Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Elm Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Mərkəzi Elmi Kitabxanada Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Elm Gününə həsr edilmiş tədbiri keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, AR Milli Məclisinin sədr müavini akademik Rafael Hüseynov, AR Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsinin sədri professor Anar İsgəndərov, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Sahib Məmmədov, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini akademik Abel Məhərrəmov, Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratiani, Milli Məclisin deputatları, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın və Elm və Təhsil Nazirliyinin elmi müəssisələrinin və Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun əməkdaşları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin, Azərbaycan Milli Kitabxanasının nümayəndələri, gənc alimlər və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə tər çiçəklər düzülüb.
Sonra Elm Gününə həsr edilmiş elmi nailiyyətləri əks etdirən kitab və rəsm əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib. Həmçinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anarın əsərlərindən ibarət sərgiyə baxılıb, onun imza saatı təşkil olunub.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq “Elm Günü və elmlə ədəbiyyatın dialoqu” mövzusunda məruzə edib. Builki Elm Gününün AMEA-nın 80 illik yubileyinə təsadüf etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə keçilmiş şərəfli tarixi yola qiymət verildiyini və Akademiyanın gələcək vəzifələrini müəyyənləşdirdiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının bu günlərdə imzaladığı elmi müəssisələrin fəaliyyətinin optimallaşdırılması və səmərəliliyinin artırılması ilə bağlı Sərəncamının ölkəmizdə elmin inkişafına, sovet dövründən miras qalmış köhnə modellərdən imtina edilərək, artıq müstəqil Azərbaycan dövlətinin zəruri hesab etdiyi sahələr üzrə yenilənmiş və müasir çağırışlara uyğunlaşdırılmış istiqamətlərdə tədqiqatların aparılmasına təkan verəcəyini söyləyib.
Bu gün süni intellekt, rəqəmsal texnologiyalar, “yaşıl iqtisadiyyat” kimi qlobal elmi tendensiyaların dünya alimlərinin başlıca tədqiqat mövzuları sırasında yer aldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinin də bu istiqamətlərdə araşdırmalar apardıqlarını, layihələr həyata keçirdiklərini, dünya elmində ölkəmizin mövqeyinin qorunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası son 3 il ərzində tarixində ilk dəfə olaraq beynəlxalq elmi qurumlara - Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına (AASSA), Beynəlxalq Elmi Şuraya (ICSU) və Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına (IAP) tamhüquqlu üzv seçilib, dünya elmində vacib qərarların, elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsində öz sözünü deyir.
“Elmin mühüm funksiyalarından biri də elmi elitanın formalaşdırılmasıdır. Bu elita rasional düşüncə tərzinə malikdir və ölkəmizdə dövlətimizin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində milli elmi elita formalaşmışdır. Bu, dövlət səviyyəsində elmə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir. Elmin inkişafı sahəsində əldə etdiyimiz nailiyyətlər artıq sabit bir templə davam edir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan elminin ötən 80 il ərzində dünyaşöhrətli görkəmli alimlər yetişdirdiyini və mühüm nailiyyətlər əldə edərək elmi məktəblər yaratdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin elmi tarixində iz qoymuş görkəmli alimlərimizin xatirəsinin daim əziz olduğunu, onların formalaşdırdığı ənənənin bu gün milli elmi elita tərəfindən müasir çağırışlara uyğun olaraq, daha da zənginləşdirilərək davam etdirildiyini söyləyib.
“Ötən 80 il ərzində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına ümumilikdə 437 görkəmli alim həqiqi və müxbir üzv seçilmişdir. Bu alimlər arasında 1 nəfər Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, 10 nəfər Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, 72 nəfər SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı və 11 nəfər müstəqil Azərbaycanın Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Ötən əsrin 1970-80-ci illəri əldə olunmuş nailiyyətlərə görə, Azərbaycan elminin intibah dövrü hesab olunur. Heç şübhəsiz, qeyd olunan intibah dövrü Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə birbaşa bağlıdır. Ulu Öndər daim elmə, təhsilə və ziyalılara xüsusi diqqət, qayğı göstərmiş, nəticədə Azərbaycan elmi nailiyyətləri ilə həm respublika daxilində, həm də beynəlxalq miqyasda tanınmışdır. Ümummilli Liderin ikinci hakimiyyəti dövründə ilk görüşlərindən birini 21 sentyabr 1993-cü ildə Milli Elmlər Akademiyasında ziyalılarla keçirməsi, sözün əsl mənasında, elmimizin inkişafına yeni nəfəs verdi”, - deyə AMEA prezidenti vurğulayıb.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu və uğurla həyata keçirdiyi elm siyasətinin bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən yüksək səviyyədə davam etdirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının daim elmə, təhsilə, ədəbiyyata və ümumilikdə milli mədəniyyətimizə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığını söyləyib. Hazırda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi prioritet istiqamətlərdə - işğaldan azad olunmuş ərazilərə, Qərbi Azərbaycana, Türk dünyasına, süni intellektə dair mühüm tədqiqatların aparıldığını, bu istiqamətlər araşdırmaları həyata keçirmək üçün daxili imkanlar hesabına 47 yeni şöbənin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Əldə olunmuş nailiyyətlərin bugünkü sərgidə geniş nümayiş etdirildiyini deyən AMEA rəhbəri sərgidə gənclərin aktiv iştirakının elmimizin gələcəyinə olan inamın əyani göstəricisi olduğunu bildirib.
Builki Elm Günü tədbirinin, həm də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, fəxri qonaq, Xalq yazıçısı Anarın həyatı və yaradıcılığına həsr edildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ədibin Azərbaycan ədəbiyyatında ilklər yaratdığını, şəxsiyyəti və əsərləri ilə daim diqqət mərkəzində olduğunu söyləyib. Anarın öz əsərləri ilə xalqımızı daim ləyaqətlə təmsil etdiyini, “Qobustan” kimi bir ədəbi məktəbi yaratdığını, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinə rəhbərliyi ilə isə ədəbiyyatımıza istiqamət verdiyini deyib.
“Elm dünyəvi anlayışdır, ədəbiyyat isə milli xüsusiyyətləri təmsil edir. Ədəbiyyat milli olduqca, bəşəri xarakter alır, elm isə bəşəri olduqca milliləşir.  Müstəqillik dövründə Azərbaycan yazıçıları dövrümüzün çağırışlarına cavab verərək, müstəqil dövlətin vətəndaşının düşüncəsini, qayğılarını və gələcəyə baxışını bədii şəkildə əks etdirən əsərlər ortaya qoyublar”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda Azərbaycan elmi, Akademiyanın kollektivi və ziyalılarımız adından AMEA-ya, elmimizə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan alimlərinin bundan sonra da ölkəmizin milli maraqlarını və prioritetlərini rəhbər tutaraq tədqiqatlarını davam etdirəcəklərini söyləyib.
Daha sonra Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (AHİK) sədri Sahib Məmmədov çıxış edərək bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətində elm və təhsil əsas prioritet sahələrdəndir: “Bu istiqamətdə həyata keçirilən ardıcıl tədbirlər milli elmi elitanın formalaşmasına və onların iqtisadi inkişafda rolunun artırılmasına yönəlmişdir”. AHİK sədri vurğulayıb ki, IV Sənaye İnqilabı dövründə – süni intellekt, əşyaların interneti və rəqəmsal texnologiyalar çağında – Azərbaycan alimlərinin elmi nailiyyətləri ölkənin inkişafında mühüm rol oynayır. Bu siyasətin əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur və hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Sahib Məmmədov əlavə edib ki, hazırda ölkəmizdə elmi tədqiqat və innovasiyalar üçün əlverişli mühit yaradılmış, alimlərin ixtiralarının reallaşması və kommersiyalaşması üçün imkanlar genişlənmişdir. Sədr AHİK-in fəaliyyət istiqamətlərindən də bəhs edərək, həmkarlar ittifaqlarında islahatların aparıldığını, Konfederasiya üzvlərinin rifahı və hüquqlarının qorunmasına xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib. O, həmçinin Konfederasiyada elektron xidmətlərin tətbiq olunduğunu və Elektron AHİK platformasının formalaşdırıldığını qeyd edib.
AMEA-da da Azad Həmkarlar İttifaqının fəaliyyət göstərdiyini söyləyən Sahib Məmmədov bu qurumla AHİK arasındakı əlaqələrdən danışıb. Bildirib ki, Azad Həmkarlar İttifaqı tərəfindən alimlərin rifahının yaxşılaşdırılması, onların sağlamlıqlarının qorunması, asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir.
Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri, professor Anar İsgəndərov çıxış edərək elm ictimaiyyətini Elm Günü münasibətilə təbrik edib, Azərbaycan elminin tarixinə dair mühüm məqamlara toxunub. Professor Anar İsgəndərov qeyd edib ki, elm və təhsilin Azərbaycan cəmiyyətində önəmli yer tutması hələ 1919-cu ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə Parlamentin gündəliyinə daxil edilən əsas məsələlərdən olub. Komitə sədri vurğulayıb ki, həmin dövrdə ilk ali məktəbin yaradılması ilə bağlı təşəbbüslər və parlamentdə aparılan müzakirələr elmin və təhsilin inkişafına verilən dəyərin bariz nümunəsidir: “1919-cu ildə Azərbaycan Parlamentində elm və təhsilin vəziyyəti müzakirəyə çıxarılıb. Parlamentin qərarı ilə 100 azərbaycanlı gənc dünyanın nüfuzlu ali məktəblərində təhsil almaq üçün xaricə göndərilib”.
Elmin inkişafına dair atılan növbəti mühüm addım kimi, 1919-cu ilin dekabrında İstiqlal Muzeyinin yaradılmasını qeyd edən professor Anar İsgəndərov bildirib ki, burada nümayiş etdirilən ilk eksponatlar dövrün elmi uğurları kimi qəbul edilirdi. O, bugünkü Azərbaycan elminin nailiyyətlərinə diqqət çəkərək vurğulayıb ki, əldə edilən uğurlar bu gün keçirilən sərgidə də öz əksini tapıb.
“Hər bir xalqın böyüklüyü onun dünya elminə verdiyi töhfələrlə, elmi nailiyyətləri ilə ölçülür”, - deyən komitə sədri müasir dövrdə tarix elminin inkişafı məsələsinə toxunub, Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbədə tarixi həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasının önəmini xüsusi qeyd edib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin qələbənin əsas şərtləri kimi göstərdiyi amillər sırasında problemin tarixiliyinin beynəlxalq ictimaiyyətə düzgün təqdim olunması da var idi. O, əlavə edib ki, tarix elmi daim inkişafda olan bir sahədir və bu baxımdan Qərbi Zəngəzur məsələsinin də elmi araşdırmalar kontekstində ön plana çıxması vacibdir.
Çıxışının sonunda professor Anar İsgəndərov son zamanlar aparılan kompleks islahatları nəzərə alaraq, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində daha böyük nailiyyətlərin əldə olunacağına inamını ifadə edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratiani Azərbaycan elmi ictimaiyyətini Elm Günü münasibəti ilə təbrik edib. Qeyd edib ki, elm müxtəlif xalqların nümayəndələrini birləşdirən məkandır və məhz bu məkan Gürcüstan və Azərbaycan alimlərini bir araya gətirib. Rəhbərlik etdiyi qurumun AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə 10 ildən artıq əməkdaşlıq etdiyini vurğulayan professor İrma Ratiani “Şota Rustaveli və Nizami Gəncəvi” layihəsi haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, layihənin ilk hissəsi artıq yekunlaşıb, aparılan tədqiqatların nəticəsi olan kitab həm gürcü dilində, həm də Kembric Universitetinin nəşriyyatında ingilis dilində işıq üzü görüb. Layihənin ikinci hissəsinin interdissiplinar olduğunu deyən institut direktoru layihədə ədəbiyyatşünas alimlərlə yanaşı, sənətşünasların, musiqişünasların və digər sahələri təmsil edən alimlərin iştirak etdiyini əlavə edib, akademik İsa Həbibbəyliyə əməkdaşlığa görə təşəkkürünü bildirib. Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunda Rəqəmsal Ədəbiyyat Mərkəzinin yaradıldığını qeyd edərək professor AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun alimlərini bu sahədə də əməkdaşlıq etməyə dəvət edib.
Çıxışdan sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratianiyə və professor Maka Elbakidzeyə AMEA-nın Təşəkkürnaməsini təqdim edib.
Tədbirdə Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini Abel Məhərrəmov, AR Milli Məclisinin sədr müavini Rafael Hüseynov, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov və “Qobustan” jurnalının baş redaktoru Pərvin Nurəliyeva çıxış edərək Elm Günü münasibətilə alimlərimizi təbrik edib, son illərdə Azərbaycan elminin əldə etdiyi nailiyyətlərdən danışıb, o cümlədən Xalq yazıçısı Anarın həyatı və ədəbi fəaliyyətinin incə məqamlarına toxunublar.
Akademik Əli Abbasov İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən süni intellekt vasitəsilə hazırlanmış Anarın səsləndirdiyi videonu təqdim edib.
Daha sonra Elm Gününün fəxri qonağı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar çıxış edib. O, Azərbaycan alimlərini Elm Günü münasibəti ilə ürəkdən təbrik edib, yeni uğurlar, zirvələr arzulayıb. Bu əlamətdar bayram çərçivəsində, həmçinin onun imza saatının, əsərlərindən ibarət sərginin təşkilinə görə Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən Anar tədbirdən öncə tanış olduğu Elmi nailiyyətlər sərgisi haqqında fikirlərini bölüşüb. Qeyd edib ki, bu sərgi yalnız müstəqil ölkədə və tarixi Zəfər qazanmış millətin elmi sərgisi ola bilər. Hazırda dərin tədqiqatların aparıldığı Qərbi Azərbaycan, Türk dünyası və digər prioritet sahələrin araşdırılmasının yalnız müstəqil ölkədə mümkün olduğunu vurğulayan Xalq yazıçısı müxtəlif dövrlərdə mövcud olan fərqlər haqqında bəhs edib, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə AMEA-da bu istiqamətlərdə görülən işlərin ölkəmizin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra Anar haqqında hazırlanmış “Anarla üz-üzə” filmi nümayiş olunub.
Tədbir çərçivəsində, o cümlədən akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən əldə etdikləri elmi nailiyyətlərə və elmin populyarlaşdırılmasına verdikləri töhfələrə görə bir sıra alim, mütəxəssis və jurnalistlərə AMEA-nın Fəxri Fərmanı, AMEA-nın Fəxri diplomu, “İlin gənc alimi” diplomu və Təşəkkürnamələr təqdim edilib. Həmçinin Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının mükafatı təqdim olunub.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Elm Günü münasibətilə tədbir iştirakçılarını, alimlərimizi təbrik edib, elmi tədqiqatlarında uğurlar arzulayıb.

В Национальной академии наук Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное Дню науки
В Центральной научной библиотеке состоялось мероприятие, посвященное Дню науки Национальной академии наук Азербайджана.
В мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Союза писателей Азербайджана народный писатель Анар, заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики академик Рафаэль Гусейнов, председатель Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса Азербайджанской Республики профессор Анар Искендеров, председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана Сахиб Мамедов, председатель Совета печати Азербайджана Рашад Меджид, заместитель председателя Совета старейшин Азербайджана академик Абель Магеррамов, директор Института грузинской литературы имени Шота Руставели профессор Ирма Ратиани, депутаты Милли Меджлиса, члены Президиума НАНА, сотрудники научных учреждений НАНА и Министерства науки и образования, Института грузинской литературы имени Шота Руставели, ректоры высших учебных заведений, представители Союза писателей Азербайджана, Национальной библиотеки Азербайджана, молодые ученые и представители СМИ.
Сначала к бюсту великого лидера Гейдара Алиева были возложены свежие цветы.
Затем состоялась посвященная Дню науки выставка книг и картин, отражающих научные достижения. Также была осмотрена выставка работ председателя Союза писателей Азербайджана народного писателя Анара, и организована его автограф-сессия.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли открыл мероприятие вступительной речью и выступил с докладом на тему «День науки и диалог между наукой и литературой». Напомнив, что в этом году День науки совпадает с 80-летием НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что в Указе президента "О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана" от 18 марта 2025 года высоко оценивается славный исторический путь и определяются будущие задачи Академии.
Академик Иса Габиббейли отметил, что недавний указ главы государства об оптимизации деятельности научных учреждений и повышении их эффективности придаст импульс развитию науки в нашей стране, отказу от старых моделей, унаследованных от советских времен, и проведению исследований в областях, необходимым для независимого Азербайджанского государства, в обновленных направлениях, адаптированных к современным вызовам.
Академик Иса Габиббейли заявил, что такие глобальные научные тенденции, как искусственный интеллект, цифровые технологии и «зеленая экономика», входят в число основных тем исследований мировых ученых. Он сообщил, что азербайджанские ученые также проводят исследования и реализуют проекты в этих направлениях, и позиции нашей страны в мировой науке защищены. Он отметил, что Национальная академия наук Азербайджана за последние 3 года впервые в своей истории избрана полноправным членом международных научных институтов - Ассоциации азиатских академий наук и научных обществ (AASSA), Международного научного совета (ICSU) и Ассоциации межакадемического партнерства (IAP) и имеет право голоса при определении важных решений и научных направлений в мировой науке.
«Одной из важных функций науки является формирование научной элиты. Эта элита обладает рациональным образом мышления, и в результате целенаправленной политики нашего государства в нашей стране сформирована национальная научная элита. Это яркий пример того внимания, которое уделяется науке на государственном уровне. Наши достижения в области развития науки уже продолжаются устойчивыми темпами», - отметил академик Иса Габиббейли.
Академик Иса Габиббейли, отметив, что за последние 80 лет азербайджанская наука подготовила всемирно известных ученых и создала научные школы, отметил, что память о наших выдающихся ученых, оставивших свой след в научной истории нашей страны, всегда дорога, а сформированная ими традиция в соответствии с вызовами современности еще больше обогащается и продолжается национальной научной элитой.
«За последние 80 лет действительными членами и членами-корреспондентами Национальной академии наук Азербайджана были избраны 437 выдающихся ученых. Среди этих ученых 1 Герой Советского Союза, 10 Героев Социалистического Труда, 72 лауреата Государственной премии СССР, 11 удостоены Государственной премии независимого Азербайджана. 1970-80-е годы прошлого века по достигнутым успехам считаются периодом возрождения азербайджанской науки. Несомненно, указанный период возрождения напрямую связан с именем Великого лидера Гейдара Алиева. Великий лидер всегда уделял особое внимание и заботу науке, образованию, интеллигенции, в результате чего Азербайджан стал известен своими научными достижениями как внутри республики, так и в международном масштабе. То, что общенациональный лидер провел одну из своих первых встреч с интеллигенцией в Национальной академии наук 21 сентября 1993 года во время своего второго срока полномочий, буквально вдохнуло новую жизнь в развитие нашей науки», - подчеркнул президент НАНА.
Академик Иса Габиббейли заявил, что научная политика, заложенная и успешно реализованная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня на высоком уровне продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, и сказал, что глава государства всегда уделял особое внимание и заботу науке, образованию, литературе и в целом нашей национальной культуре. Он отметил, что в настоящее время в Национальной академии наук Азербайджана проводятся важные исследования по приоритетным направлениям, определенным Президентом Ильхамом Алиевым, - по освобожденным территориям, Западному Азербайджану, тюркскому миру, искусственному интеллекту, и что за счет внутренних ресурсов создано 47 новых отделов для проведения исследований по этим направлениям.
Отметив, что достигнутые достижения широко представлены на сегодняшней выставке, глава НАНА отметил, что активное участие молодежи в выставке является ярким показателем уверенности в будущем нашей науки.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в этом году День науки также посвящен жизни и творчеству председателя Союза писателей Азербайджана, почетного гостя, народного писателя Анара, отметил, что писатель является новатором в азербайджанской литературе и его личность и произведения всегда находятся в центре внимания. Он сказал, что Анар всегда достойно представлял наш народ своими произведениями, создал такую литературную школу, как «Гобустан», и дал направление нашей литературе, возглавляя Союз писателей Азербайджана.
«Наука – это общемировое понятие, а литература представляет национальные особенности. Литература, становясь национальной, приобретает общечеловеческий характер, а наука, становясь общечеловеческой, становится национальной. В период независимости азербайджанские писатели откликнулись на вызовы современности и создали произведения, в которых в художественном плане отражены мысли, заботы и видение будущего граждан независимого государства», – отметил академик Иса Габиббейли.
В конце своего выступления академик Иса Габиббейли от имени азербайджанской науки, коллектива Академии, нашей интеллигенции выразил признательность главе государства за внимание и заботу, проявленные к НАНА и нашей науке, и отметил, что азербайджанские ученые продолжат свои исследования, руководствуясь национальными интересами и приоритетами нашей страны.
Затем выступил председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана Сахиб Мамедов, который заявил, что наука и образование являются одними из основных приоритетных направлений социальной политики президента Ильхама Алиева: «Последовательные меры, реализуемые в этом направлении, направлены на формирование национальной научной элиты и повышение ее роли в развитии экономики». Он подчеркнул, что в эпоху Четвертой промышленной революции — в эпоху искусственного интеллекта, Интернета вещей и цифровых технологий — научные достижения азербайджанских ученых играют важную роль в развитии страны. Эта политика была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и в настоящее время успешно продолжается президентом Ильхамом Алиевым.
Сахиб Мамедов добавил, что в настоящее время в нашей стране создана благоприятная среда для научных исследований и инноваций, расширились возможности для реализации и коммерциализации изобретений ученых. Председатель также рассказал о направлениях деятельности Конфедерации профсоюзов, заявив, что в профсоюзах проводятся реформы и особое внимание уделяется защите благосостояния и прав членов Конфедерации. Он также отметил, что в Конфедерации внедрены электронные услуги и сформирована Электронная платформа.
Сахиб Мамедов, сообщивший, что в НАНА также действует Свободный профсоюз, рассказал об отношениях этой организации с Конфедерацией. Он отметил, что Свободный профсоюз реализует масштабные меры по улучшению благосостояния ученых, охране их здоровья и эффективному проведению ими свободного времени.
Председатель Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса профессор Анар Искендеров в своем выступлении поздравил научную общественность с Днем науки, коснувшись важных моментов в истории азербайджанской науки. Профессор Анар Искендеров отметил, что важное место науки и образования в азербайджанском обществе было одним из основных вопросов, включенных в повестку дня парламента еще в 1919 году, во времена Азербайджанской Демократической Республики. Председатель комитета подчеркнул, что инициативы, связанные с созданием в то время первого высшего учебного заведения, и обсуждения, проведенные в парламенте, являются ярким примером того значения, которое придавалось развитию науки и образования: «В 1919 году в парламенте Азербайджана было вынесено на обсуждение состояние науки и образования. По решению парламента 100 молодых азербайджанцев были отправлены за границу для обучения в престижных университетах мира».
Профессор Анар Искендеров, отметивший создание Музея Независимости в декабре 1919 года как очередной важный шаг в развитии науки, сказал, что первые экспонаты, представленные там, считались научными достижениями того времени. Обратив внимание на достижения сегодняшней азербайджанской науки, он подчеркнул, что достигнутые успехи нашли свое отражение и в сегодняшней выставке.
