AMEA-da akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq konfrans keçirildi
Dekabrın 13-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında görkəmli alim, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm və texnika xadimi, akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan "Neftqazçıxarmada innovativ texnologiyaların və tətbiqi riyaziyyatın müasir problemləri" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Beynəlxalq konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq Prezident İlham Əliyevin "Akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyi haqqında" 2018-ci il 6 iyul tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən danışıb, bu sənədi Azərbaycan elmində xüsusi xidməti olan görkəmli alimin əməyinə verilən yüksək qiymət və qayğının təzahürü kimi dəyərləndirib.
AMEA, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə ABŞ, İsveç, Türkiyə, Rusiya, İran, Səudiyyə Ərəbistanı, Çin və digər ölkələrin tanınmış alimləri iştirak etdilər. Beynəlxalq konfransda çıxış edənlər Azad Mirzəcanzadənin elmi yaradıcılığının əhəmiyyətindən bəhs edib, akademiklə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Daha sonra AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevə "Akademik Azad Mirzəcanzadə adına medal" təqdim olundu.

Международная конференция, посвященная 90-летию академика Азада Мирзаджанзаде в НАНА
13 декабря в Главном здании НАНА состоялась международная научная конференция «Современные проблемы инновационных технологий и прикладной математики в нефтегазовой отрасли», посвященная 90-летию со дня рождения известного ученого-нефтяника, лауреата государственной премии, Заслуженного деятеля науки и техники, академика Азада Мирзаджанзаде.
Открывший мероприятие вступительной речью президент НАНА, академик Акиф Ализаде подчеркнул значимость Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О 90-летнем юбилее академика Азада Мирзаджанзаде» от 6 июля 2018 года.
В мероприятии, организованном НАНА, Министерством образования и Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности (АГУНП), принимают участие известные ученые из России, Турции, Саудовской Аравии, Китая, США, Швеции, Ирана и других стран. Светлая память об Азаде Мирзаджанзаде, видном ученом,  талантливом педагоге и истинном представителе интеллигенции, всегда будет жить в сердцах людей.
Затем директор Института Систем Управления, академик Алиев Тельман был награжден «Медалью имени академика Азада Мирзаджанзаде».