“27 sentyabr – Xatirədən Gələcəyə” adlı tədbir keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 44 günlük Vətən müharibəsinin 5-ci ildönümü ilə əlaqədar olaraq “27 sentyabr – Xatirədən Gələcəyə” adlı tədbir keçirilib. İclasda institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda rəşadətlə vuruşaraq canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra İSİ əməkdaşları tərəfindən hazırlanan 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq müharibənin 5-ci ildönümü ilə əlaqədar olaraq yeni formatda təşkil edilən tədbirin mahiyyəti vurğulayıb, bu istiqamətdə qarşıda duran hədəflərdən söz açıb.
Müharibənin tarixi gedişatına nəzər salan alim bildirib ki, Ermənistanın 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqların azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamış və Azərbaycanın tarixi torpaqları azad edilmişdir. 44 günlük Vətən müharibəsinin xalqımızın həyatında son illərin ən mühüm qələbəsi olduğunu qeyd edən akademik bu tarixi zəfərin məhz ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan  Ordusunun qətiyyəti sayəsində mümkün olduğunu vurğulayıb. 2022-ci il oktyabrın 21-dək 2908 hərbi qulluqçu və 100 mülki şəxsin  həlak olduğunu, 6 itkin və 12 hərbi əsir qeydə alındığını bildirən Ə.Abbasov Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərin əziz xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağını bildirib, şəhidlərimizi dərin ehtiramla yad edib.
Otuz illik işğal dövründə törədilən və daha sonra müharibənin gedişatı zamanı davam etdirilən fəsadlarından söz açan Ə.Abbasov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sentyabrın 25-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasında çıxışı zamanı bu barədə qeyd etdiyi əsas nüansları tədbir iştirakşılarının nəzərinə çatdırıb, böyük qayıdışla bağlı qarşıda duran hədəflərin icrasında İSİ əməkdaşlarının üzərinə düşən vəzifələrdən söz açıb.
Dünya hərb siyasətinə doktrinalarla yazılan II Qarabağ müharibəsini eyni zamanda böyük texnologiyalar müharibəsi adlandıran akademik döyüşlərdə pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə edilməsinin yerli və xarici hərbi ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirib. Ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı istiqamətində hərbi quruculuğun önəmini şərh edən Ə.Abbasov elmi tutumlu problemlərin həllində İSİ alimləri tərəfindən uzun illər ərzində elmi tədqiqatların həyata keçirildiyini qeyd edib, mövcud əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qorxmaz İmanov “Azad olunmuş ərazilərdə iqtisadi resurslar və son beş ildə həyata keçirilən bərpa işləri” mövzusunda çıxış edib. Bildirib ki, 2020-ci ilin sentyabr ayında başlayan Azərbaycanın işğal altındakı tarixi torpaqlarının azad edilməsi əməliyyatı 10 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidenti tərəfindən imzalanan və faktiki olaraq Ermənistanın kapitulyasiya aktı hesab olunan bəyanatla nəticələnərək tarixi zəfər kimi dünya hərb tarixinə yazıldı.
Müharibədən sonrakı dövrdə həyata keçirilən bərpa işlərindən söz açan professor əhalinin azad olunmuş ərazilərə köçürülməsi və regionların iqtisadi aktivliyini həyata keçirmək üçün müxtəlif sahələrə investisiyaların yatırılması kimi iki əsas istiqamətdən ətraflı şəkildə söz açıb. Qeyd edib ki, müharibədən öncəki dövrdə Azərbaycan iqtisadiyyatında ümumi daxili məhsulun istehsalında Qarabağ ərazisi 35-40% hissəni təmin edirdisə bu göstərici böyük qayıdışdan sonra qənaətbəxş şəkildə artıb.
Qarabağ ərazisində qida sənayesinin inkişafı istiqamətində son beş ildə həyata keçirilən inkişaf strategiyasından söz açan Q.İmanov üzümçülük, tütünçülük, baramaçılıq, pambıqçılıq, bostançılıq və heyvandarlıq sahələrində əldə edilən nailiyyətləri nəzərə çatdırıb. Hazırda qabaqcıl dünya ölkələrində, o cümlədən ölkəmizdə də aktual problemlərdən biri olan su ehtiyatlarından bəhs edən professor Qarabağ zəfəri nəticəsində içməli su ehtiyatı, meliorasiya və elektrik enerjisinin istehsalı üçün yeni resurslara əhəmiyyətli çıxışa nail olunduğunu bildirib. Alim, həmçinin son beş ildə turizm sektorunun və mədən sənayesinin inkişafında qazanılan uğurlardan söz açıb.
Daha sonra İSİ-nin laboratoriya müdiri, SİNAM MMC-nin prezidenti, t.e.d., professor Elçin Əliyev çıxış edərək Qarabağa qayıdış konsepsiyası istiqamətində İSİ-də həyata keçirilən innovativ layihələrdən danışıb. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa işlərinin sürətləndirildiyini və 50 minə yaxın əhalinin əzəli topaqlarına geri qayıtdığını vurğulayan alim bu göstəricinin daha da artırılması, regionada infrastrukturun inkişafı və mövcud problemlərin elmi müstəvidə həlli yönündə Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin qarşısında duran vəzifələrdən söz açıb.
Zəngilan Rayonunun Ağalı kəndində yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsinə hədəflənən “Ağıllı kənd” layihəsindən danışan E.Əliyev uğurla tətbiq edilən texnoloji yeniliklər, o cümlədən kəndin idarəetmə sistemi, İoT proqram platforması və sensorlar, situasiya mərkəzi, Smart Təhsil proqram təminatı, Smart Təhsil avadanlığı, e-tibb və s. barədə ətraflı məlumat verib. Təhsil prosesinin idarə olunması və monitorinqinin təmin olunması, müasir tədris prosesinin təşkili, bilik səviyyəsini qiymətləndirmək üçün müxtəlif metodların aparılması və s. istiqamətlərdə müxtəlif dövlət və özəl qurumlarla qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb. Bu istiqamətdə İSİ ilə Qarabağ Universiteti arasında qurulan əməkdaşlıq əlaqələrinin səmərəli nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edən E.Əliyev universitetin regionun aparıcı innovasiya mərkəzinə çevrilməsi üçün qarşıda duran hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Sonra professorlar Abbas Rzayev və Knyaz Məmmədov çıxış edərək müharibənin şanlı tarixindən bəhs edib, Qarabağla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu tərəfindən qazanılan qələbənin əhəmiyyətinə toxunan Ə.Abbasov regionda sülh və inkişafın bərpası üçün Azərbaycan elmi ictimaiyyəti qarşısında duran vəzifələri bir daha nəzərə çatdırıb. Akademik Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin əziz xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağını bildirib, onları dərin ehtiramla yad edib.

Состоялось мероприятие «27 сентября – Из памяти в будущее»
В Институте систем управления состоялось мероприятие по случаю 5-й годовщины 44-дневной Отечественной войны, под названием «27 сентября – Из памяти в будущее». В мероприятии приняли участие руководство института, заведующие отделами и лабораториями, ученые и специалисты.
Сначала минутой молчания почтили светлую память шехидов, погибших в доблестной борьбе за территориальную целостность Азербайджана. Затем был показан подготовленный сотрудниками ИСУ видеоролик, посвященный 44-дневной Отечественной войне.
Открывший мероприятие генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов подчеркнул суть мероприятия, организованного по случаю 5-й годовщины войны в новом формате и рассказал о предстоящих целях в этом направлении.
Говоря об историческом ходе войны, ученый напомнил, что в ответ на очередную провокационную военную агрессию Армении, начавшуюся 27 сентября 2020 года, Вооружённые силы Азербайджанской Республики под руководством Верховного Главнокомандующего начали Отечественную войну за освобождение оккупированных территорий, и исторические земли Азербайджана были освобождены. Отметив, что 44-дневная Отечественная война стала важнейшей победой в жизни нашего народа за последние годы, академик подчеркнул, что эта историческая победа стала возможной благодаря дальновидной политике главы государства господина Ильхама Алиева и решимости азербайджанской армии. Отметив, что по состоянию на 21 октября 2022 года погибло 2908 военнослужащих и 100 мирных жителей, зарегистрировано 6 пропавших без вести и 12 военнопленных, А. Аббасов сказал, что светлая память о шехидах, отдавших свои жизни за Родину, всегда будет жить в сердце каждого азербайджанца, и с глубоким уважением почтил память наших шехидов.
