Azərbaycanda vahid məlumat bazasının yaradılmasına dair müzakirələr aparılıb
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Avropa Komissiyasının nümayəndəsi, Sosial İnnovasiyalar Mərkəzinin layihə meneceri Martin Feliks Qajdusek ilə görüşüb.
Görüşdə akademik İbrahim Quliyev AMEA-da müxtəlif elm sahələri üzrə aparılan tədqiqatlar, elm və təhsilin inteqrasiyası, elmin kommersiyalaşması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. O, bu elm ocağının CERN, Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (Dubna) və digər nüfuzlu elm mərkəzlərilə sıx əməkdaşlığından söz açaraq, ölkə alimlərinin müxtəlif beynəlxalq proqram və layihələrdə fəal iştirak etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, AMEA-nın elmi müəssisələri ilə respublikanın müxtəlif nazirlikləri, ali məktəbləri arasında bağlanan saziş və müqavilələrə əsasən müştərək laboratoriyalar fəaliyyət göstərir, birgə layihələr həyata keçirilir.
Martin Feliks Qajdusek isə öz növbəsində Avropa Komissiyasının Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə həyata keçirdiyi birgə layihələr haqqında danışıb. Akademik qurumlar və ali təhsil müəssisələri tərəfindən elmi infrastrukturun müştərək istifadəsindən bəhs edən ekspert Azərbaycanda vahid məlumat bazasının yaradılmasının zəruri olduğunu qeyd edib.
Sonra AMEA ilə ölkənin ali təhsil müəssisələrinin müştərək məlumat bazasının yaradılması üçün standartların müəyyənləşdirilməsi, elmi-tədqiqatların səmərəli təşkili məqsədilə avadanlıq və cihazların alınması və saxlanılması üzrə yanaşmaların müvafiq müəssisələr arasında müzakirəsi, bu sahənin optimallaşdırılması və təkmilləşdirilməsi üçün müxtəlif qurumlar tərəfindən müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və Avropa Komissiyasının “Horizon 2020” Proqramının COST (Elm və Texnologiyada Avropa Əməkdaşlığı) fəaliyyəti üzrə Milli əlaqələndirici şəxsi, Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin Elm şöbəsinin müdiri İlham Hümbətov da iştirak ediblər.

Discussed issues of creating a unified database in Azerbaijan
First vice-president of the Azerbaijan National Academy of Sciences academician Ibrahim Guliyev met with the representative of the European Commission, project manager of the Center for Social Innovations Martin Felix Gajdusek.
Greeting the guest, academician Ibrahim Guliyev spoke in detail about the studies that are being carried out in ANAS in various fields of science, activities carried out in the field of integration of science and education, commercialization of science. Speaking about the close cooperation of the Academy with CERN, the Joint Institute for Nuclear Research (Dubna) and other leading scientific centers, the first vice- president noted that domestic scientists are actively involved in various international programs and projects. He said that in accordance with treaty and agreements concluded among scientific institutions of ANAS and various ministries of the republic, including some higher schools, joint laboratories are functioning and joint projects are being implemented.
Thanking Academician Ibragim Guliyev for the warm welcome, Martin Felix Gajdusek spoke about the projects that the European Commission is implementing jointly with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. Speaking about the joint use of scientific infrastructure by academic structures and higher educational institutions, the expert noted that it is necessary to create a unified database in Azerbaijan.
Then the parties discussed such important issues as setting standards for the development of a joint information base of ANAS and higher educational institutions of the country, consideration by the relevant institutions of approaches to the purchase and storage of instruments and equipment necessary for organizing fruitful research activities, implementation of relevant activities aimed at optimizing and improvement of this sphere, etc.
The meeting was also attended by the head of the ANAS Presidium Office of External Relations, Ph.D. in in Biology Esmira Alirzayeva and COST (European Cooperation in Science and Technology) National Contact Point of the Horizon 2020 Program of the European Commission, head of the Science Department of the National Anti-Doping Agency of Azerbaijan Ilham Humbatov.