İSİ-nin nümayəndələri Ümumdünya Gömrük Təşkilatının (ÜGT) İnformasiya Texnologiyaları və Texnoloji İnnovasiyalar Konfrans və Sərgidə bir sıra görüşlər keçirmişdir
14.06.2019 / Xəbərlər
Iyunun 12-14 tarixlərində Bakı şəhərində, Heydər Əliyev Mərkəzində Ümumdünya Gömrük Təşkilatının (ÜGT) İnformasiya Texnologiyaları və Texnoloji İnnovasiyalar Konfrans və Sərgisi keçirildi.
Konfrans  texnologiyaya əsaslanan qabaqcıl ticarət üzrə strategiyaların yenidən qurulması, gələcəyin yaşıl nəqliyyat və logistikasına sərhəd idarəçiliyinin münasibəti, maneəsiz sərhəd üçün smart hava limanları, daha təhlükəsiz və dayanıqlı ticarət üçün innovativ həllər, gələcəyə yönəlmiş nəqliyyat sahəsi ilə bağlı mövzuları əhatə edirdi.
Konfransın işində 80-dan çox ölkədən nümayəndə iştrak edir. İdarəetmə Sistemlərinin İnstitunun direktoru akademik Telman Əliyev, laboratoriya rəhbərləri t.e.d.    Quluyev Qəmbər, t.e.d. Əliyev Elçin , “Xarici Əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin müdiri Tofiq Babayev də konfransda  iştrak etdilər.
Konfransin açılış mərasimində   Azərbaycan Respublikasının baş naziri  Novruz Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev, ÜGT-nin Baş katibi Kunio Mikuriya çıxış edib.
Xarici əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin müdiri, Avropa İttifaqının Horizon 2020 Proqramının Qanunvericilik və Maliyyə istiqaməti  üzrə Milli təmsilçisi, EU4Digital layihəsində elektron ticarət məsələləri üzrə ekspert Tofiq Babayev, Litvanın “İNTA” şırkətinin Prezidenti, EU4Digital layihəsinin Rəqəmsal Nəqliyyat Dəhlizləri (Digital Transport Corridors) üzrə Baş eksperti Vytautas Vitkauskasla, Layihə departamenti rəhbəri Donatas Limantas və ekspert Paulius Valiulislə Rəqəmsal Nəqliyyat Dəhlizləri bölməsində  Azərbaycan Gömrük sisteminin iştirakı ilə əlaqədar sorğunun keçirilməsi barədə   fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Представители ИСУ провели ряд встреч на Конференции и выставке информационных технологий и технологических инноваций Всемирной таможенной организации (ВТО)
14.06.2019 / Конференции, собрания
12-14 июня в Центре Гейдара Алиева в Баку прошла Конференция и выставка информационных технологий и технологических инноваций Всемирной таможенной организации (ВТО).
На конференции обсуждались темы, связанные с реорганизацией стратегий по передовой торговле, основанной на технологии, отношением пограничного управления к зеленому транспорту и логистике будущего, SMART-аэропортами для беспрепятственной границы, инновационными решениями для более безопасной и устойчивой торговли, нацеленным на будущее транспортным сектором.
В конференции приняли участие представители более 80 стран. Директор Института Систем Управления, академик Тельман Алиев, заведующий лабораторией, д.т.н. Гамбар Гулуев, д.т.н. Эльчин Алиев, заведующий отделом «Зарубежных связей и инноваций», национальное контактное лицо по юридическим и финансовым аспектам программы HORIZON 2020 и эксперт по электронной торговле проекта ЕС EU4Digital Тофиг Бабаев также приняли участие в конференции.
На церемонии открытия выступили премьер-министр Азербайджана Новруз Мамедов, председатель Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики Сафар Мехтиев, генеральный секретарь ВТО Кунио Микурия.
Тофиг Бабаев, президент компании INTA (Литва), старший эксперт по вопросам цифровых транспортных коридоров проекта EU4Digital Витаутас Виткаускас, руководитель проектного отдела компании Донатас Лимантас и эксперт Паулюс Валиулис провели обмен мнениями по вопросу проведения опроса в области цифровых транспортных коридоров с участием таможенной системы Азербайджана.