İSİ-nin nümayəndələri Ümumdünya Gömrük Təşkilatının (ÜGT) İnformasiya Texnologiyaları və Texnoloji İnnovasiyalar Konfrans və Sərgidə bir sıra görüşlər keçirmişdir
14.06.2019 / Xəbərlər
Iyunun 12-14 tarixlərində Bakı şəhərində, Heydər Əliyev Mərkəzində Ümumdünya Gömrük Təşkilatının (ÜGT) İnformasiya Texnologiyaları və Texnoloji İnnovasiyalar Konfrans və Sərgisi keçirildi.
Konfrans  texnologiyaya əsaslanan qabaqcıl ticarət üzrə strategiyaların yenidən qurulması, gələcəyin yaşıl nəqliyyat və logistikasına sərhəd idarəçiliyinin münasibəti, maneəsiz sərhəd üçün smart hava limanları, daha təhlükəsiz və dayanıqlı ticarət üçün innovativ həllər, gələcəyə yönəlmiş nəqliyyat sahəsi ilə bağlı mövzuları əhatə edirdi.
Konfransın işində 80-dan çox ölkədən nümayəndə iştrak edir. İdarəetmə Sistemlərinin İnstitunun direktoru akademik Telman Əliyev, laboratoriya rəhbərləri t.e.d.    Quluyev Qəmbər, t.e.d. Əliyev Elçin , “Xarici Əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin müdiri Tofiq Babayev də konfransda  iştrak etdilər.
Konfransin açılış mərasimində   Azərbaycan Respublikasının baş naziri  Novruz Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev, ÜGT-nin Baş katibi Kunio Mikuriya çıxış edib.
Xarici əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin müdiri, Avropa İttifaqının Horizon 2020 Proqramının Qanunvericilik və Maliyyə istiqaməti  üzrə Milli təmsilçisi, EU4Digital layihəsində elektron ticarət məsələləri üzrə ekspert Tofiq Babayev, Litvanın “İNTA” şırkətinin Prezidenti, EU4Digital layihəsinin Rəqəmsal Nəqliyyat Dəhlizləri (Digital Transport Corridors) üzrə Baş eksperti Vytautas Vitkauskasla, Layihə departamenti rəhbəri Donatas Limantas və ekspert Paulius Valiulislə Rəqəmsal Nəqliyyat Dəhlizləri bölməsində  Azərbaycan Gömrük sisteminin iştirakı ilə əlaqədar sorğunun keçirilməsi barədə   fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Representatives of the ICS held a series of meetings at the World Customs Organization Information Technology/Technology and Innovation Conference and Exhibition
14.06.2019 / Conferences, assemblies
The World Customs Organization (WCO) Information Technology/Technology and Innovation Conference and Exhibition) was held on 12-14 June at the Heydar Aliyev Center in Baku.
The conference covered such topics as the reorganization of trade strategy based on advanced technologies, the relations between future green transport and logistics in border management, the creation of smart airports with unhindered border crossing, innovative solutions for safe and sustainable trade and transport of the future.
The conference was attended by representatives from more than 80 countries. Director of the Institute of Control Systems, Academician Telman Aliyev, Head of Laboratory Gambar Guluyev, Doctor of Engineering, Elchin Aliyev, Doctor of Engineering, Head of the Foreign Relations and Innovations Department, NCP for Legal & Financial Aspects of the EU Horizon 2020 program, EU4Digital eTrade expert Tofig Babayev also participated in the conference.
Prime Minister of Azerbaijan Novruz Mamedov, Chairman of the State Customs Committee Safar Mehdiyev, Secretary General of the WCO Kunio Mikuriya spoke at the opening ceremony.
Tofig Babayev, President of INTA (Lithuania), Senior Expert on Digital Transport Corridors of the EU4Digital Project Vytautas Vitkauskas, Director of Projects Department Donatas Limantas and expert Paulus Valiulis exchanged views on conducting a survey on digital transport corridors with the involvement of the customs system of Azerbaijan.