İSİ-nin əməkdaşı nüfuzlu beynəlxalq konfranslara dəvət alıb
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun 3.4 saylı laboratoriyasının rəhbəri Robert Ə. Qarayevin, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin dosenti Rəna N. Mikayılovanın, «OIL SUPPLY» MMC-nin biznesin inkişafı üzrə meneceri İslam İ. Səfərlinin və 3.4 saylı laboratoriyanın elmi işçisi Natella Y. Sadıqovanın müəllif olduğu “Müəssisələrin biznes strategiyalarının dinamik təhlili üçün koqnitiv vasitələr”  («Когнитивные инструменты для динамического анализа бизнес-стратегий предприятий») adlı məqalə ETU “İqtisadiyyatın ali məktəbi” (Moskva) tərəfindən nəşr olunan “Бизнес информатика, 1 (43), 2018” jurnalında çap olunmuşdur. Jurnal Web of Science, RSCI'nin elmi bazasında indeksləşir.
Biznes informatika  - informasiya texnologiyaları və menecmentin qovşağında  yaranan yeni bir elmi istiqamətdir.
Məqalədə bugünkü mürəkkəb və qeyri-sabit iqtisadi şəraitdə biznes strategiyalarının koqnitiv modelləşdirilməsi üçün yeni metodologiya təklif olunur.
Təklif olunan metodologiya müxtəlif sahələrdə - iqtisadiyyat, ekologiya, sosiologiya, siyasi elm, elm, fövqəladə hallar və s. sahələrdə idarəetmə strategiyalarının gələcək tədqiqatları üçün əsas təşkil edir.
Bu nəşrin nəticələrinə görə Qarayev R.Ə. xərclərin tam ödənilməsi (qeydiyyat haqqı, otel, yemək, ziyafət, ekskursiyalar, əsərlər) ilə üç beynəlxalq konfransa əsas məruzəçi (keynote speech)  kimi dəvət almışdır:
1. The 2nd International Conference on Business Economics and Finance (BEF 2019), March 23 - 25, 2019   Xi'an, China
2. The 4th International Conference on Accounting and Financial Management (AFM 2019), March 23 to 25, 2019 in Xi'an, China
3. The 4th International Conference on Innovative Development of E-commerce and Logistics(ICIDEL2018)Zhengzhou, China on October 19, 20, 2018.
Məqalə  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı  Fondunun  EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/14/1-M-47 qrant Layihəsi çərçivəsində hazırlanmışdır.

14.12.2018 / Conferences, assemblies
An article on the topic “Cognitive tools for dynamic analysis of business strategies of enterprises”, authored by the head of laboratory 3.4 of the Institute of Control Systems of ANAS Robert A. Karayev, associate professor of Azerbaijan State Economic University Rena N. Mikayilova, development manager OIL SUPPLY business, Islam I. Safarli, research scientist at the laboratory 3.4 Natella Eu. Sadykhova published in the journal “Business Informatics”, 1 (43) 2018, published by the National Research University Higher School of Economics (Moscow). The journal is indexed in the scientific base of Web of Science, RSCI.
Business Informatics is a new scientific direction, formed at the intersection of information technology and management.
The article proposes a new methodology for cognitive modeling of business strategies in today's complex and unstable economic conditions.
The proposed methodology forms the basis for future research on management strategies in various fields - economics, ecology, sociology, political science, science, emergency situations, etc.
According to the results of this publication Karayev R.A. received invitations as keynote speaker   to three international conferences with full reimbursement of expenses (registration fees, hotel, food, banquet, excursions, processing’s)
1. The 2nd International Conference on Business Economics and Finance (BEF 2019), March 23 - 25, 2019 Xi'an, China
2. The 4th International Conference on Accounting and Financial Management (AFM 2019), March 23 to 25, 2019 in Xi'an, China
3. The 4th International Conference on E-Commerce and Logistics (ICIDEL2018) Zhengzhou, China on October 19 to 20, 2018.
The article was prepared as part of the grant EİF-KETPL-2-2015-1 (25) -56 / 14/1-M-47 of Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan.