Nazirlərin Şərq Tərəfdaşlığı Ölkələrinin Rəqəmsal İqtisadiyyatı üzrə 3-cü Panel iclası keçirildi
26 fevral 2019-cu ildə Rumınyanın Buxarest şəhərində şəhərində Şərq tərəfdaşlığı ölkələrinin rəqəmsal iqtisadiyyatı üzrə nazirlər səviyyəsində 3-cü Panel  iclası keçirildi. Azərbaycanın nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirinin müavini Elmir Vəlizadə rəhbərlik etmişdir. İclasda aşağldakı tərkibdə Azərbaycan nümayəndə heyəti iştirak etmişdir:
- İsbandiyar Əliyev HDM-in milli koordinatoru, NR və YT Nazirliyinin informasiya cəmiyyətinin innovasiya inkişafı və elektron idarəetmə şöbəsinin müdir müavini;
- Bəxtiyar Məmmədov, NR və YT Nazirliyinin hüquq şöbəsinin müdir müavini;
- Aysel Qaribzadə, Beynəlxalq Əməkdaşlıq İdarəsi, NR və YT Nazirliyinin müşaviri;
- Tofiq Babayev  AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Xarici əlaqələr və İnnovasiya” söbəsinin müdiri, Avropa İttifaqının Horizon 2020 Proqramının qanunvericilik və maliyyə üzrə milli təmsilçisi, elektron ticarət məsələləri üzrə ekspert.
Görüşün əsas məqsədi Şərq Tərəfdaşlığı Çərçivəsində rəqəmsal əməkdaşlıq sahəsində prossesləri müzakirə etməkdir. İştirakçılar həmçinin Şərq Tərəfdaşlığı regionunda rəqəmsal iqtisadiyyatın problem və imkanlarına da toxundular. Elmir Vəlizadə Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dair hesabat verdi. İclas iştirakçıları rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində ümumi öhdəliklərini təsdiqləyən bir bəyanat qəbul etdilər. Bəyanata  Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə Avropa İttifaqı arasında rəqəmsal bazarların uyğunlaşdırılması (HDM) daxildir.
İştirakçılar, bu prosesi dəstəkləmək üçün araşdırma aparmağa və eyni zamanda, 7 Fevral 2019-da HDM panelində təsdiqlənən Milli Elektron Kommunikasiya Tənzimləmə Təşkilatlarının Rouminq üzrə Ekspertlərin İşçi Qrupu tərəfindən hazırlanmış altı ölkə üçün birgə yol xəritəsi qəbul etməyə razılaşdılar.

3rd Eastern Partnership (EaP) Ministerial meeting on Digital Economy in Bucharest
Third Eastern Partnership Ministerial Meeting on the Digital Economy took place in Bucharest, Romania, on 28 February 2019. The Azerbaijani delegation was headed by Elmir Velizadeh, Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, and also included:
- Isbandiyar Aliyev, HDM national coordinator, Deputy Head of Department on Innovative Development of the Information Society and E-Governance Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan;
- Bakhtiyar Mammadov, Deputy Head of Legal Department, Ministry of Transport, Communications and High Technologies;
- Aysel Garibzade, Adviser at the International Cooperation Department, Ministry of Transport, Communications and High Technologies;
- Tofig Babayev, Head of Foreign Relations and Innovations Department at the Institute of Control Systems of the Azerbaijan National Academy of Sciences, EU4Digital: eTrade Network expert, Legal & Financial NCP HORIZON2020 and HDM contact person in Azerbaijan
The aim of the meeting was to discuss the progress of the digital cooperation within the Eastern Partnership (EaP) framework. The participants also addressed the challenges and opportunities of the digital economy in the EaP region. Elmir Velizade made a presentation on the current state of development of digital economy in Azerbaijan.
The participants adopted a declaration, reaffirming the shared commitment to the digital economy, including the Harmonisation of Digital Markets (HDM) among the EaP partners and with the European Union. They also agree to work further towards a common international roaming space, which will include by the end of 2020 the signature of a Regional Roaming Agreement among the EaP partners, which should pave the way towards the reduction of roaming tariffs between EaP countries and EU Member States. The participants agreed to launch a study to support that process and adopt the joint roadmap for the six countries prepared by the Roaming Expert Working Group of their national regulatory authorities for electronic communications and endorsed by the HDM Panel on 7th February 2019.