AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında mühüm məsələlər müzakirə olunub
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli gündəlikdə yer alan ilk məsələ, beş cilddə nəşr edilməsi nəzərdə tutulan “İstiqlal salnaməsi: Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi” kitabı barədə məlumat verib. Kitabın ideyası, məzmunu, redaksiya və müəlliflər heyəti ilə bağlı geniş müzakirələr aparıldıqdan sonra, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə nəzərdə tutulan çoxcildliyin baş redaktoru akademik Ramiz Mehdiyev olmaqla, 10 nəfərdən ibarət müəlliflər heyəti təsdiqlənib.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planı haqqında olub. Məsələ ilə əlaqədar çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov 2020-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 75 illik yubileyinin yüksək səviyyədə qeyd edilməsini təmin etmək məqsədilə Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərarın qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, AMEA-nın elmi bölmələri, müəssisə və təşkilatları, o cümlədən Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələri tərəfindən təqdim edilən təkliflər əsasında Tədbirlər planı hazırlanıb. Tədbirlər planı və onun icrasından irəli gələn məsələlər müzakirə olunduqdan sonra müvafiq qərar qəbul edilib.
Akademiyanın akademik-katibi Əminağa Sadıqov “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın icrası ilə bağlı Tədbirlər planı barədə də danışaraq, proqramın əsas məqsədlərindən söz açıb. Bildirib ki, proqram mövcud elmi-texniki potensialın qorunması, inkişaf etdirilməsi, elmin təşkili və idarə edilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların prioritetlərinin ölkənin sosial-iqtisadi, mədəni-ictimai problemlərinin həllinə yönəldilməsi məqsədlərini daşıyır. Elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmin normativ-hüquqi bazasının və informasiya təminatının gücləndirilməsi, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi də proqram çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlər sırasındadır.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin 28 dekabr 2019-cu il tarixli qərarı ilə təsdiqlənmiş inkişaf proqramının icrasına dair Tədbirlər planı müzakirələrdən sonra təsdiqlənib.
İclasın gündəliyində duran növbəti məsələlər yubileylərlə əlaqədar olub. Belə ki, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80, Nəriman Nərimanov və Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150, akademik Adil Qəribov və AMEA-nın  müxbir  üzvü  Əbülfəz Quliyevin 70, həmçinin SSRİ EA-nın müxbir üzvü Əli Əmiraslanovun 120 illik yubileylərinin keçirilməsi qərara alınıb.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Ə.Sadıqov “Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində qoyulmuş vəzifələrin həyata keçirilməsi üzrə AMEA-nın 2019-2020-ci illərə dair Tədbirlər Planı”nın icrasından bəhs edib, Tədbirlər planının 2019-cu ildə icra vəziyyəti barədə məlumat verib. Məlumatlar Rəyasət Heyəti tərəfindən nəzərə alınaraq, AMEA-nın elmi müəssisələrinin bu istiqamətdəki fəaliyyəti dəyərləndirilib, müvafiq qərar qəbul edilib.
Digər məsələ, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Elmi şurasının tərkibi ilə bağlı olub. AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, akademik Rasim Əliquliyev bölmənin Ümumi yığıncağında seçilmiş 13 nəfərdən ibarət yeni tərkib haqqında məlumat verib. Məsələ müzakirə olunduqdan sonra tərkib təsdiq edilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti elmi-təşkilati məsələ, Dendrologiya İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi ilə bağlı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova danışıb, məsələ ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi Əminağa Sadıqov AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda keçirilmiş II beynəlxalq elmi konfrans barədə məlumat verib. O, son illərdə ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətindən, cəmiyyətin bütün sahələrində gənclərin aktiv fəaliyyətindən, AMEA-da intellektual gəncliyin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Akademik-katib bildirib ki, sözügedən konfrans intellektual gəncliyin öz elmi nəticələrini ictimaiyyətə təqdim etməsi, onların beynəlxalq elmi əməkdaşlıq proseslərində yaxından iştirakı baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Digər qərar doktorant və dissertantların AMEA-nın elmi müəssisələrinə köçürülməsi haqqında olub. AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin ləğv olunmuş Bioloji müxtəlifliyin qorunması və xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin inkişafı departamentinin, Hidrometeorologiya Elmi Tədqiqat İnstitutunun, Elmi Tədqiqat Balıqçılıq Təsərrüfatı İnstitutunun, o cümlədən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində olan Əmək və Sosial Problemlər üzrə Elmi-Tədqiqat və Tədris Mərkəzinin bir qrup doktorant və dissertantının fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə təhsillərini davam etdirmələri üçün AMEA-nın müvafiq institutlarının doktorantura və dissertanturasına köçürülməsi ilə bağlı qərar qəbul olunub.
