AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Bakı Mühəndislik Universitetı (BMU) və AMEA-nın Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
09.10.2019 / Xəbərlər
9 oktyabr 2019-cu il tarixində  AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə   Bakı Mühəndislik Universitetı (BMU) və AMEA-nın Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi  arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev çıxışında əməkdaşlığın uğurlu olacağını vurğulayıb. O bildirib ki, hər üç tərəfin kifayət qədər elmi və təcrübi potensialı var. Bu əməkdaşlıq sayəsində yeni innovativ elmi-tədqiqat işlərinin aparılması və yeni texnologiyaların işlənilməsi həyata keçiriləcək.
Digər çıxışlardan sonra BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov, AMEA-nın Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi direktoru, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev və AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev əməkdaşlıq müqaviləsini imzalayıblar.
Müqavilənin məqsədi BMU-da fəaliyyət göstərən ixtisaslar üzrə mütəxəssis hazırlığında və biliklərin yayılmasında maddi-texniki, elmi metodiki və təşkilatı tədbirlərin, müxtəlif sahə və istiqamətlər üzrə fundamental və tətbiq yönümlü elmi-tədqiqat işlərinin aparilması, yeni texnologiyaların işlənilməsi, əldə olunan elmi nəticələrin tədris prosesində və müxtəlif istehsalat sahələrində tətbiq olunmasıdır.
Sənəddə bir çox istiqamətlərdə (tədris bazasının möhkəmləndirilməsi və genişləndirilməsi, birgə elmi-praktik tədbirlərin təşkil olunması, təhsillə bağlı layihələrdə birgə iştirak, elmi əsərlərin, tədris və tədris-metodik resursların hazırlanması, tələbələrin  yay təcrübə proqramlarında iştirakının təmin edilməsi, fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun mövzular çərçivəsində kursların təşkili,sənayenin aktual problemlərinin həllində birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, layihələrin həyata keçirilməsi və s.) birgə əməkdaşlıq məsələləri öz əksini tapıb.

ANAS Strategic Scientific Research Center, Institute of Control Systems of ANAS and Baku Engineering (BEU) signed cooperation agreement
09.10.2019 / Conferences, assemblies
ANAS Strategic Scientific Research Center, Institute of Control Systems of ANAS and Baku Engineering (BEU) signed cooperation agreement on 9 October 2019.
Director of the Institute of Control Systems Academician Telman Aliev expressed confidence that the cooperation will contribute to the development of this sphere in our country. According to him, all three parties have a sufficient scientific and pratical potential. Within the framework of cooperation, new innovative research will be conducted and new technologies will be developed.
After other speeches, the rector of BEU Professor Khavar Mammadov, Director of the ANAS Strategic Scientific Research Center Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev and Director of the Institute of Control Systems of ANAS Academician Telman Aliev signed the cooperation agreement.
Agreement aims to organize material-technical, scientific, methodological and organizational events in the training of specialists and dissemination of knowledge, conduct fundamental and applied researches in the various fields and directions, development of new technologies, as well as to apply the obtained scientific results in the educational process and various industries.
The document involves cooperation in many areas (strengthening and expanding the educational base, organizing joint scientific and practical activities, joint participation in educational projects, preparation of research works, teaching and educational methodological resources, providing students’ participation in summer internship programs, organizing courses within relevant areas of activity, conducting joint scientific research for the solution of current industry problems, implementing projects, etc.).