«Величие каждой нации измеряется ее вкладом в мировую науку и научными достижениями», - сказал председатель комитета, коснувшись развития исторической науки в современную эпоху и особо подчеркнув важность донесения до мира исторической правды о победе Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне. Он отметил, что среди факторов, которые Президент Ильхам Алиев назвал главными условиями победы, было правильное представление историчности проблемы международному сообществу. Он добавил, что историческая наука является постоянно развивающейся областью, и в этой связи важно, чтобы проблема Западного Зангезура также вышла на первый план в контексте научных исследований.
В конце своего выступления профессор Анар Искендеров выразил уверенность в том, что с учетом недавних комплексных реформ будут достигнуты еще большие успехи в направлении интеграции азербайджанской науки в мировую.
Поприветствовав участников мероприятия, директор Института грузинской литературы имени Шота Руставели профессор Ирма Ратиани поздравила азербайджанскую научную общественность с Днем науки. Она отметила, что наука — это пространство, объединяющее представителей разных народов, и именно это пространство сблизило грузинских и азербайджанских ученых. Профессор Ирма Ратиани подчеркнула, что возглавляемая ею организация уже более 10 лет сотрудничает с Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА, предоставила подробную информацию о проекте «Шота Руставели и Низами Гянджеви». Она отметила, что первая часть проекта уже завершена, и книга, являющаяся результатом проведенного исследования, была опубликована на грузинском и английском языках издательством Cambridge University Press. Директор института сообщила, что вторая часть проекта носит междисциплинарный характер, и добавила, что в проекте, помимо литературоведов, приняли участие искусствоведы, музыковеды, ученые других направлений. Она выразила благодарность академику Исе Габиббейли за сотрудничество. Отметив, что при Институте грузинской литературы имени Шота Руставели создан Центр цифровой литературы, профессор пригласила ученых Института литературы НАНА к сотрудничеству и в этой сфере.
После выступления президент НАНА академик Иса Габиббейли вручил благодарственные грамоты НАНА директору Института грузинской литературы имени Шота Руставели профессору Ирме Ратиани и профессору Маке Элбакидзе.
На мероприятии выступили заместитель председателя Совета старейшин Азербайджана Абель Магеррамов, заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Рафаэль Гусейнов, генеральный директор Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики академик Али Аббасов, директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров, директор Национальной библиотеки Азербайджана профессор Керим Тахиров, главный редактор журнала «Гобустан» Парвин Нуралиева, которые, поздравив наших ученых с Днем науки, рассказали о достижениях азербайджанской науки за последние годы, жизни и литературной деятельности народного писателя Анара.
Академик Али Аббасов представил видеоролик, озвученный Анаром, созданный с помощью искусственного интеллекта сотрудниками Института систем управления.
Затем выступил почетный гость Дня науки, председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар. Он искренне поздравил азербайджанских ученых с Днем науки и пожелал им новых успехов и высот. Выразив благодарность руководству Академии за организацию столь знаменательного праздника, а также за автограф-сессию и выставку своих работ, Анар поделился своими мыслями о Выставке научных достижений. Он отметил, что данная выставка может быть научной только в независимой стране и нации, одержавшей историческую Победу. Подчеркнув, что изучение Западного Азербайджана, тюркского мира и других приоритетных направлений, по которым в настоящее время ведутся углубленные исследования, возможно только в независимой стране, народный писатель рассказал о различиях, существовавших в разные периоды, и подчеркнул, что работа, проводимая в этих направлениях в НАНА под руководством академика Исы Габиббейли, внесет вклад в развитие нашей страны.
После выступлений состоялся показ фильма «Лицом к лицу с Анаром» об Анаре.
В рамках мероприятия ряду ученых, специалистов и журналистов были вручены Почетные грамоты НАНА, Почетные дипломы НАНА, дипломы «Молодой ученый года» и Благодарственные грамоты за научные достижения и вклад в популяризацию науки, в том числе академиком Исой Габиббейли. Также была вручена награда Совета старейшин Азербайджана.
В своем заключительном слове академик Иса Габиббейли поздравил участников мероприятия и наших ученых с Днем науки и пожелал им успехов в научных исследованиях.