AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun GAMŞ-nın Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci il dönümünə həsr olunmuş onlayn iclası keçirilmişdir
08.05.2020 / Xəbərlər
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci il dönümünə həsr olunmuş “İKT vasitələrindən istifadə edərək pandemiya dövrünün idarə olunması” mövzusunda onlayn iclası keçirilib.
İclasda şuranın sədri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Məstəliyev institutun gənc alimlərinin pandemiya dövründəki fəaliyyəti, yerinə yetirdikləri işlər barədə məlumat verib. O, ölkəmizdə əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən gənclər siyasəti nəticəsində yaradılan imkanlardan danışaraq, gənc alimlərə bu fürsətlərdən yetərincə faydalanmağı tövsiyə edib.
Sonra şuranın sədr müavini, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Əliyeva pandemiya dövründə yanlış və neqativ informasiyalardan qorunmaqla inkişafın təmin olunmasından, bu kimi məlumatların yarada biləcəyi çətinliklərdən söz açıb.
Şuranın sədr müavini, kiçik elmi işçi Lamiyə Nəcəfova isə karantin dövründə tədris prosesində tətbiq olunan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları və distant təhsildən danışıb. Bu sahədə istifadə edilən yeni proqram və vasitələrin təhsildə rolunu qeyd edib.
İnstitutun elmi işçiləri Sevinc Babayeva karantin dövründə Xarici əlaqələr şöbəsi tərəfindən yerinə yetirilən işlər və üzərində çalışdığı dissertasiya işi, Valeriya Puşnova yeni çapdan çıxmış “Distant təhsil” mövzusunda məqaləsi, Ləman Məmmədova 3.5 saylı laboratoriyada aparılan tədqiqatlar və Ukraynada keçirilən onlayn beynəlxalq konfrans üçün tezislər ətrafında çıxış ediblər.
Sonda A.Ə. Əliyeva yaxın zamanlarda ölkə prezidentinin qəbul etdiyi qərarlar nəticəsində ölkədə Koronavirusun yayılmasının tamamilə dayanacağına və insanların əvvəlki həyatına qayıdaraq öz fəaliyyətinə davam edəcəklərinə inandığını söyləmiş və karantin şəraitində keçirilən tədbirdə fəal iştirak etdikləri üçün gənclərə şura adından təşəkkürünü bildirmiş.

Online meeting of CYSS of the Institute of Control Systems of ANAS devoted to the 97th birthday of Great Leader Heydar Aliyev
08.05.2020 / Conferences, assemblies
An online meeting of the Institute of Control Systems of the ANAS on the topic “Managing the period of pandemic using ICT”, dedicated to the 97th birthday of great leader Heydar Aliyev took place on 8 May 2020. Opening the meeting, the Chairman of CYSS ICS ANAS, Rashad Mastaliyev, PhD in Mathematics, spoke about the work carried out by the young scientists of ICS ANAS during the pandemic. R. Mastaliyev said that every opportunity had been created for the education and development of youth in the country as a result of youth policy laid down by the Great Leader Heydar Aliyev and successfully continued today by President Ilham Aliyev, advised young people to take full advantage of these opportunities and wished them success in their scientific work.
Then Deputy Chairperson of the CYSS ICS, Aygun Aliyeva, PhD in Economics, spoke about information security, ensuring development by protecting the information environment from false and negative information during a pandemic, the difficulties that negative information can create, and ways to prevent such cases.
Junior researcher Lamia Najafova, Deputy Chairperson of the CYSS ICS, spoke about the information and communication technologies and distance learning used in the educational process during the quarantine period. She also noted the indispensable role of new software and tools used in distance learning for teachers and students.
Other researchers of the Institute also spoke at the meeting: Sevinj Babaeva reported on the work conducted by the Foreign Relations and Innovation Department during the quarantine period and her PhD dissertation, Valeria Pushnova on her recently published article on distance learning, Lyaman Mammadova on the work carried out in Laboratory No. 3.5 and published abstracts related to the participation in an international conference in Ukraine.
At the end of the meeting, A. Aliyeva thanked the young scientists on behalf of the CYSS ICS for their active participation in the event held in the quarantine conditions and expressed confidence that as a result of the decisions made by the President, the spread of coronavirus in the country would completely stop and people would return to their former lives.