“Azərbaycanda texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşviqi” layihəsinə aid seminar keçirilmişdir
17.10.2019 / Xəbərlər
16-17 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında  AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) və Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu (STEPI) tərəfindən həyata keçirilən “Azərbaycanda texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşviqi” layihəsi çərçivəsində seminar keçirilmişdir. Seminarın keçirilməsində əsas məqsəd Koreyanın innovasiyaların sənayedə tətbiqi sahəsində təcrübəsinin öyrənilməsi, həmçinin Koreya ilə Azərbaycan arasında elm və texnologiya sahəsində davamlı inkişaf edən əməkdaşlığa nail olmaqdır. Seminarda AMEA YTP, STEPI, Koreyanın Hanbat Universitetinin mütəxəssisləri tərəfindən Azərbaycanda texnologiya transferi ekosisteminin hazırki statusunun qiymətləndirilməsi, bu sahədə fəaliyyət göstərən təşkilatlarla əməkdaşlığın müzakirəsi, eləcə də texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırlması sahəsində Koreya təcrübəsinə dair təqdimatlar (Azərbaycan dilinə tərcümə ilə) edilmişdir. Seminarda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı  “Xarici əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin elmi işçisi Valeriya Puşnova iştirak etmiş və sertifikatla təltif olunmuşdur.

A workshop was held within the framework of the project "Technology transfer and Promoting the commercialization of science in Azerbaijan"
17.10.2019 / Conferences, assemblies
A workshop in the framework of the project "Technology transfer and Promoting the commercialization of science in Azerbaijan" implemented by the High Technology Park (HTP) of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and South Korea's Science and Technology Policy Institute (STEPI) was held at the Central Scientific Library of ANAS on 16-17 October 2019. The main goal of the workshop was to study South Korea's experience in introducing innovations in industry, as well as to continue South Korean-Azerbaijani cooperation in the field of science and technology. At the workshop, experts from ANAS, HTP, STEPI, and South Korea's Hanbat University presented reports on the assessment of the current status of technology transfer ecosystems in Azerbaijan, cooperation with organizations working in this field, as well as South Korea's experience in the field of technology transfer and commercialization of science. Valery Pushnova, a researcher at the Foreign Relations and Innovations Department of the Institute of Control Systems, attended the workshop and was awarded a certificate.