İSİ-nin əməkdaşı nüfuzlu beynəlxalq konfranslara dəvət alıb
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun 3.4 saylı laboratoriyasının rəhbəri Robert Ə. Qarayevin, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin dosenti Rəna N. Mikayılovanın, «OIL SUPPLY» MMC-nin biznesin inkişafı üzrə meneceri İslam İ. Səfərlinin və 3.4 saylı laboratoriyanın elmi işçisi Natella Y. Sadıqovanın müəllif olduğu “Müəssisələrin biznes strategiyalarının dinamik təhlili üçün koqnitiv vasitələr”  («Когнитивные инструменты для динамического анализа бизнес-стратегий предприятий») adlı məqalə ETU “İqtisadiyyatın ali məktəbi” (Moskva) tərəfindən nəşr olunan “Бизнес информатика, 1 (43), 2018” jurnalında çap olunmuşdur. Jurnal Web of Science, RSCI'nin elmi bazasında indeksləşir.
Biznes informatika  - informasiya texnologiyaları və menecmentin qovşağında  yaranan yeni bir elmi istiqamətdir.
Məqalədə bugünkü mürəkkəb və qeyri-sabit iqtisadi şəraitdə biznes strategiyalarının koqnitiv modelləşdirilməsi üçün yeni metodologiya təklif olunur.
Təklif olunan metodologiya müxtəlif sahələrdə - iqtisadiyyat, ekologiya, sosiologiya, siyasi elm, elm, fövqəladə hallar və s. sahələrdə idarəetmə strategiyalarının gələcək tədqiqatları üçün əsas təşkil edir.
Bu nəşrin nəticələrinə görə Qarayev R.Ə. xərclərin tam ödənilməsi (qeydiyyat haqqı, otel, yemək, ziyafət, ekskursiyalar, əsərlər) ilə üç beynəlxalq konfransa əsas məruzəçi (keynote speech)  kimi dəvət almışdır:
1. The 2nd International Conference on Business Economics and Finance (BEF 2019), March 23 - 25, 2019   Xi'an, China
2. The 4th International Conference on Accounting and Financial Management (AFM 2019), March 23 to 25, 2019 in Xi'an, China
3. The 4th International Conference on Innovative Development of E-commerce and Logistics(ICIDEL2018)Zhengzhou, China on October 19, 20, 2018.
Məqalə  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı  Fondunun  EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/14/1-M-47 qrant Layihəsi çərçivəsində hazırlanmışdır.

Сотрудник ИСИ приглашен на престижные международные конференции
Статья на тему «Когнитивные инструменты для динамического анализа бизнес-стратегий предприятий» (Cognitive tools for dynamic analysis of enterprise business strategies), авторами которой являются руководитель лаборатории 3.4 Института Систем Управления НАНА Роберт А. Караев, доцент Азербайджанского Государственного Экономического Университета Рена Н. Микаилова, менеджер по развитию бизнеса ООО «OIL SUPPLY» Ислам И. Сафарли, научный сотрудник лаборатории 3.4 Нателла Ю. Садыхова, опубликована в журнале Бизнес информатика, 1 (43), 2018 , издаваемого НИУ «Высшая школа экономики» (Москва). Журнал индексирован в научной базе Web of Science, RSCI.
Бизнес информатика – новое научное направление, сформировавшееся на стыке информационных технологий и менеджмента.
В статье предлагается новая методология когнитивного моделирования бизнес-стратегий в сегодняшних сложных и нестабильных экономических условиях.
Предложенная методология составляет основу для будущих исследований стратегий управления в самых различных сферах - экономика, экология, социология, политология, наука, чрезвычайные ситуации и др.
По результатам этой публикации Караев Р.А. получил приглашения в качестве ключевого докладчика (keynote speech) на три международные конференции с полной компенсацией расходов (оргвзносы, отель, питание, банкет, экскурсии, труды)
1. The 2nd International Conference on Business Economics and Finance (BEF 2019), March 23 - 25, 2019   Xi'an, China
2.The 4th International Conference on Accounting and Financial Management (AFM 2019), March 23 to 25, 2019 in Xi'an, China
3. The 4th International Conference on Innovative Development of E-commerce and Logistics(ICIDEL2018)Zhengzhou, China on October 19,20, 2018.
Статья подготовлена в рамках гранта EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/14/1-M-47 Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.