20.02.2020 / Xəbərlər
Fevralın 20-də AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı və Qadınlar şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbir Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Xocalı soyqırımının XX əsrin insanlıq əleyhinə yönəlmiş ən amansız cinayətlərindən, ən qəddar terror aktlarından biri olduğunu bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli Xocalı faciəsinə hüquqi və siyasi qiymətin ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə 1994-cü ildə verildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti nəticəsində Xocalıda törədilmiş qanlı qətliam beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq qiymətləndirilir və artıq dünyanın bir sıra ölkələri, beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən ABŞ-ın 20-dən artıq ştatının qanunverici orqanı Ermənistanı işğalçı dövlət kimi tanıyır.
İ.Həbibbəyli ölkə rəhbərliyi tərəfindən itirilmiş və işğal olunmuş torpaqlarımızın geri qaytarılması, Xocalı soyqırımı günahkarlarının beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində cəzalandırılması istiqamətində aparılan məqsədyönlü işlərdən danışaraq, bu tədbirlərin yaxın zamanda öz nəticəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Əlavə edib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan ordusunun dünyanın ən güclü 50 ordusu sırasına daxil edilməsi ölkəmizin hərbi potensialının yüksək səviyyədə olduğunun göstəricisidir.
Alim dünya ictimaiyyətinin Xocalı həqiqətləri barədə məlumatlandırılması istiqamətində AMEA-da da mühüm işlərin görüldüyünü, dissertasiyaların yazıldığını, çoxsaylı kitab və monoqrafiyaların nəşr olunduğunu və dünyanın bir sıra dillərinə tərcümə edildiyini bildirib.
Tədbirdə Fəlsəfə İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ziba Ağayeva, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Həmkarlar təşkilatının sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Abuzər Ələkbərov və digərləri çıxış edərək ermənilərin azərbaycanlılara qarşı zaman-zaman törətdikləri qanlı cinayətlər barədə məlumat verib, Xocalı soyqırımının insanlığa qarşı misli görünməmiş faciə olduğunu söyləyiblər. Tədbirdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədri, dosent Rəna Əsadova və sədrin müavini, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva iştirak etmişdirlər.
Qeyd olunub ki, Xocalı faciəsinin dünyada tanıdılması istiqamətində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən genişmiqyaslı işlər həyata keçirilir. Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanıdılması, cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunması, soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır.

В НАНА почтили память жертв Ходжалинского геноцида
20 февраля при совместной организации Объединенного Профсоюзного Комитета НАНА и Совета женщин состоялось мероприятие, посвященное 28-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Мероприятие, проведенное в Главном здании НАНА, началось с минуты молчания в память жертв Ходжалинского геноцида.
Выступая на мероприятии, первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли сказал, что Ходжалинский геноцид является одним из самых жестоких преступлений против человечности 20-го века, одним из самых жестоких актов терроризма.
Академик Иса Габиббейли сказал, что правовая и политическая оценка Ходжалинской трагедии была дана в 1994 году под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева. Он отметил, что кровавая бойня в Ходжалы в результате успешной внешней политики Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева оценивается в соответствии с нормами международного права и уже ряд стран мира, международные организации, в том числе более 20 штатов США, признают Армению государством-захватчиком.
И.Габиббейли рассказал о целенаправленной работе, проводимой руководством страны по возвращению наших утраченных и оккупированных земель, по наказанию лиц, совершивших Ходжалинский геноцид, в рамках норм международного права. Он добавил, что азербайджанская армия во главе с верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым входит в число 50 самых могущественных армий мира.
Ученый также отметил, что в НАНА была проделана значительная работа в направлении информирования мирового сообщества о реалиях Ходжалы, написаны диссертации, изданы и переведены на несколько языков мира многочисленные книги и монографии.
Выступая на мероприятии, ведущий научный сотрудник Института Философии, доктор философских наук Зиба Агаева, председатель профсоюзной организации Института Археологии и Этнографии, доктор философии по истории Абузар Алекперов и другие рассказали кровавых преступлениях армян против азербайджанцев, заявили, что Ходжалинский геноцид является беспрецедентной трагедией против человечества. В мероприятии приняли участие председатель Женского совета Института Систем Управления НАНА доцент Рена Асадова и заместитель председателя, д.ф.э. Айгюн Алиева.
Было отмечено, что вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой проводится масштабная работа по пропаганде Ходжалинской трагедии в мире. В рамках международной кампании «Справедливость Ходжалы», инициированной Лейлой Алиевой с 2008 года, предпринимаются важные шаги в направлении международного признания геноцида, привлечения преступников к ответственности и увековечивания памяти жертв геноцида.