Akademik Əli Abbasov AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru təyin olunub
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə akademik Əli Abbasov AMEA “Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru vəzifəsinə təyin edilib. Bu gün AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) keçirilən tədbirdə akademik Əli Abbasov kollektivə təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov akademik Əli Abbasovu kollektivə təqdim edərək alimin elmi, elmi-təşkilati, ictimai-siyasi və pedaqoji fəaliyyətindən danışıb. O, akademik Əli Abbasovun öz zəngin elmi və idarəçilik təcrübəsi ilə Parkın fəaliyyətinin genişləndirilməsinə nail olacağına, bu vəzifənin öhdəsindən layiqincə gələcəyinə, qurumun inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Əminağa Sadıqov son zamanlar elmi-innovativ fəaliyyətin dünyanın əksər ölkələrinin sosial-iqtisadi inkişafında mühüm rol oynadığını deyərək, AMEA-da da bu məsələlərə xüsusi diqqət ayrıldığını qeyd edib. Bildirib ki, YT Parkın fəaliyyəti Elmlər Akademiyası üçün əsas prioritet istiqamətlərdən birini təşkil edir və AMEA Rəyasət Heyəti bu qurumun rəhbərliyinin və kollektivinin elmi-innovativ fəaliyyətlə bağlı bütün təşəbbüslərini dəstəkləməyə hazırdır.
Daha sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev çıxış edərək son zamanlar YT Parkda əhəmiyyətli işlərin icra olunduğunu bildirib. O, qurumun fəaliyyətində yeni bir mərhələnin başlandığını xüsusi qeyd edərək akademik Ə.Abbasovun görülən işləri yüksək səviyyədə davam etdirəcəyinə əminliyini ifadə edib. Akademik İbrahim Quliyev bildirib ki, Azərbaycanda innovativ inkişaf modeli dövlət siyasətinin prioritet fəaliyyət istiqamətlərindən biridir. Bu baxımdan elmi fəaliyyət sahəsində çoxsahəli islahatların aparıldığı hazırkı şəraitdə YT Park-ın qarşısında bir sıra mühüm vəzifələr dayanmaqdadır. O, bu vəzifələrin icrasında akademik Əli Abbasova uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən akademik Əli Abbasov yeni vəzifəyə təyinatına görə AMEA-nın prezidenti akademik Ramiz Mehdiyevə və Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinə minnətdarlığını bildirib, Parka rəhbərlik edəcəyi dövrdə ona göstərilən etimadı doğruldacağını, qurumun fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini vurğulayıb.

Академик Али Аббасов назначен директором Парка высоких технологий НАНА
Решением Президиума НАНА академик Али Аббасов назначен директором ООО «Парк высоких технологий». Академик Али Аббасов был представлен коллективу сегодня на мероприятии, организованном в Парке высоких технологий НАНА.
Выступая на мероприятии, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент Аминага Садыгов представил коллективу академика Али Аббасова и рассказал о научной, научно-организационной, общественно-политической и педагогической деятельности ученого. Он выразил уверенность, что академик Али Аббасов достигнет расширения деятельности Парка благодаря своему богатому научному и управленческому опыту, внесет значительный вклад в развитие данного научного учреждения и пожелал ему успехов.
Далее в своем выступлении первый вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев отметил, что за прошедший период в Парке ВТ была проделана значительная работа. Он отметил начало нового этапа в деятельности организации и выразил уверенность, что под руководством академика А.Аббасова работа в этом направлении будет продолжена на высоком уровне. Академик Ибрагим Гулиев довел до внимания, что модель инновационного развития в Азербайджане является одним из приоритетных направлений государственной политики. В условиях проведения многогранных реформ в сфере научной деятельности перед Парком ВТ стоит ряд важных задач. Он пожелал академику Али Аббасову успехов в выполнении этих обязанностей.
Выступая на мероприятии, академик Али Аббасов выразил благодарность президенту НАНА Рамизу Мехтиеву и Президиуму Академии наук за новое назначение. По словам ученого, в последнее время в нашей стране предпринимаются меры для развития инновационного сектора экономики, который является одним из приоритетных направлений социально-экономической сферы. Он сказал, что Парк ВТ, как структура, реализующая инновационные проекты, будет поддерживать политику правительства в этой области. Он отметил, что Парк, целью которого является выпуск конкурентоспособной продукции на основе научных результатов, продолжит принимать все необходимые меры для обеспечения устойчивого развития экономики Азербайджана.