AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Bakı Mühəndislik Universitetı (BMU) və AMEA-nın Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
09.10.2019 / Xəbərlər
9 oktyabr 2019-cu il tarixində  AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə   Bakı Mühəndislik Universitetı (BMU) və AMEA-nın Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi  arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev çıxışında əməkdaşlığın uğurlu olacağını vurğulayıb. O bildirib ki, hər üç tərəfin kifayət qədər elmi və təcrübi potensialı var. Bu əməkdaşlıq sayəsində yeni innovativ elmi-tədqiqat işlərinin aparılması və yeni texnologiyaların işlənilməsi həyata keçiriləcək.
Digər çıxışlardan sonra BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov, AMEA-nın Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi direktoru, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev və AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev əməkdaşlıq müqaviləsini imzalayıblar.
Müqavilənin məqsədi BMU-da fəaliyyət göstərən ixtisaslar üzrə mütəxəssis hazırlığında və biliklərin yayılmasında maddi-texniki, elmi metodiki və təşkilatı tədbirlərin, müxtəlif sahə və istiqamətlər üzrə fundamental və tətbiq yönümlü elmi-tədqiqat işlərinin aparilması, yeni texnologiyaların işlənilməsi, əldə olunan elmi nəticələrin tədris prosesində və müxtəlif istehsalat sahələrində tətbiq olunmasıdır.
Sənəddə bir çox istiqamətlərdə (tədris bazasının möhkəmləndirilməsi və genişləndirilməsi, birgə elmi-praktik tədbirlərin təşkil olunması, təhsillə bağlı layihələrdə birgə iştirak, elmi əsərlərin, tədris və tədris-metodik resursların hazırlanması, tələbələrin  yay təcrübə proqramlarında iştirakının təmin edilməsi, fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun mövzular çərçivəsində kursların təşkili,sənayenin aktual problemlərinin həllində birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, layihələrin həyata keçirilməsi və s.) birgə əməkdaşlıq məsələləri öz əksini tapıb.

Подписано соглашение о сотрудничестве между Институтом Систем Управления, Центром Стратегических Научных Исследований НАНА и Бакинским Инженерным Университетом (БИУ)
09.10.2019 / Конференции, собрания
9 октября 2019 года было подписано соглашение о сотрудничестве между Институтом Систем Управления НАНА, Центром Стратегических Научных Исследований НАНА, и Бакинским Инженерным Университетом (БИУ).
В своем выступлении директор Института Систем Управления НАНА академик Тельман Алиев выразил уверенность, что сотрудничество будет способствовать развитию этой сферы в нашей стране. По его словам, у каждой из трех сторон имеется достаточный научный и практический потенциал. В рамках сотрудничества будут проведены новые инновационные исследования и разработаны новые технологии.
После прочих выступлений ректор БИУ профессор Хавар Мамедов, директор Центра Стратегических Научных Исследований НАНА доктор политических наук Фатали Абдуллаев и директор Института Систем Управления НАНА академик Тельман Алиев подписали соглашение о сотрудничестве.
Соглашение направлено на организацию материально-технических, научных, методических и организационных мероприятий по подготовке специалистов и распространению знаний, проведение фундаментальных и прикладных исследований в различных областях и направлениях, освоение новых технологий, а также применение полученных научных результатов в образовательный процесс и различные отрасли.
Документ предусматривает сотрудничество по многим направлениям (укрепление и расширение учебной базы, проведение фундаментальных и прикладных научно-исследовательских работ по различным областям и направлениям, разработку новых технологий, применение научных результатов в учебном процессе и различных отраслях, а также организацию совместной научной и практической деятельности, подготовку научных работ, учебных и учебно-методических ресурсов, обеспечение участия студентов в программах летней практики и др.).