AMEA ilə TÜBİTAK-ın birgə elan etdiyi müsabiqəyə dair maarifləndirici seminar keçirilib
Yanvarın 23-də AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) arasında imzalanmış Əməkdaşlıq Sazişi üzrə Müştərək Proqram çərçivəsində elan olunan müsabiqəyə dair məlumatlandırma seminarı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin məsul şəxsləri, akademiyanın gənc alimləri, eləcə də respublikanın ali təhsil və elmi-tədqiqat mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Seminarda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva çıxış edərək, TÜBİTAK tərəfindən artıq üçüncü müsabiqənin elan olunduğunu, bu dəfə akademiya ilə yanaşı, həmçinin respublikanın digər elmi-tədqiqat mərkəzləri və təhsil müəssisələrindən də layihələrin qəbul ediləcəyini, müsabiqənin 6 mart 2020-ci il tarixinə qədər qüvvədə olduğunu, layihə təkliflərinin Türkiyə və Azərbaycandan tərəfdaş qruplar tərəfindən birlikdə ingilis dilində hazırlanmasını, layihənin prioritet sahəni və hər iki ölkə üçün aktual olan mövzunu əhatə etməyini, mövzunun adının seçilməsinə, eləcə də ərizə forması doldurulan zaman texniki şərtlərə (sənədlər, imzalar və s.) xüsusi diqqət yetirilməyini, qəbul olunan layihələrin texniki baxışdan keçdikdən sonra 4 kateqoriya üzrə qiymətləndirilmə üçün beynəlxalq ekspertlərə göndəriləcəyini və ən yüksək orta bal toplayan 3 layihəyə dəstək veriləcəyini qeyd edib.
Sonra Avropa Komissiyasının Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı (“Horizon 2020”) üzrə Milli əlaqələndirici şəxsləri: Hüquq və maliyyə aspektləri (MƏŞ), AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) “Xarici əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin müdiri, EU4Digital layihəsində elektron ticarət məsələləri üzrə eksperti, Tofig Babayev, İqlim fəaliyyəti, resurs səmərəliyi və xammal(MƏŞ), AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı Rövşən Kərimov azərbaycanlı alim və mütəxəssislərin proqramda iştirakının gücləndirilməsi məqsədilə fikirlərini bölüşüblər.
Sonda ərizə formasının doldurulması qaydası əyani nümayiş etdirilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

Состоялся просветительский семинар по конкурсу, объявленному совместно с НАНА и TÜBİTAK
23 января в Главном здании НАНА состоялся просветительский семинар по конкурсу, объявленному в рамках совместной программы по договору о сотрудничестве, подписанному между Национальной Академией Наук Азербайджана и Советом по Научно-Техническим Исследованиям Турции (TÜBİTAK).
В мероприятии приняли участие ответственные лица отделов международных связей научных учреждений и организаций НАНА, молодые ученые академии, а также представители высших учебных заведений и научно-исследовательских центров республики.
На семинаре начальник Управления Международных Связей Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева отметила, что это уже третий конкурс, объявленный TÜBİTAK, и на этот раз наряду с академией будут приниматься проекты других исследовательских центров и учебных заведений республики. Она заявила, что конкурс продлится до 6 марта 2020 года, коснулась необходимости разработки проектных предложений на английском языке совместно с группами партнеров из Турции и Азербайджана, и добавила, что проект должен охватывать приоритетную область и тему, которая актуальна для обеих стран, а также, что особое внимание следует уделить выбору названия темы, а также техническим характеристикам (документы, подписи и т. д.) при заполнении формы заявки. Она сообщила, что после технического рассмотрения проекты будут направлены международным экспертам для оценки по 4 категориям и поддержка будет оказана 3 проектам с наивысшим средним баллом.
Затем Национальные Координаторы Программы Исследований и Инноваций Европейской Комиссии («Horizon 2020»): Национальный Координатор по Правовым и Финансовым Аспектам Программы HORIZON 2020, заведующий отделом Зарубежных Связей и Инноваций Института Систем Управления НАНА, эксперт по Электронной Торговле в проекте EU4Digital Тофиг Бабаев и Национальный Координатор в Области Климатических Действий, Окружающей Среды, Ресурсоэффективности и Сырья, сотрудник Института Географии НАНА Ровшан Керимов поделились своими взглядами на расширение участия азербайджанских ученых и специалистов в этой программе.
В заключение начальник управления наглядно продемонстрировала образец заполнения формы заявки и ответила на вопросы участников.