20.02.2020 / Xəbərlər
Fevralın 20-də AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı və Qadınlar şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbir Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Xocalı soyqırımının XX əsrin insanlıq əleyhinə yönəlmiş ən amansız cinayətlərindən, ən qəddar terror aktlarından biri olduğunu bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli Xocalı faciəsinə hüquqi və siyasi qiymətin ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə 1994-cü ildə verildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti nəticəsində Xocalıda törədilmiş qanlı qətliam beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq qiymətləndirilir və artıq dünyanın bir sıra ölkələri, beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən ABŞ-ın 20-dən artıq ştatının qanunverici orqanı Ermənistanı işğalçı dövlət kimi tanıyır.
İ.Həbibbəyli ölkə rəhbərliyi tərəfindən itirilmiş və işğal olunmuş torpaqlarımızın geri qaytarılması, Xocalı soyqırımı günahkarlarının beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində cəzalandırılması istiqamətində aparılan məqsədyönlü işlərdən danışaraq, bu tədbirlərin yaxın zamanda öz nəticəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Əlavə edib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan ordusunun dünyanın ən güclü 50 ordusu sırasına daxil edilməsi ölkəmizin hərbi potensialının yüksək səviyyədə olduğunun göstəricisidir.
Alim dünya ictimaiyyətinin Xocalı həqiqətləri barədə məlumatlandırılması istiqamətində AMEA-da da mühüm işlərin görüldüyünü, dissertasiyaların yazıldığını, çoxsaylı kitab və monoqrafiyaların nəşr olunduğunu və dünyanın bir sıra dillərinə tərcümə edildiyini bildirib.
Tədbirdə Fəlsəfə İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ziba Ağayeva, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Həmkarlar təşkilatının sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Abuzər Ələkbərov və digərləri çıxış edərək ermənilərin azərbaycanlılara qarşı zaman-zaman törətdikləri qanlı cinayətlər barədə məlumat verib, Xocalı soyqırımının insanlığa qarşı misli görünməmiş faciə olduğunu söyləyiblər. Tədbirdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədri, dosent Rəna Əsadova və sədrin müavini, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva iştirak etmişdirlər.
Qeyd olunub ki, Xocalı faciəsinin dünyada tanıdılması istiqamətində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən genişmiqyaslı işlər həyata keçirilir. Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanıdılması, cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunması, soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır.

ANAS commemorates Khojaly genocide victims
ANAS carried out an event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide, organized by the Free Trade Union of ANAS and the Women's Council, on February 20.
The event in the main building of ANAS began with a moment of silence in memory of Khojaly genocide victims.
Speaking at the event, first vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli said that Khojaly genocide is one of the most brutal crimes against humanity of the 20th century, one of the most terrible acts of terrorism.
Academician Isa Habibbayli said that the legal and political assessment of the Khojaly tragedy was given in 1994 under the leadership of national leader Heydar Aliyev. He noted that the bloody massacre in Khojaly as a result of the successful foreign policy of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev is evaluated in accordance with international law.
I. Habibbayli spoke about the purposeful work carried out by the leadership of the country to return the lost and occupied lands, to punish the perpetrators of the Khojaly genocide within the norms of international law, and expressed his confidence that these measures will soon yield results. He added that the Azerbaijani army, led by Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, is among the 50 most powerful armies in the world.
The scientist also noted that significant work has been done at the ANAS, the dissertations have been written, numerous books and monographs have been published and translated into several languages of the world to inform the international community about Khojaly truths.
Speaking at the event, leading scientist of the Institute of Philosophy, Doctor of Philosophy Ziba Agayeva, Chairman of the Trade Union Institute of Archeology and Ethnography, PhD in History Abuzar Alakbarov and others provided information about the crimes committed by the Armenians against Azerbaijanis, saying that the Khojaly Genocide was an unprecedented anti-humankind tragedy. The event was attended by Assoc.Prof. Rena Asadova, Chairperson of the Women’s Council of the Institute of Control Systems of ANAS, and Deputy Chairperson Aygun Aliyeva, PhD in Economics.
It was noted that Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva is carrying out large-scale work to promote the Khojaly tragedy in the world. Since 2008, international campaign “Justice for Khojaly” initiated by Leyla Aliyeva operates due to recognize genocide in the whole world and criminalists to be subjected.