Ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda təcrübə keçməsi davam edir
29.04.2025 / Mühüm xəbərlər
Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) ilə respublikanın ali təhsil müəssisələri arasında kadr hazırlığı sahəsindəki əməkdaşlıq çərçivəsində bakalavriat və magistratura səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələr 17 fevral 2025-ci il tarixindən etibarən İSİ-də istehsalat və elmi tədqiqat təcrübəsi keçməyə başlayıblar.
Bakı Dövlət Universitetinin 81 bakalavrı (onlardan 59-u SABAH qruplarının tələbələri), Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin 17 bakalavr və 24 magistrantı, Azərbaycan Texniki Universitetinin 30 bakalavrı, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 45 bakalavrı, Bakı Mühəndislik Universitetinin 36 bakalavrı və Azərbaycan Universitetinin 10 bakalavrı olmaqla ümumilikdə 243 tələbə ixtisaslarına uyğun olaraq İSİ-nin müvafiq laboratoriyalarında təyin olunmuş cədvəl üzrə təcrübə keçirlər.
Təcrübə müddətində tələbələr institutda aparılan elmi tədqiqat işləri ilə yaxından tanış olur, əldə olunan elmi nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumatlandırılır, təcrübə rəhbərləri tərəfindən onlara verilən tapşırıqları yerinə yetirir, təhsil müddətində əldə etdikləri nəzəri biliklərini təcrübədə tətbiq edərək öz tədqiqatçılıq bacarıqlarını daha da təkmilləşdirir, müstəqil əmək fəaliyyətinə və akademik mühitə hazırlaşırlar. Tələbələr həmçinin institutun Elmi seminarlarında da iştirak edirlər.
Hazırda magistratura səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələrin elmi-tədqiqat təcrübələri artıq müvəffəqiyyətlə başa çatıb, bakalavriat səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələrin isə istehsalat təcrübəsi davam edir.

University students’ work placement continues at the Institute of Control Systems
As part of cooperation between the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education and universities of the republic in the field of personnel training, Bachelor's and Master's degree students started their work placement at ICS from February 17, 2025.
243 students, including 81 Bachelor's students of Baku State University (59 of them students of SABAH groups), 17 Bachelor's and 24 Master's students of Azerbaijan University of Architecture and Construction, 30 Bachelor's students of Azerbaijan Technical University, 45 Bachelor's students of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), 36 Bachelor's students of Baku Engineering University, 10 Bachelor's students of Azerbaijan University, in accordance with their specialty, are fulfilling their work placement in the relevant laboratories of ICS in accordance with the established schedule.
In the process of work placement students get acquainted with the research work carried out in the Institute, are informed in detail about the achieved scientific results, fulfill the tasks assigned to them by the work placement supervisors, improve their research skills, apply the theoretical knowledge obtained in the process of training in practice, prepare for independent work and academic environment. The students are also participating in the scientific seminars of the Institute.
At present, the research work placement of Master's level students has been successfully completed, and the practical work placement of Bachelor's level students continues.