03.12.2018 / Xəbərlər
Dekabrın 3-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində AMEA-nın professorlarının Koordinasiya Şurasının ilk iclası keçirilib.
İclası AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq elm və təhsil sahəsində əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin şuranın əsas fəaliyyət prinsiplərindən biri olduğunu deyib.
İclasda çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyevqeyd edib ki, “AMEA-nın professoru” elmi adının yaradılması akademiya tarixində mühüm hadisədir.
Sonra Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək AMEA-nın professorlarının akademiyanın magistrantları üçün məsləhət saatları keçirməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Həmçinin iclasda AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitunun 2.1. saylı «İdarəetmənin riyazi məsələləri» laboratoriyasının rəhbəri AMEA-nın professoru , riyaziyyat elmləri doktoru Məmmədov İlqar və və 3.1 saylı «Determinik sistemlərdə qərar qəbuletmənin ədədi üsullаrı» laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, AMEA-nın professoru, riyaziyyat elmləri doktoru Abdullayev Vaqif də çıxiş ediblər.
Daha sonra iclas AMEA-nın professorlarının çıxışları və müzakirələrlə davam edib. Müzakirələrdə AMEA-nın professorlarının iştirakı ilə kadr hazırlığı, magistrantlar üçün qrant müsabiqələrinin və yay məktəblərinin təşkili və s. məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Coordination Council of ANAS professors holds the first meeting
On December 3, the first meeting of the Coordination Council of ANAS professors has been held at the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Strengthening relations in the field of science and education is one of the main principles of the council President of ANAS, academician Akif Alizadeh stated.
Creating scientific name "Professor of ANAS" is an important event in the history of the Academy Academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliev noted.
Then, chief of Science and Education Head Office, correspondent member of ANAS Aminaga Sadigov noted the necessity of conducting consultations of ANAS professors for masters of the academy.
Also employees of Institute of Control Systems of ANAS head of laboratory 2.1 “  Mathematical control problems” ANAS professor, Doctor of Sciences on Mathematics Ilgar Mammedov and leading researcher of laboratory 3.1  Numerical decision-making methods in deterministic systems, ANAS professor, Doctor of mathematics Vagif Abdullayev made speeches at the meeting.
Later, ANAS professors made speeches. ANAS professors exchanged views on issues training of personnel, organization of grant competitions and summer schools for masters.