18.04.2020 / Xəbərlər
Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin nümayəndələri, EU4Digital layihə əlaqələndiricilərinin Litva nümayəndələri Ernst & Young və EC elektron ticarət mütəxəssisləri 17 aprel 2020-ci il tarixində EU4Digital onlayn elektron ticarət şəbəkəsinin 2-ci koordinasiya iclasında iştirak etdilər. Azərbaycanı Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Departamentinin əməkdaşları Rüstəm Abdullazadə, Leyla Bağırzadə və AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Xarici əlaqələr və innovasiyalar şöbəsinin müdiri, EU4Digital layihəsində elektron ticarət mütəxəssisi T. Babaev təmsil etdilər.
İclasda aşağıdakı məsələlər müzakirə edildi:
1. ŞT ölkələrində elektron ticarət sahəsində qanunvericilik, standartlar, ekosistem sahələrində ən vacib fəaliyyətlər haqqında yenilənmiş məlumatlar.
2. EU4Digitalın diqqət yetirilməli və ən çox fayda gətirəcəyi gözlənilən nəticələr
T.Babayevin Azərbaycanda elektron ticarətin ümumi vəziyyətlə bağlı çıxışı:
“Azərbaycanda elektron ticarət haqqında qanun 2005-ci ildə qəbul edilmiş və 2016-cı ildə dəyişiklik edilmişdir. HDM layihəsi çərçivəsində 2016-cı ildə bir elektron ticarət araşdırması başladı, 2017-ci ildə tamamlandı. Son üç ildə böyük dəyişikliklər baş verdi. Elektron ticarət xidmətlərinin həcmi artdı, yeni ticarət platformaları, yeni standartlar və s. Meydana çıxdı.
Bununla əlaqədar Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi hazırda elektron ticarət haqqında qanunun yeni variantını hazırlayır. Qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycanda elektron ticarətin həcmi son illərdə hər il 1,5-2 dəfə artsa da, məsələn, 2018-ci ildə 2,682 milyon, 2019-cu ildə 4,410 milyon, Azərbaycanda elektron ticarətin səviyyəsi çox aşağı olaraq qalır. Məsələn, ölkə daxilində e-ticarət xidmətləri göstərən 650-ə yaxın təşkilatımız var.
COVID-19 ilə əlaqədar olaraq, elektron ticarət problemi son dərəcə aktuallaşır. Buna görə də xarici ticarət üçün azexport.az və daxili və xarici ticarət üçün Rəqəmsal Ticarət Mərkəzi kimi müvafiq elektron ticarət platformalarının olmasına baxmayaraq, Azərbaycanda elektron ticarətin inkişaf səviyyəsinin müasir tələblərə cavab vermədiyinə inanırıq.
Bütün bunları nəzərə alaraq hesab edirik ki, EU4Digital layihəsi çərçivəsində Aİ qanunvericiliyi, əməliyyatlarda təhlükəsizlik və s. məsələlərə dair dəstək ala bilərik.
Elektron ticarət haqqında qanun və Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin planlaşdırdığı işlər barədə ətraflı məlumatı sizə nazirliyin nümayəndəsi Rüstəm Abdullazadə söyləyəcək."

Состоялось 2-е координационное онлайн совещание сети электронной торговли EU4Digital
Представители стран Восточного партнерства, литовские представители координаторов проекта EU4Digital компании Ernst & Young и эксперты по электронной коммерции ЕК приняли участие во 2-м координационном совещании сети электронной торговли EU4Digital онлайн 17 апреля 2020 года. Азербайджан представляли сотрудники Министерства транспорта, связи и высоких технологий Рустам Абдуллазаде, Лейла Багирзаде, отдел инноваций и цифрового развития, и Т. Бабаев, заведующий отделом зарубежных связей и инноваций Института систем управления НАНА, эксперт по электронной коммерции в проекте EU4Digital.
На совещании обсуждались следующие вопросы:
1. Обновленная информация о наиболее важных мероприятиях в области законодательства, стандартов, экосистем в области электронной коммерции в странах ВП.
2. ожидаемые результаты, на которых EU4Digital должен сосредоточиться и которые принесут наибольшую пользу
Выступление Т. Бабаева об общей ситуации с электронной коммерцией в Азербайджане:
«Закон об электронной коммерции в Азербайджане был принят в 2005 году, а в 2016 году в него были внесены поправки. В рамках проекта HDM в 2016 году было проведено исследование по электронной торговле, завершившееся в 2017 году. За последние три года произошли серьезные изменения. Увеличился объем услуг электронной торговли, появились новые торговые площадки, новые стандарты и т.д.
В связи с этим Министерство транспорта, связи и высоких технологий в настоящее время готовит новую версию закона об электронной торговле. Хотелось бы отметить, что, хотя объем электронной торговли в последние годы в Азербайджане увеличивался в 1,5-2 раза ежегодно, например, 2682 миллиона в 2018 году, 4410 миллионов в 2019 году, уровень электронной торговли в Азербайджане остается очень низким. К примеру, у нас всего около 650 организаций, предоставляющих услуги электронной коммерции внутри страны.
В связи с ситуацией с COVID-19 проблема электронной коммерции становится чрезвычайно актуальной. Вот почему мы считаем, что, несмотря на наличие соответствующих платформ электронной торговли, таких как azexport.az для внешней торговли и Digital Trade Hub для внутренней и внешней торговли, мы считаем, что уровень развития электронной коммерции в Азербайджане не соответствует современным требованиям.
Учитывая все это, мы считаем, что в рамках проекта EU4Digital мы могли бы получить поддержку в смысле законодательства ЕК, в вопросах безопасности в транзакциях и т.д.
Подробную информацию о законе об электронной коммерции и о работе, запланированной Министерстваом транспорта, связи и высоких технологий, расскажет вам представитель министерства Рустам Абдуллазаде».