BDU-da “Horizon 2020” proqramı üzrə növbəti seminar keçirilib
20 dekabr 2019-cu il tarixində Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Avropa Komissiyasının “Horizon 2020” proqramı üzrə maarifləndirici seminar keçirilib. BDU-nun “Elm və İnnovasiyalar” üzrə prorektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Kazımzadə Aydın Avropa Komissiyasının Tədqiqat və İnnovasiya üzrə “Horizon 2020” proqramının Azərbaycan alim və mütəxəssisləri üçün gələcək inkişafı baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Eyni zamanda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi Esmira Əlirzayeva Avropa Komissiyasının bu seminarda “Horizon Avropa” çərçivə proqramı və “Şərq Tərəfdaşlığı”  ölkələri üçün nəzərdə tutulan yeniliklər haqqında məlumat verib. Həmçinin AMEA-nın Avropa İttifaqının Horizon 2020 proqram üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxsləri – Rövşən Kərimov, İlham Hümbətov, Zaur Həsənov, Yaşar Ömərov, Rəhimə Qabulova və Tofiq  Babayev (AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) “Xarici əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin müdiri, Hüquq və Maliyyə Aspektləri üzrə MƏŞ, EU4Digital layihəsində elektron ticarət məsələləri üzrə eksperti) proqram haqqında iştirakçılara geniş məlumat verib və sualları cavablandırıblar. Çıxışlarda H2020 proqramı haqqında, “COST Action” layihəsi, “Mari Sklodovska-Kurie” proqramı, “Layihələrin hazırlanması və qiymətləndirmə meyarları”, “Tibb üzrə çağırışlar” barədə danışılıb.

A HORIZON 2020 seminar was held at BSU
An educational seminar on HORIZON 2020, the EU Research and Innovation Program, was held at Baku State University (BSU) on 20 December 2019. Vice Rector for Science and Innovation of BSU Corresponding Member of ANAS Aydin Kazimzade emphasized the importance of the HORIZON 2020 program for Azerbaijani scientists and specialists.
Esmira Alirzayeva, Head of the International Relations Department of the Presidium of ANAS, spoke about the innovations of the EC Framework Program Horizon Europe for the Eastern Partnership countries. Further, NCPs Rovshan Keremov, Ilham Gumbatov, Zaur Hasanov, Yashar Omarov, Rahima Gabulova and Tofig Babayev (Head of the Foreign Relations and Innovations Department of the Institute of Control Systems of ANAS, Legal & Financial NCP, eTrade expert in the EU4Digital project), provided detailed information on the HORIZON 2020 program and answered the participants' questions. The information on the HORIZON 2020 program, COST Action project, Maria Skłodowska-Curie scholarship program, project writing and evaluation criteria and calls in the field of medicine was presented at the seminar.