının alındığını bildirən E.Səbziyev onları ehtiramla yad edib, əziz xatirələrinin xalqımızın qəlbində daim yaşayacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra professor Knyaz Məmmədov, dosentlər Məzahir İsayev, Gülçin Abdullayeva, Ələkbər Axundov və Aygün Əliyeva çıxış edərək Xocalı faciəsinin tarixi gedişatı və səbəblərindən bəhs edib, xatirələrini bölüşərək qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıblar.

A memorial event dedicated to the Khojaly genocide was held at the Institute of Control Systems
An event dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly genocide was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event was attended by the administration of the institute, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
The memory of the victims of the tragedy was first honored with a moment of silence, and a video clip of historic moments of the Khojaly genocide was demonstrated.
Opening the event, Acting Executive Director of ICS Associate Professor Elkhan Sabziev, DSc in Engineering, said that the genocide committed by Armenian armed forces on the night from 25 to 26 February 1992 in the town of Khojaly with particular ruthlessness, with the support of the 366th Motorized Infantry Regiment of the former USSR, was one of the gravest crimes not only against the Azerbaijani people, but also against humanity. Speaking about the historical roots and events of the tragedy, the scientist noted that it was a continuation of two centuries of expansionist policy carried out against our people.
Speaking of the work done for the global recognition of the Khojaly genocide, E.Sabziev said that for a political and legal assessment of the tragedy on the initiative of great leader Heydar Aliyev the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan adopted a resolution on Khojaly Genocide Day in February 1994 and February 26 was declared the "Khojaly Genocide Day". In recent years, by the order of the head of state Ilham Aliyev local and international events are held to perpetuate the memory of Khojaly martyrs, and monuments have been erected in their honor in most countries of the world.
Stressing that the valiant Azerbaijani army led by Commander-in-Chief Ilham Aliyev restored historical justice and avenged the victims of Khojaly genocide as a result of the Second Karabakh War, E.Sabziev honored their memory and expressed confidence that their blessed memory will live on in the hearts of our people.
Then, Prof. Knyaz Mammadov, Associate Professors Mazahir Isayev, Gulchin Abdullayeva, Alekper Akhundov and Aygun Aliyeva spoke about the historical course and causes of Khojaly tragedy, shared their memories and outlined upcoming goals.