Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması günü
28 May 1918-ci il - müsəlman Şərqində ilk dünyəvi demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması günüdür.
Xatırladaq ki, 1990-cı ildən Cümhuriyyət Günü dövlət bayramı kimi qeyd edilir.
Məhəmməd Əmin Rəsulzadə tərəfindən əsası qoyulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti türk və İslam dünyasında ilk parlamentli cümhuriyyət və ilk demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət nümunəsi idi.
Azərbaycan müvəqqəti hökumətinin ilk başçısı isə Fətəli Xan Xoyski idi. 10 gün Milli Şura Tiflisdə işlədikdən sonra Gəncəyə köçürülüb. Yalnız 1918-ci ilin sentyabrında Türkiyə ordusunun rəhbərliyi ilə – Bakı daşnak-rus qüvvələrdən təmizləndikdən sonra milli hökumət Gəncədən Bakıya köçdü.
Müstəqil Azərbaycan Cümhuriyyəti qısa ömründə böyük nailiyyətlər və qalibiyyətlər əldə edib. İlk dəfə qadınlara seçim hüququ tanıyan və qadın–kişi bərabərliyini təmin edən cümhuriyyət o cümlədən milli ordu, milli pul, demokratlaşma, milli bank, azad seçkilər, beynəlxalq əlaqələr və beynəlxalq ictimayyət tərəfindən Azərbaycan istiqlalının rəsmiyyətə tanınması, Azərbaycanın bütövlüyünü təmin etmək, iqtisadi islahat və s. müstəqil Azərbaycan Cümhuriyyəti təmin edib.
Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətini rəsmi surətdə tanıyan ilk dövlət Osmanlı dövləti olub (4 iyun 1918-ci ildə).
1918-ci il 9 noyabr tarixində M.Ə.Rəsulzadənin təklifi əsasında Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin üç rəngli bayrağı qəbul edilib. O zamana qədər Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin bayrağı qırmızı rəngdəydi.
Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyəti gərgin və mürəkkəb ictimai-siyasi şəraitdə cəmi 23 ay fəaliyyət göstərə bildi. Təəssüflər olsun ki, müstəqil Azərbaycan Cümhuriyyəti iki yaşına çatmadan bolşeviklərin hücumuna məruz qalıb müvəqqəti olaraq devrildi. Sovetlər Birliyi, Azərbaycanı məcburi surətdə öz tərkibinə daxil etdi. Bolşeviklər tərəfindən devrilməsinə baxmayaraq, istiqlal ideyası yenilmədi və 1991-ci ildə Sovet İmperiyasının dağılması ilə Azərbaycan yenidən öz müstəqilliyini elan etdi.
1993-cü ilin may-iyun aylarında hökumət böhranının son dərəcə kəskinəşməsi ilə ölkədə vətəndaş müharibəsinin baş verməsi və müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsi yarananda xalqın çağırışı ilə ümummilli lider Heydər Əliyev ikinci dəfə hakimiyyətə gətirildi və
Azərbaycan müstəqilliyinin yeni mərhələsinə qədəm qoydu. Çiçəklənmə, iqtisadi inkişaf dövrü başlandı.
Azərbaycanın son otuz ildən artıq bir dövrünü əhatə edən tarix, bu illər ərzində xalqın həyatının bütün sahələrində baş verən dirçəliş müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı, ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Azərbaycanı müstəqil dövlət quruculuğunun bərpasına aparan yol öz başlanğıcını əslində 1969-cu ildən-dahi rəhbərin hakimiyyətə gəldiyi vaxtdan götürmüşdü.
Ölkə daxilində yaranmış nisbi sakitlikdən və beynəlxalq aləmdə Azərbaycana qarşı artan inam və maraqdan istifadə edərək, 1994-cü ilin sentyabrında “Əsrin müqaviləsi” adlanan ilk neft müqaviləsinin imzalanması və gerçəkləşdirilməsi Heydər Əliyev tərəfindən işlənib hazırlanmış və müstəqil Azərbaycanın iqtisadi inkişaf konsepsiyasını təşkil edən neft strategiyasının həyata keçirilməsinin parlaq təzahürüdür.
Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu kimi milli dövlətçiliyimizin ideya əsasını məhz Heydər Əliyev yaradıb. Bütün mənalı həyatını öz xalqına bəxş edən Ulu Öndərin qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan getdikcə daha da inkişaf edəcək, qurucusunun adını əbədi yaşadacaq.

День создания Азербайджанской Демократической Республики
28 мая 1918 года - день создания Азербайджанской Демократической Республики, первого светского демократического государства на мусульманском Востоке. Напоминаем, что с 1990 года День Республики отмечается как национальный праздник.
Азербайджанская Демократическая Республика, основанная Мухаммедом Амином Расулзаде, была первой парламентской республикой и первым примером демократического, правового и светского государства в тюркском и исламском мире.
Первым главой временного правительства Азербайджана был Фатали Хан Хойский. После 10 дней работы в Тбилиси Национальный Совет был перемещен в Гянджу. Только в сентябре 1918 года под руководством турецкой армии – после освобождения Баку от дашнакско-российских сил – национальное правительство переехало из Гянджи в Баку. Независимая Азербайджанская Республика добилась больших достижений и побед за свою короткую жизнь. В независимой Азербайджанской Республике впервые было признано избирательное право женщин и обеспечено гендерное равенство, а также национальная армия, национальная валюта, демократизация, национальное банковское дело, свободные выборы, международные отношения и признание независимости Азербайджана международным сообществом, обеспечение целостности Азербайджана, экономические реформы и т.д.
Первым государством, официально признавшим Демократическую Республику Азербайджан, была Османская империя (4 июня 1918 г.).
9 ноября 1918 года по предложению М.А. Расулзаде был принят трехцветный флаг Азербайджанской Демократической Республики. До этого флаг Азербайджанской Демократической Республики был красным.
Азербайджанская Демократическая Республика смогла действовать в напряженной и сложной социально-политической обстановке всего 23 месяца. К сожалению, не достигнув двухлетнего возраста, независимая Азербайджанская Республика подверглась нападению большевиков и была временно свергнута. Советский Союз насильственно аннексировал Азербайджан. Несмотря на свержение большевиками, идея независимости не была побеждена, и после распада Советской империи в 1991 году Азербайджан вновь объявил свою независимость.
В мае-июне 1993 года, когда крайнее обострение правительственного кризиса создало угрозу гражданской войны и утраты независимости, общенациональный лидер Гейдар Алиев по призыву народа во второй раз был приведен к власти и сделал шаг к новому этапу независимости Азербайджана. Начался период процветания и экономического развития. История Азербайджана, охватывающая последние тридцать лет, возрождение во всех сферах жизни народа за эти годы, связаны с именем архитектора современного независимого азербайджанского государства, великого лидера Гейдара Алиева. Путь к восстановлению независимой государственности Азербайджана, по сути, начался в 1969 году, когда к власти пришел гениальный лидер.
Подписание и реализация первого нефтяного контракта в сентябре 1994 года, названного «Контрактом века», на фоне создавшегося в стране относительного спокойствия и растущего доверия и интереса к Азербайджану на международной арене стало ярким проявлением воплощения нефтяной стратегии, разработанной Гейдаром Алиевым и составляющей концепцию экономического развития Азербайджана. Как основатель современного независимого азербайджанского государства, Гейдар Алиев создал основу идеи нашей национальной государственности. Независимый Азербайджан, основанный Великим Лидером, посвятившим всю свою сознательную жизнь своему народу, будет и дальше развиваться и увековечит имя своего основателя.