Rəqəmsal bazarların harmonizasiyası üzrə 4-cü panel iclası keçirildi
7 Fevral 2019-ci il tarixində Belçikanın Brüssel şəhərində Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında Rəgəmsal bazarların üyğunlaşdırılması layihəsi çərçivəsində “İqtisadi inkişaf və bazar imkanları” 2 platforma  üzrə 4-cü Panel (4th HDM Panel) iclası keçirilmişdir.
İclasda aşağldakı tərkibdə Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirak etmişdir:
1. Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Elm, texnologiya və informasiya cəmiyyətinin inkişafı şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov;
2. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yanında İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondun direktor müavini Azər Bayramov;
3. AMEA İSİ-nin Xarici Əlaqələr və İnnovasiya şöbəsinin müdiri, Avropa İttifaqının Horizon 2020 Proqramının qanunvericilik və maliyyə üzrə milli təmsilçisi, elektron ticarət məsələləri üzrə ekspert Tofiq Babayev;
4. Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin baş mütəxəssisi  Xəyalə Paşazadə.
Günün birinci yarısında ilin əvvəlində başlanan EU4Digital layihəsinin iş planı müzakirə olundu, daha sonra isə EU4Digital Networks koordinatorları həyata keçirilən və planlaşdırılan işlər haqqında məlumat verdi.
Bu bölmə çərçivəsində Rəşad Əzizov Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində İKT innovasiya ekosistemlərinin şəbəkəsi statusu haqqında məruzə ilə çıxış etdi.
Günün ikinci yarısında ŞT ölkələrində yeni regional kiber-təhlükəsizlik proqramı və ŞT ölkələr arasında regional rouminq razılaşması "Yol xəritəsi” sənədlərinin layihələri müzakirə edildi.
Daha sonra  28 Fevral 2019-cu il Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində keçiriləcək Rəqəmsal İqtisadiyyat üzrə 3-cü Nazirlər toplantısının bəyannaməsinin layihəsi  müzakirə olundu.
DESİ hesabatının müzakirəsi çərçivəsində T. Babayev, AK-nın eksperti qismində Azərbaycanda bu göstəricilərin əhatə dairəsi ilə bağlı araşdırmanın  nəticələri barədə məlumat verdi.
Sonda Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində rəqəmsal iqtisadiyyat və cəmiyyət indeksi (DESI) üzrə tədqiqatın yekun hesabatları və tövsiyələri təqdim olunmuş və müzakirə edilmişdir.

4th Panel On Harmonisation Of Digital Markets EaP took place
4th Panel On Harmonisation Of Digital Markets (4th HDM Panel), Platform 2 “Economic Development and Market Opportunities”, took place in Brussels, Belgium, on 7 February 2019.
Azerbaijan was represented at the panel by:
1. Rashad Azizov, Head of the Department of Innovative Development of the Information Society and Electronic Governance of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan,
2. Azer Bayramov, Deputy Executive Director of the State Fund for Development of Information and Communication Technology under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan;
3. Tofig Babayev, Head of the Foreign Relations and Innovations Department of the Institute of Control Systems of ANAS, HDM contact person in Azerbaijan, Legal & Financial NCP of Horizon 2020;
4. Khayala Pashazade, leading adviser at the International Cooperation Department of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan.
In the first half of the day, the recently launched EU4Digital project was discussed, and during the second section, the coordinators of EU4Digital Networks presented progress and plans. At this section, Rashad Azizov made a report on the state of the ICT Innovation Ecosystems network in the Eastern Partnership countries. In the second half of the day, final findings and recommendations of the Study on a Digital Economy and Society Index (DESI) in the EaP countries were presented and discussed. Other issues on the agenda were the new regional programme for cyber resilience in the EaP, Roadmap towards a EaP Regional Roaming Agreement. The draft Declaration of the 3rd EaP ministerial meeting on the digital economy was introduced and discussed.
During the discussion of the DESI Study report, T. Babayev spoke as EC expert about the results of the study on the state of coverage of the DESI indicators in Azerbaijan.