AMEA-nın müxbir üzvü,i.e.d. professor, Qorxmaz İmanov Yeni (İnnovativ) Həyat Keyfiyyəti İndeksi təqdim edir
16.11.2018 / Xəbərlər
İspaniya Kral İqtisadiyyat və Maliyyə Elmləri Akademiyası Royal Economic and Financial Sciences Akademiyasının (RACEF racef.es/es/noticias/2018/korkmaz-imanov-presenta-un-innovador-indice-de-calidad-de-vida)  Azərbaycan üzrə akademiki Qorxmaz İmanov yeni həyat keyfiyyətinin indeksinin hesablama modelini hazırlamış və Noyabr ayının 15 və 16 Kral Akadimiyası tərəfindən Barselonada keçirilən XIII Beynəlxalq Konfransda təqdim etmişdir. İmanovun fikrincə hökümətlər nəinki dayanıqlı və humanistic gələcəyə zəmanət verən qanunvericiliklə, həmçinin onların mürəkkəbliklərini nəzərə alan təhlil sistemlərilə  təmin edilməsini vacib bilmişdir.
" 2015-ci ilin sentyabr ayında Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyası tərəfindən Dayanıqlı İnkişaf üzrə 17 Məqsədləri olan 2030 Proqramı  qəbul edilmişdir. Davanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin fərqli xüsusiyyəti onların ayrılmaz, universal və dərindən humanist xarakteridir. Amma biz özümüzü uyğunluq səviyyəsini müəyyən edən bir İndekslə təchiz etməliyik "deyə Akademik yerinə yetirdiyi işdə izah edir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun qeyri-səlis məntiq bölməsinin rəhbəri, İmanov hazırladığı indekslə ölkədə dayanıqlı inkişaf parametrlərinin nə dərəcədə olduğunu müəyyənləşdirmişdir. Onları Unesco tərəfindən təyin olunmuş Ekoloji Sivilizasiya indeksinin  rəqəmləri tamamlayır.
"Araşdırmaların nəticələri bizə hümanizmin keyfiyyətini müəyyən edən həyat keyfiyyətinin, insan kapitalının və ekoloji sivilizasiyanın səviyyələrini təyin etmək imkanı verir", - akademik məruzə etmişdir.

Член-корр. НАНА д.э.н., профессор Корхмаз Иманов представляет Инновационный Индекс Качества Жизни
Корхмаз Иманов , академик по Азербайджану Королевской академии экономических и финансовых наук (RACEF racef.es/es/noticias/2018/korkmaz-imanov-presenta-un-innovador-indice-de-calidad-de-vida), разработал инновационный Индекс качества жизни при помощи нечеткой логики, представленный на XIII Международной Конференции, которую Королевская академия провела в Барселоне 15 и 16 ноября По мнению Иманова, правительства должны быть обеспечены не только законодательством, которое гарантирует устойчивое и гуманистическое будущее, но также и системами анализа.
« В сентябре 2015 года Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций приняла так называемую Повестку дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, которая включает 17 целей в области устойчивого развития. Отличительной чертой целей в области устойчивого развития является их целостный, универсальный и глубоко гуманистический характер. Но мы должны были снабдить себя индексом, который определяет степень соответствия», - объясняет автор в своей работе.
Руководитель отдела нечеткой логики Института систем управления, Национальной Академии Наук Азербайджана, Иманов разработал этот индекс, по которому он определил, в какой степени все параметры устойчивого развития находятся в его стране. Цифры, которые дополняют те, которые предлагаются Индексом экологической цивилизации, установленным ЮНЕСКО.
«Результаты исследования дают нам возможность определить уровни качества жизни, человеческого капитала и экологической цивилизации, которые определяют качество гуманизма», - заключает академик.