Ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda təcrübə keçməsi davam edir
29.04.2025 / Mühüm xəbərlər
Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) ilə respublikanın ali təhsil müəssisələri arasında kadr hazırlığı sahəsindəki əməkdaşlıq çərçivəsində bakalavriat və magistratura səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələr 17 fevral 2025-ci il tarixindən etibarən İSİ-də istehsalat və elmi tədqiqat təcrübəsi keçməyə başlayıblar.
Bakı Dövlət Universitetinin 81 bakalavrı (onlardan 59-u SABAH qruplarının tələbələri), Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin 17 bakalavr və 24 magistrantı, Azərbaycan Texniki Universitetinin 30 bakalavrı, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 45 bakalavrı, Bakı Mühəndislik Universitetinin 36 bakalavrı və Azərbaycan Universitetinin 10 bakalavrı olmaqla ümumilikdə 243 tələbə ixtisaslarına uyğun olaraq İSİ-nin müvafiq laboratoriyalarında təyin olunmuş cədvəl üzrə təcrübə keçirlər.
Təcrübə müddətində tələbələr institutda aparılan elmi tədqiqat işləri ilə yaxından tanış olur, əldə olunan elmi nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumatlandırılır, təcrübə rəhbərləri tərəfindən onlara verilən tapşırıqları yerinə yetirir, təhsil müddətində əldə etdikləri nəzəri biliklərini təcrübədə tətbiq edərək öz tədqiqatçılıq bacarıqlarını daha da təkmilləşdirir, müstəqil əmək fəaliyyətinə və akademik mühitə hazırlaşırlar. Tələbələr həmçinin institutun Elmi seminarlarında da iştirak edirlər.
Hazırda magistratura səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələrin elmi-tədqiqat təcrübələri artıq müvəffəqiyyətlə başa çatıb, bakalavriat səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələrin isə istehsalat təcrübəsi davam edir.

В Институте систем управления продолжается практика студентов, обучающихся в высших учебных заведениях
29.04.2025 /
В рамках сотрудничества в области подготовки кадров между Институтом систем управления (ИСУ) Министерства образования и науки и высшими учебными заведениями республики с 17 февраля 2025 года начато прохождение производственной и научно-исследовательской практики в ИСУ для студентов, обучающихся по программам бакалавриата и магистратуры.
В настоящее время в соответствующих лабораториях ИСУ по установленному графику в соответствии со своими специальностями проходят производственную практику 243 студента, в том числе 81 бакалавр Бакинского государственного университета (из них 59 студентов групп SABAH), 17 бакалавров и 24 магистранта Азербайджанского университета архитектуры и строительства, 30 бакалавров Азербайджанского технического университета, 45 бакалавров Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), 36 бакалавров Бакинского инженерного университета и 10 бакалавров университета «Азербайджан».
В ходе прохождения практики студенты подробно знакомятся с научными исследованиями, проводимыми в институте, подробно информируются о достигнутых научных результатах, выполняют задания, поставленные руководителями практики, применяют на практике теоретические знания, полученные во время обучения, совершенствуют навыки исследовательской работы, готовятся к самостоятельной работе и академической среде. Студенты также принимают участие в научных семинарах института.
В настоящее время научно-исследовательская практика студентов, обучающихся по программе магистратуры, уже успешно завершена, а производственная практика студентов, обучающихся по программе бакалавриата, продолжается.