“İrimiqyaslı idman yarışlarının keçirilməsinin ölkəyə faydaları” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
14.02.2020 / Xəbərlər
Beynəlxalq konfransda Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov, Formula 1 Şirkətlər Qrupunun Baş İcraçı Direktoru və Sədri Çeyz Keri, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti Başçısı Eldar Əzizov, AFFA-nın Baş Katibi və İcraçı Vitse-Prezidenti Elxan Məmmədov, PwC Şirkətinin Ölkə Üzrə İdarəedici Tərəfdaşı Mövlan Paşayev, Formula 1 Fransa Qran Prisinin Baş İcraçı Direktoru Erik Bulye, F1 Sky Televiziya Kanalının Rəhbəri Skot Yanq, “Galway 2020” Tədbirinin Əməliyyatlar və Maliyyə Üzrə Direktoru Alan Qreydi, “Quantum Consultancy” Şirkətinin Baş İcraçı Direktoru Mark Matir məruzəçi kimi çıxış ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) “Xarici əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin elmi işçisi Sevinc Babayeva “Marschall Scrutineering” mövqeyində könüllü olaraq iştirak edib.
Formula 1 şirkətlər qrupunun baş icraçı direktoru və sədri Çeyz Kerri fevralın 12-də Bakıda təşkil edilən “İrimiqyaslı idman yarışlarının keçirilməsinin ölkəyə faydaları” mövzusunda beynəlxalq konfransda çıxış edərkən deyib ki, Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin təşkilatçı ölkələrə mühüm faydaları var.
Ç.Keri bildirib ki, ölkənin gəlir götürməsi, Azərbaycanın dünyada təbliği və idmanın bu növünün inkişafı baxımından Formula 1 Qran-Prisi böyük önəm daşıyır. Liderlik və menecment komandasına sahib olması Bakının üstünlüyüdür. Küçə yürüşlərinin təşkili elə də asan deyil. “Bakı Şəhər Halqası” Əməliyyat Şirkəti təşkilatçı komanda olaraq bu işin öhdəsindən layiqincə gəlir. Eyni zamanda, bizim birgə əməkdaşlığımız da bəhrəsini verir.
Bu il 22 Qran-Prinin təşkil ediləcəyini xatırladan Formula 1 rəsmisinin sözlərinə görə, məqsəd uzunmüddətli tərəfdaşlığa nail olmaqdır: “Təqvimdə dəyişiklik qaçılmazdır. Eyni zamanda, uğurlu şəkildə genişlənmə olmalıdır. Elə bir yer seçməliyik ki, azarkeşlər baxımından münasib olsun. Bakı bu baxımdan bizim üçün ideal məkandır”.

Состоялась международная конференция «Выгоды для страны от проведения крупномасштабных спортивных соревнований»
14.02.2020 / Конференции, собрания
На международной конференции в качестве докладчиков выступили Министр Молодежи и Спорта Азербайджанской Республики Азад Рагимов, исполнительный директор и председатель группы компаний "Formula One Group" Чейз Кэри, глава исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов, генеральный секретарь и исполнительный вице-президент АФФА Эльхан Мамедов, Управляющий Партнер компании "PwC" в Азербайджане  Мовлан Пашаев, генеральный директор Гран-при Франции Формулы-1 Эрик Булье, руководитель телеканала F1 Sky Скотт Янг, финансовый и операционный директор мероприятия «Голуэй 2020» Алан Грейди, генеральный директор компании "Quantum Consultancy" Марк Матир.
В мероприятии также приняла участие в качестве волонтера Marschall Scrutineering Севиндж Бабаева, научный сотрудник отдела Зарубежных Связей и Инноваций Института Систем Управления НАНА.
Выступая на международной конференции «Выгоды для страны от проведения крупномасштабных спортивных соревнований», организованной в Баку 12 февраля, Чейз Кэри, исполнительный директор и председатель группы компаний "Formula One Group", рассказал о значительных выгодах проведения Гран-при Формулы-1 для стран-организаторов.
По словам Кэри, Гран-при Формулы-1 имеет большое значение с точки зрения получения доходов в стране, продвижения Азербайджана в мире и развития этого вида спорта. Наличие руководящей и управленческой команды является преимуществом Баку. На самом деле, проводить городские гонки не так-то просто, и Baku City Circle Operating Company как организаторская команда достойно справляется с этой задачей. В то же время наше сотрудничество также плодотворно.
Официальный представитель Формулы-1 напомнил, что в этом году будет организовано 22 Гран-при, и сказал, что цель состоит в достижении долгосрочного партнерства: «Изменения в расписании неизбежны. В то же время, должно быть успешное расширение. Мы должны выбрать место, которое подойдет для болельщиков. Для нас Баку - идеальное место».