AMEA İSİ və TRİZ arasında əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində görüş keçirilmişdir
15 mart 2019-ci il tarixində AMEA-nın İSİ “Xarici Əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin rəhbəri Tofiq Babayev və “TRIZ Developers Summit” Beynəlxalq Assosiasiyasının TRİZ  (ixtiraçılıq məsələlərinin həlli nəzəriyyəsi) Azərbaycandaki nümayəndəsi, NG Creators Club-un direktoru Natiq Əliyev arasında 2016-ci ildə AMEA İSİ və TRİZ arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində növbəti  görüş keçirlmişdir.
Görüş zamanı “TRİZ Developers  Summit” Beynəlxalq Assosiasiyasının sədri Mixail Rubinın  bu ilin aprel ayı səfəri ilə əlaqədar memorandumda nəzərdə tutalan məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Görüşün nəticəsi olaraq İSİ-nin direktoru, akademik T.Əliyevın və Assosiasiyasının sədri M. Rubinın memorandumun çərçivəsində  məsələlərin həlli üçün görüşü planlaşdırıldı.
Eyni zamanda   2019-ci ildə aprel ayında gözlənilən “TRİZ və İnnovasiya”(Elm, Təhsil, Biznes) konfransi ərəfəsində tədbirin hazırlanması üzrə məsləhətləşmələr aparılmışdır.
Konfransın təşkilat komitəsinin sədri Əlibəy Kutvanın tövsiyələri  İSİ-nin rəhbərliyinin diqqətinə  çatdırılmışdır.

A meeting within the framework of memorandum between ANAS and TRIS
A meeting between the Head of the Foreign Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems of ANAS Tofig Babayev and "TRIZ Developers Summit" International Association (Theory of Inventive Problem Solving, or TIPS) representative in Azerbaijan, NG Creators Club director Natig Aliyev took place on 15 March 2019. The meeting was held within the framework of the Cooperation Memorandum between ANAS and TRIZ signed in 2016.
The memorandum issues related to the April visit of Mikhail Rubin, chairman of the "TRIZ Developers Summit" International Association, were discussed at the meeting.
As a result, a meeting between the Director of ICS Acad. T. Aliev and M. Rubin was planned with the aim to solve the issues within the framework of the Memorandum.
At the same time, consultations were held for the preparation of the event under the "TRIZ and Innovations" conference (Science, Education, Business), which will take place in April 2019.
The recommendations of Alibei Kutvan, Chairman of the Organizing Committee of the conference, were brought to the attention of the ICS administration.