Beynəlxalq konfrans iştirakçıları BMU ilə tanış olublar
“Mühəndislik Problemlərinin Həllində Menecment və İdarəetmə” adlı beynəlxalq konfransın (MaCoSEP- 2025, 13-15 mart) iştirakçıları Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) maddi-texniki bazası ilə tanış olublar.
Türkiyə, Ukrayna,  Qazaxıstan, Azərbaycan, Macarıstan, Polşa, Gürcüstan, Avstriya, eləcə də digər ölkələrin universitet təmsilçiləri, nüfuzlu yerli, xarici alimlər BMU-nun müasir standartlar əsasında qurulmuş Kibertəhlükəsizlik, Kimya, Mexanika mühəndisliyi və.s laboratoriyalarını gəziblər. Qonaqlar burada nəzəriyyə ilə təcrübənin birləşdirilməsi, geniş elmi tədqiqatlar aparmaq üçün yaradılmış mövcud imkanları müsbət qiymətləndiriblər.
BMU Texnoparkında tələbələrin hazırladığı startaplara da baxan qonaqlar gənclərin innovativ layihələrə marağını və yeniliklərə açıq olmalarını təqdir edib, mövcud texniki şəraiti onların potensiallarının üzə çıxarılmasında əvəzsiz imkan adlandırıblar. Universitet tələbələrinin əməyinin məhsulu olan “Zəngəzur” Pilotsuz Uçuş Aparatı (PUA) xarici qonaqlar tərəfindən xüsusi maraqla qarşılanıb.

Participants of the international conference got acquainted with the BIU
Participants in the international conference “Management and Control in Solving Engineering Problems” (MaCoSEP-2025, March 13-15) got acquainted with the material and technical base of the Baku Engineering University (BEU).
Representatives of universities from Türkiye, Ukraine, Kazakhstan, Azerbaijan, Hungary, Poland, Georgia, Austria and other countries, as well as influential local and foreign scientists visited BEU laboratories on cybersecurity, chemistry, mechanical engineering, etc., which are built on the basis of modern standards. The guests positively assessed the existing opportunities created here to combine theory and practice and conduct extensive scientific research.
The guests, who also got acquainted with the startups developed by students at the BEU Technopark, appreciated the interest of young people in innovative projects and their openness to innovation, calling the current technical conditions an invaluable opportunity to reveal their potential. The unmanned aerial vehicle "Zangezur", designed by students of the university, was of particular interest to the foreign guests.