Kompüter elmləri üzrə elmi şuranın ilk iclası keçirilmişdir
04 dekabr 2019-cu il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Kompüter elmləri üzrə elmi şuranın ilk iclası keçirilmişdir.
Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iclası giriş sözü ilə açaraq şura üzvlərini gündəlikdəki məsələlərlə tanış etdi və gündəlik qəbul olundu.
Şura sədri əvvəlcə Şuranın fəaliyyət göstərməsi üçün mövcud olan normativ-hüquqi bazanı təşkil edən sənədlər haqqında məlumat verdi. O, qeyd etdi ki, Şuranın fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Elm Qanunu, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin, Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının və AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarları, habelə elmin istiqamətləri üzrə elmi şuralar haqqında Əsasnamə ilə tənzimlənir.
AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov şuranın qarşısında duran əsas vəzifələrdən, “Kömpüter elmləri” ixtisası və elm sahəsi haqqında, habelə bu sahədə ölkəmizdə və dünyada aparılan elmi tədqiqatların əsas istiqamətləri haqqında danışdı.
Çıxış üçün söz alan elmi şuranın sədr müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikov və professor Oqtay Nüsrətov kömpüter elmlərinə aid olan ixtisasların dəqiləşdirilməsinin və gələcəkdə bu sahədə aparılan tədqiqatların prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar və bu məqsədilə işçi qrupunun yaradılmasını təklif etdilər.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ doktorant və dissertantların dissertasiya mövzularına baxılması və onların təsdiqi oldu.
Gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsi zamanı akademik Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif İbrahimov, professor Sayəddin Cəfərov, professor Ələkbər Əliyev və dosent Ədalət Paşayev çıxış edərək öz təkliflərini bildirdilər.
Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iclasa yekun vuraraq bildirdi ki, müzakirələr zamanı səslənən bütün təkliflər nəzərə alınaraq müvafiq sənədlər hazırlanacaq və şuranın növbəti iclasında təsdiq olunacaq.

Состоялось первое заседание Ученого совета по Компьютерным Наукам
4 декабря 2019 года в Институте Систем Управления НАНА состоялось первое заседание Ученого совета по компьютерным наукам.
Открыв заседание вступительным словом, председатель Совета Аминага Садыгов, член-корреспондент НАНА, ознакомил членов Совета с вопросами повестки дня и повестка была принята.
Председатель Совета сначала предоставил информацию о документах, которые составляют нормативно-правовую основу  функционирования Совета. Он отметил, что деятельность Совета регулируется Законом Азербайджанской Республики, Указом Президента Азербайджанской Республики, соответствующими решениями Кабинета Министров и Президиума НАНА, а также Положением об Ученых Советах по научным направлениям.
Член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов рассказал об основных задачах Совета, специальности «Компьютерные науки» и этой области науки, а также об основных направлениях научных исследований в этой области, проводящихся в нашей стране и в мире.
Выступая на заседании, заместитель председателя Ученого Совета, член-корреспондент НАНА Агаси Маликов и профессор Октай Нусратов подчеркнули важность уточнения специальностей, относящихся к компьютерным наукам, и определения приоритетных направлений будущих исследований в этой области и внесли предложение о создании с этой целью рабочей группы.
Следующим вопросом, вынесенным на обсуждение, было рассмотрение и утверждение тем диссертаций диссертантов и докторантов.
Во время обсуждения вопросов повестки дня свои предложения внесли академик Тельман Алиев, член-корреспондент НАНА Вагиф Ибрагимов, профессор Саяддин Джафаров, профессор Алекпер Алиев и доцент Адалят Пашаев.
Подводя итоги заседания, председатель Совета Аминага Садыгов заявил, что будут подготовлены соответствующие документы с учетом всех предложений, внесенных в ходе обсуждений, и утверждены на следующем заседании Совета.