Rəqəmsal bazarların harmonizasiyası üzrə 4-cü panel iclası keçirildi
7 Fevral 2019-ci il tarixində Belçikanın Brüssel şəhərində Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında Rəgəmsal bazarların üyğunlaşdırılması layihəsi çərçivəsində “İqtisadi inkişaf və bazar imkanları” 2 platforma  üzrə 4-cü Panel (4th HDM Panel) iclası keçirilmişdir.
İclasda aşağldakı tərkibdə Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirak etmişdir:
1. Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Elm, texnologiya və informasiya cəmiyyətinin inkişafı şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov;
2. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yanında İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondun direktor müavini Azər Bayramov;
3. AMEA İSİ-nin Xarici Əlaqələr və İnnovasiya şöbəsinin müdiri, Avropa İttifaqının Horizon 2020 Proqramının qanunvericilik və maliyyə üzrə milli təmsilçisi, elektron ticarət məsələləri üzrə ekspert Tofiq Babayev;
4. Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin baş mütəxəssisi  Xəyalə Paşazadə.
Günün birinci yarısında ilin əvvəlində başlanan EU4Digital layihəsinin iş planı müzakirə olundu, daha sonra isə EU4Digital Networks koordinatorları həyata keçirilən və planlaşdırılan işlər haqqında məlumat verdi.
Bu bölmə çərçivəsində Rəşad Əzizov Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində İKT innovasiya ekosistemlərinin şəbəkəsi statusu haqqında məruzə ilə çıxış etdi.
Günün ikinci yarısında ŞT ölkələrində yeni regional kiber-təhlükəsizlik proqramı və ŞT ölkələr arasında regional rouminq razılaşması "Yol xəritəsi” sənədlərinin layihələri müzakirə edildi.
Daha sonra  28 Fevral 2019-cu il Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində keçiriləcək Rəqəmsal İqtisadiyyat üzrə 3-cü Nazirlər toplantısının bəyannaməsinin layihəsi  müzakirə olundu.
DESİ hesabatının müzakirəsi çərçivəsində T. Babayev, AK-nın eksperti qismində Azərbaycanda bu göstəricilərin əhatə dairəsi ilə bağlı araşdırmanın  nəticələri barədə məlumat verdi.
Sonda Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində rəqəmsal iqtisadiyyat və cəmiyyət indeksi (DESI) üzrə tədqiqatın yekun hesabatları və tövsiyələri təqdim olunmuş və müzakirə edilmişdir.

Состоялась 4-я панель по гармонизации цифровых рынков стран Восточного Партнерства
4-я Панель по гармонизации цифровых рынков (4-я HDM панель) Платформы 2 «Экономическое развитие и рыночные возможности», состоялась в Брюсселе, Бельгия, 7 февраля 2019 года.
В работе панели Азербайджан представляла делегация в следующем составе:
1. Рашад Азизов, начальник отдела инновационного развития информационного общества и электронного управления Министерства транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана;
2. Азер Байрамов, заместитель исполнительного директора Государственного фонда развития информационно-коммуникационных технологий при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана;
3. Тофик Бабаев, заведующий отделом зарубежных связей и инноваций Института систем управления НАНА, контактное лицо по HDM в Азербайджане, национальное контактное лицо по правовым и финансовым аспектам программы Horizon2020;
4. Хаяла Пашазаде, ведущий специалист министерства транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана.
В первой половине дня обсуждался недавно запущенный проект EU4Digital, а также во время второй секции координаторы EU4Digital Networks представили информацию о проделанной и планируемой работе.  В рамках данной секции  Рашад Азизов сделал доклад о состоянии сети ICT Innovation Ecosystems в странах Восточного партнерства. Во второй половине дня были представлены и обсуждены окончательные отчеты и рекомендации исследования по индексу цифровой экономики и общества (DESI) в странах Восточного партнерства. Также на повестке дня были новая региональная программа по обеспечению кибер-устойчивости в странах ВП, «Дорожная карта» к соглашению о региональном роуминге между странами ВП. Был представлен и обсужден проект декларации 3-го министерского совещания по цифровой экономике.
В рамках обсуждения отчета DESI T. Бабаев в качестве эксперта ЕК выступил о результатах обследования по состоянию охвата указанных показателей в Азербайджане.