AzMİU-da HORİZON 2020 Proqramı üzrə məlumat günü keçirilib
10 dekabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) Xarici əlaqələr şöbəsinin təşəbbüsü ilə Avropa Komissiyasının Tədqiqat və İnnovasiya HORİZON 2020 Proqramı üzrə məlumat günü keçirilib. Məlumat gününün keçirilməsinin əsas məqsədi universitetin alimlərini, gənc tədqiqatçı və doktorantlarını HORİZON 2020 Proqramı barədə məlumatlandırmaq və onları proqramda iştiraka təşviq etməkdir.
Universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Nərgiz Abdullayeva qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamlayıb, tədbirin mahiyyəti barədə qısa məlumat verib.
Tədbirdə AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) “Xarici əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin müdiri, Avropa İttifaqının Horizon 2020 Proqramının Hüquq və Maliyyə Aspektləri üzrə Milli Əlaqələndirici şəxsi, EU4Digital layihəsində elektron ticarət məsələləri üzrə ekspert Tofiq Babayev layihə barədə geniş məlumat verib. AMEA-nın Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəhbəri Esmira Əlirzayeva çıxış edərək gənc tədqiqatçıları proqramdan yararlanmağa səsləyib. Digər milli əlaqələndirici şəxslərdən Zaur Həsənov Mari Skladovskaya Küri təqaüd proqramı, Fərhad Yusifov informasiya və kommunikasiya proqramları sahəsindəki imkanlar, İlham Hümbətov Cost action və ERC proqramları, Rüfət Əfəndiyev isə layihələrin hazırlanması, onlara qoyulan tələblər və qiymətləndirmə kateqoriyaları barədə tədbirin iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Sonda qonaqlar tədbir iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb, fikir mübadiləsi aparılıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Horizon 2020 Avropa İttifaqının Tədqiqat və İnnovasiyanı maliyyələşdirən ən böyük proqramıdır. Proqramın büdcəsi 7 il müddətinə (2014-2020) 80 milyard avro dəyərindədir. Proqram Avropanın dünyadakı rəqabət qabiliyyətini təmin edən maliyyə vasitəsi olmaq məqsədi daşıyır. Tədqiqatı və innovasiyaları dəstəkləyən Horizon 2020 proqramı 3 istiqamətdə qruplaşdırılıb: qabaqcıl elm, sənaye liderliyi, sosial çağırışlar və bütün elm istiqamətlərini əhatə edir.

10.12.2019 / Conferences, assemblies
On the initiative of the Department of Foreign Relations, an Information Day on the HORIZON 2020 EU Research and Innovation Program was held at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) on 10 December 2019. The main purpose of the Information Day was to inform the scientists, young researchers and doctoral students of the university about HORIZON 2020 and urge them to take part in the program.
University Vice Rector for International Relations Professor Nargiz Abdullayeva welcomed the guests and participants of the event and gave a brief review of the event.
At the event, Head of the Foreign Relations and Innovations Department of the Institute of Control Systems of ANAS, Legal & Financial NCP of HORIZON 2020, eTrade expert in the EU4Digital project Tofig Babayev made the presentation about the program. Esmira Alirzayeva, Head of the International Relations Department of ANAS, spoke about the benefits of the program for young researchers. Among other NCPs, Zaur Hasanov informed the participants about the Maria Skłodowska-Curie scholarship program, Farhad Yusifov about the opportunities in the field of information and communication programs, Ilham Gumbatov about the Cost Action and ERC programs, and Rufat Efendiyev about the preparation of projects, project requirements and project evaluation categories.
At the end, the guests answered many questions from the participants of the event and an exchange of views was held.
HORIZON 2020 is the biggest EU Research and Innovation program ever with nearly €80 billion of funding available over 7 years (2014 to 2020) It is the financial instrument aimed at securing Europe's global competitiveness. The programme is build around three pillars: Excellent Science, Industrial Leadership, and Societal Challenges and covers all scientific areas.