AzMİU-da HORİZON 2020 Proqramı üzrə məlumat günü keçirilib
10 dekabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) Xarici əlaqələr şöbəsinin təşəbbüsü ilə Avropa Komissiyasının Tədqiqat və İnnovasiya HORİZON 2020 Proqramı üzrə məlumat günü keçirilib. Məlumat gününün keçirilməsinin əsas məqsədi universitetin alimlərini, gənc tədqiqatçı və doktorantlarını HORİZON 2020 Proqramı barədə məlumatlandırmaq və onları proqramda iştiraka təşviq etməkdir.
Universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Nərgiz Abdullayeva qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamlayıb, tədbirin mahiyyəti barədə qısa məlumat verib.
Tədbirdə AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) “Xarici əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin müdiri, Avropa İttifaqının Horizon 2020 Proqramının Hüquq və Maliyyə Aspektləri üzrə Milli Əlaqələndirici şəxsi, EU4Digital layihəsində elektron ticarət məsələləri üzrə ekspert Tofiq Babayev layihə barədə geniş məlumat verib. AMEA-nın Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəhbəri Esmira Əlirzayeva çıxış edərək gənc tədqiqatçıları proqramdan yararlanmağa səsləyib. Digər milli əlaqələndirici şəxslərdən Zaur Həsənov Mari Skladovskaya Küri təqaüd proqramı, Fərhad Yusifov informasiya və kommunikasiya proqramları sahəsindəki imkanlar, İlham Hümbətov Cost action və ERC proqramları, Rüfət Əfəndiyev isə layihələrin hazırlanması, onlara qoyulan tələblər və qiymətləndirmə kateqoriyaları barədə tədbirin iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Sonda qonaqlar tədbir iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb, fikir mübadiləsi aparılıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Horizon 2020 Avropa İttifaqının Tədqiqat və İnnovasiyanı maliyyələşdirən ən böyük proqramıdır. Proqramın büdcəsi 7 il müddətinə (2014-2020) 80 milyard avro dəyərindədir. Proqram Avropanın dünyadakı rəqabət qabiliyyətini təmin edən maliyyə vasitəsi olmaq məqsədi daşıyır. Tədqiqatı və innovasiyaları dəstəkləyən Horizon 2020 proqramı 3 istiqamətdə qruplaşdırılıb: qabaqcıl elm, sənaye liderliyi, sosial çağırışlar və bütün elm istiqamətlərini əhatə edir.

В АзУАС прошел информационный день по программе HORIZON 2020
10 декабря 2019 года по инициативе отдел зарубежных связей в Азербайджанском Университете Архитектуры и Строительства (АзУАС) прошел информационный день по Программе Исследований и Инноваций Европейского Союза HORIZON 2020. Основная цель Информационного Дня - информировать университетских ученых, молодых исследователей и докторантов о программе HORIZON 2020 и стимулировать их принять участие в программе.
Проректор университета по международным связям профессор Наргиз Абдуллаева приветствовала гостей и участников мероприятия и дала краткую информацию о сути мероприятия.
На мероприятии заведующий отделом Зарубежных Связей и Инноваций Института Систем Управления НАНА, национальный координатор по Правовым и Финансовым Аспектам программы EU HORIZON 2020, эксперт по электронной торговле в проекте EU4Digital Тофик Бабаев дал обширную информацию о программе. Заведующая отделом Международных Связей НАНА Эсмира Алирзаева в своем выступлении рассказала о пользе программы для молодых исследователей. Из других национальных координаторов Заур Гасанов проинформировал участников о программе стипендии Марии Склодовской-Кюри, Фархад Юсифов - о возможностях в области информационных и коммуникационных программ, Ильхам Гумбатов - о программах Cost Action и ERC, а Руфат Эфендиев - о подготовке проектов, требованиях к проектам и категориях оценки проектов.
В конце гости ответили на множество вопросов участников мероприятия и был проведен обмен мнениями.
Программа HORIZON2020 – самая большая программа Европейского Союза, направленная на финансирование исследований и инновационных разработок. Ее бюджет на 7 лет (с 2014 по 2020 год) составляет 80 млрд. евро. Эта программа является финансовым инструментом, который направлен на обеспечение конкурентоспособности Европы в мире. Направленная на поддержку как исследований, так и инновационных разработок программа сгруппировано в  3-и  направления: Передовая Наука, Индустриальное Лидерство и Социальные Вызовы и охватывает все научные направления.