Springer Nature Switzerland AG nəşriyyatı tərəfindən 2019-ci il mart ayında İdarəetmə Sistemləri İnstitunun direktoru akademik Telman Əliyevin “Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents” adlı monografiyası satışa buraxılmışdır
01.04.2019 / Nəşr fəaliyyəti
https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-030-12512-7
Monoqrafiyada akademik T. Əliyevin son 20 ildə noise texnologiyaları sahəsində apardığı elmi tədqiqatların nəticələri öz əksini tapmışdır. Əsərdə obyektlərin qəza vəziyyətinə keçməsinin gizli dövrünün başlanğıcının  Noise nəzarəti və inkişaf dinamikasının yeni texnologiyaları və sistemləri təklif olunur
(Qəzaların başlancığının Noise nəzarəti və inkşaf dinamikasının yeni texnologiyaları və sistemləri)
Hal-hazıtda mövcud ənənəvi texnologiyalardan istifadə etməklə bir çox obyektlərin qəza vəziyyətinə keçməsinin gizli dövrünün başlanmasının qeydiyyatı çox gec baş verir. Bu əsasən faydalı siqnalla korrelyasiya olunmuş küylərin əmələ qəlməsi ilə əlaqədardır və nəticə etibarı ilə katastrofik qəzaların baş verməsinə səbəb olur..
Noise nəzarət texnologiyaların tətbiqi ilə müxtəlif intelektal sistemlərin qurulması prinsipləri neft və qaz obyektlərində, qazma prosesində, stasionar dəniz neft platformalarında, kompressor stansiyalarında, nəqliyyat, aviasiya, energi, tikinti, seysmologiya və tibbdə tətbiq edilməsi mümkünlüyünün nümunələri verilmişdir.
Eyni zamanda göstərilmişdir ki, noise texnologiyalarından istifadə etməklə, küylü təsadüfi siqnalların ənənəvi üsullarla analizi nəticələrinin dəqiqliyini artırmaq mümkündür.

The hardcover edition of the book “Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents” by Director of the Institute of Control Systems Acad. Telman Aliev published by Springer Nature has been released
01.04.2019 / New publications
https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-030-12512-7
The book incorporates the results of more than twenty years long studies, examining noise-monitoring technologies and tools for registering the threshold of development of the latent period of the transition of a facility or product into an emergency state and controlling the dynamics of this development. It also describes how the use of noise technology can improve the accuracy of the results of traditional methods employed in the analysis of noisy signals. Dr. Aliev analyzes the varieties and stages of the generation and development of defects preceding accidents of technical facilities and devices.
He shows that registration of the beginning of the latent period in the transition to an emergency state, based on the results of traditional data analysis technologies used in monitoring systems, is sometimes belated due to the impossibility of analyzing the noise correlated with the useful signal. The volume further includes algorithms and technologies for computing estimates of correlation functions, spectral characteristics, and other characteristics of noise.
Aimed at professionals and students from a range of fields including facility and product design engineering, computer science, computational mathematics, control and management systems, geophysics, construction, energy, and medicine the book provides numerous examples of noise-control intelligent systems; implementations at oil and gas production facilities, drilling rigs, and offshore fixed platforms; as well as within transportation, aviation, power engineering, seismology and medicine.