Mühəndislik problemlərinin həllinə həsr olunan beynəlxalq konfrans davam edir
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) keçirilən “Mühəndislik Problemlərinin Həllində Menecment və İdarəetmə” adlı beynəlxalq konfrans (MaCoSEP- 2025, 13-15 mart ) bu gün öz işini panel iclasla davam etdirib.
Konfransda Estoniyanın Tartu Universitetinin professoru Sedat Akleylekin “Post-kvant kriptoqrafiyasında çətinliklər və imkanlar”, İtaliyanın Palermo Universitetinin professoru Calogero Vetronun “Qeyri-xətti çoxdəyərli sistemlər: mövcudluq və relaksasiya teoremləri” və Hindistanın Rajagiri Mühəndislik və Texnologiya Məktəbinin professoru Sunny Joseph Kalayathankalın “Qeyri-səlis modelləşdirmə və qərarvermə tətbiqlərinin real dünyada istifadəsi” adlı məruzələri dinlənilib.
Müzakirələrdən sonra məruzəçilərə təşəkkür plaketləri təqdim edilib.
Martın 15-də başa çatacaq konfransın ikinci gününün bölmə iclasları “Ekologiya, kimya mühəndisliyi və biotexnologiyada sistem təhlili”, “Radiotexnika və telekommunikasiya”, “Ağıllı texnologiyalar və kiberfiziki sistemlər”, “Elektrik enerji sistemləri və şəbəkələri” mövzularına həsr olunub.

Продолжается международная конференция, посвященная решению инженерных задач
Международная конференция «Менеджмент и управление в решении инженерных задач» (MaCoSEP-2025, 13-15 марта), проходящая в Бакинском инженерном университете (БИУ), продолжила сегодня свою работу панельной сессией.
На конференции выступили профессор Седат Аклейлек из Тартуского университета в Эстонии с докладом «Трудности и возможности пост-квантовой криптографии», Калоджеро Ветро, профессор Университета Палермо в Италии, с докладом «Нелинейные многозначные системы: теоремы существования и релаксации» и Санни Джозеф Калаятанкал, профессор Школы инженерии и технологий Раджагири, Индия, с докладом «Использование нечеткого моделирования и приложений для принятия решений в реальном мире».
После обсуждений докладчикам были вручены благодарственные грамоты.
Во второй день конференции, которая завершится 15 марта, пройдут секционные заседания по темам «Системный анализ в экологии, химической инженерии и биотехнологии», «Радиотехника и телекоммуникации», «Интеллектуальные технологии и киберфизические системы», «Электроэнергетические системы и сети».