Говоря о последствиях, совершенных в период тридцатилетней оккупации, а затем продолжившихся в ходе войны, А. Аббасов довел до внимания участников мероприятия основные нюансы, упомянутые Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым в ходе его выступления на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке 25 сентября, и рассказал об обязанностях сотрудников ИСУ в реализации предстоящих целей, связанных с великим возвращением.
Он заявил, что применение беспилотных летательных аппаратов в академических боях, вписанное доктринами в мировую военную политику, получило высокую оценку местных и зарубежных военных экспертов, которые также назвали Вторую Карабахскую войну войной больших технологий. Объясняя важность военного строительства в социально-экономическом развитии страны, А. Аббасов отметил, что учёные ИСУ на протяжении многих лет ведут научные исследования для решения наукоемких задач, и рассказал о существующих связях сотрудничества.
Затем с докладом на тему «Экономические ресурсы на освобожденных территориях и восстановительные работы, проведенные за последние пять лет» выступил член-корреспондент НАНА, профессор Горхмаз Иманов. Он отметил, что операция по освобождению оккупированных исторических земель Азербайджана, начавшаяся в сентябре 2020 года, завершилась подписанием 10 ноября заявления Президента Азербайджанской Республики, Премьер-министра Республики Армения и Президента Российской Федерации, что было расценено фактически как акт капитуляции Армении и вошло в мировую военную историю как историческая победа.
Говоря о восстановительных работах, проведённых в послевоенный период, профессор подробно остановился на двух основных направлениях: переселении населения на освобождённые территории и инвестировании в различные отрасли для реализации экономической деятельности регионов. Он отметил, что если в довоенный период территория Карабаха обеспечивала 35-40% валового внутреннего продукта в экономике Азербайджана, то после Великого возвращения этот показатель значительно возрос.
Говоря о стратегии развития, реализуемой за последние пять лет в направлении развития пищевой промышленности в Карабахском регионе, Г.Иманов особо отметил достижения в области виноградарства, табаководства, шелководства, хлопководства, бахчеводства и животноводства. Говоря о водных ресурсах, которые в настоящее время являются одной из актуальных проблем в развитых странах мира, в том числе и в нашей стране, профессор отметил, что в результате победы в Карабахе был получен значительный доступ к новым ресурсам питьевой воды, мелиорации земель и производства электроэнергии. Ученый также рассказал об успехах, достигнутых за последние пять лет в развитии туристической сферы и горнодобывающей промышленности.
Затем заведующий лабораторией ИСУ, президент ООО «SINAM», доктор технических наук, профессор Эльчин Алиев рассказал об инновационных проектах, реализуемых в ИСУ в направлении концепции возвращения в Карабах. Подчеркнув, что восстановительные работы на освобожденных территориях ускорились и около 50 тысяч человек вернулись на свои исконные земли, ученый рассказал о задачах, стоящих перед азербайджанским научным сообществом по дальнейшему повышению этого показателя, развитию инфраструктуры в регионе и решению имеющихся проблем на научном уровне.
Говоря о проекте «Умное село», направленном на повышение уровня жизни в селе Агалы Зангиланского района, Э. Алиев подробно рассказал об успешно внедренных технологических инновациях, включая систему управления селом, программную платформу и сенсоры IoT, ситуационный центр, программное обеспечение Smart Education, оборудование Smart Education, электронную медицину и т.д. Он рассказал о налаженном сотрудничестве с различными государственными и частными учреждениями в сферах обеспечения управления и мониторинга образовательного процесса, организации современного образовательного процесса, внедрения различных методов оценки уровня знаний и т.д. Выразив уверенность в том, что сотрудничество, налаженное между ИСУ и Карабахским университетом в этом направлении, даст эффективные результаты, Э. Алиев подчеркнул предстоящие цели по превращению университета в ведущий инновационный центр региона.
Затем выступили профессора Аббас Рзаев и Князь Мамедов, которые рассказали о славной истории войны и поделились своими воспоминаниями о Карабахе.
В заключение А. Аббасов, коснувшись значения победы, одержанной победоносной азербайджанской армией под руководством Верховного Главнокомандующего, еще раз напомнил азербайджанской научной общественности о стоящих перед ней задачах по восстановлению мира и развития в регионе. Академик отметил, что светлая память о шехидах, отдавших свои жизни за Родину, всегда будет жить в сердце каждого азербайджанца, и с глубоким уважением почтил их память.