İclasda digər bir qərarla AMEA-da ödənişli əsaslarla fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramları üzrə, habelə, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün doktorantura və dissertanturada müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil haqqının illik məbləği təsdiqlənib.
Sonda kadr məsələlərinə baxılıb. AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova vəzifəsindən azad olunub. Kitabxananın direktoru vəzifəsinin icrası müvəqqəti olaraq MEK-in direktor müavini Elnur Hüseynova həvalə edilib.

The meeting of the Presidium of ANAS
On March 4, a regular meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held.
Opening the event, President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev acquainted those present with the issues on the agenda.
First, the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli spoke about the forthcoming five-volume edition “Chronicle of Freedom: The History of Independence of the Republic of Azerbaijan”. After discussing issues related to the idea, content, structure, editorial board and authorship of work, a resolution of the Presidium was adopted, according to which the editor-in-chief of the upcoming multi-volume was approved - the president of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, as well as the authors' team, which included 10 human.
The next issue for discussion was the Action Plan related to the 75th anniversary of ANAS. In his speech on this issue, ANAS academician Secretary, ANAS corresponding Member Aminaga Sadigov said that in order to ensure the 75th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 2020, a high resolution was adopted by the ANAS Presidium. He noted that, based on the proposals put forward by the scientific departments, scientific institutions and organizations of ANAS, the divisions and apparatus of the Presidium of ANAS, an Action Plan was developed. After discussing issues related to the Action Plan and its implementation, an appropriate resolution was adopted.
Speaking about the Action Plan for the implementation of the "ANAS Development Program for 2020-2025", the academician-secretary of ANAS Aminaga Sadigov spoke about the main goals of this program. He said that the Development Program includes the implementation of comprehensive measures aimed at addressing issues such as maintaining and developing scientific and technical potential, improving systems for organizing, managing and financing science, training highly specialized personnel, and directing research priorities to address social and social issues. economic and socio-cultural problems of the state, the integration of science and education, strengthening the regulatory framework and information support of science, improving the social security of researchers, etc. After discussion, the Action Plan for the implementation of the Development Program, approved by the decree of the Presidium of ANAS of December 28, 2019, was approved.
The following items on the agenda were related to anniversaries. So, decisions were made on the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, the 150th anniversaries of Nariman Narimanov and Abdurrahim bey Hagverdiyev, the 70th anniversaries of Academician Adil Garibov and corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev, as well as 120th  anniversary of corresponding member of the USSR Academy of Sciences Ali Amiraslanov.
Then, ANAS corresponding Member Aminaga Sadigov spoke about the implementation in 2019 of the ANAS Action Plan for the implementation of the tasks set in strategic roadmaps for the main sectors of the economy of the Republic of Azerbaijan for 2019-2020. The Presidium evaluated the activity of ANAS institutions in implementing the Action Plan and adopted a corresponding resolution.
The next question was the composition of the Academic Council of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS. Vice -President of ANAS, chairman of the Scientific Council of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS, academician Rasim Alguliyev spoke about the new board of the council of 13 people elected at the general meeting of the department. After discussion, the board was approved.
The vice- president of ANAS, academician Irada Huseynova spoke about making partial changes to the structure of the Institute of Dendrology of ANAS. In connection with this issue, an appropriate resolution was adopted.
Further, ANAS academician-secretary Aminaga Sadigov spoke about the Second International Scientific Conference “Multidisciplinary Approaches to Solving Modern Problems of Basic and Applied Sciences”, which is being held with the organizational support of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS. He spoke about the youth policy in the country, the active participation of young people in all spheres of public life, and the events held in ANAS in connection with the development of intellectual youth. The academician-secretary noted that the conference will allow intellectual youth, which is the vanguard part of domestic youth, to present to the public the scientific results they have received and will expand opportunities for international scientific cooperation.
The following decision was related to the transfer of doctoral students and dissertators to scientific institutions of ANAS. According to the adopted resolution, in order to continue his studies in the Ph.D. training program, a group of doctoral students and dissertants of the abolished Department for the Conservation of Biological Diversity and the Development of Protected Areas of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, the Scientific Research Institute of Hydrometeorology, the Scientific Research Institute of Fisheries and the Scientific Research and Training Center for Labor and Social Issues under the auspices of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan, was transferred to doctoral studies and thesis of the corresponding institutes of ANAS .
The other resolution approved the annual amount of tuition fees for doctoral and dissertation studies of ANAS for training programs for doctors of philosophy and doctors of sciences in the relevant specialties for both citizens of the republic and foreigners and stateless persons.
In conclusion, personnel issues were scheduled. Director of the Central Scientific Library of ANAS, PhD in Medicine Leyla Imanova was relieved of her post. Deputy Director of the Central Library of Science Elnur Huseynov was appointed acting director of the Central Scientific Library.