26 iyun Silahlı Qüvvələr günüdür
İyunun 26-sı - Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaradıldığı gün ölkəmizdə ümumxalq bayramı kimi təntənəli şəkildə qeyd edilir. Bu günün bayram kimi tarixləşməsinin müəllifi müasir Azərbaycan Ordusunun qurucusu, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevdir.
Ulu öndərin 1998-ci il mayın 22-də imzaladığı fərmanla 1918-ci ildə - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə general Səməd bəy Mehmandarovun rəhbərliyi ilə ilk əlahiddə Azərbaycan korpusunun yaradıldığı gün - 26 iyun Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü elan edildi. Ümummilli lider Heydər Əliyev bu fərmanı ilə tarixi həqiqətin və Milli Ordu quruculuğunda varislik ənənələrinin bərpası istiqamətində çox gərəkli bir addım atdı.
Heydər Əliyev görkəmli dövlət xadimi, böyük siyasətçi, həm də peşəkar hərbçi idi. Elə buna görə ulu öndərin hakimiyyətə gəlişindən sonra əsası qoyulan ordu quruculuğunun diqqət çəkən əsas tərəfi yüksək peşəkarlıqla həyata keçirilməsi idi.
1994-cü il mayın 12-də atəşkəsin elan edilməsindən sonra ordu quruculuğu ilə bağlı genişmiqyaslı islahatlara start verildi. Tezliklə hərbi hissələrin, ayrı-ayrı qoşun növlərinin formalaşdırılması tam başa çatdırıldı. Orduya çağırış, fərarilik halları ilə bağlı bütün problemlər həll edildi. Dövlətçiliyi və hərbi andı hər şeydən uca tutan, hərbçi olmağı şərəf bilən, mənəvi baxımdan sağlam zabitlər hərbi hissələrin rəhbərliyinə cəlb olundular. Şəxsi heyətin mənəvi-psixoloji hazırlığına, döyüş ruhunun yüksəldilməsinə diqqət artırıldı, hərbi vətənpərvərlik işi gücləndirildi. Ordunun mərkəzləşdirilmiş maddi-texniki təminatı əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırıldı, maliyyə-təsərrüfat fəaliyyəti nizama salındı. Ordu quruculuğunun ən müxtəlif sahələri ilə bağlı zəruri olan qanunlar qəbul edildi, silahlı qüvvələrin mükəmməl qanunvericilik bazası yaradıldı.
Silahlı Qüvvələrin döyüş hazırlığının səviyyəsi tək hərbi texnika ilə deyil, bu texnikanı idarə edə biləcək savadlı zabit korpusundan əhəmiyyətli dərəcədə asılıdır. Bu baxımdan Azərbaycanda beynəlxalq standartlara cavab verən hərbi təhsil sisteminin formalaşdırılması ordu quruculuğunda vacib və tarixi əhəmiyyətli bir mərhələ oldu.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin ordu quruculuğu, eləcə də milli təhlükəsizlik siyasəti ilə bağlı başladığı işlər onun siyasi kursunun layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycanın bütün strateji əhəmiyyətli sahələrində dinamik inkişafa yol açan ardıcıl və sistemli islahatlar həyata keçirən dövlət başçısı ordu quruculuğuna da xüsusi diqqətlə yanaşır. Milli Ordunun müdafiə qüdrətinin və döyüş qabiliyyətinin artırılması, maddi-texniki təchizatının yaxşılaşdırılması, o cümlədən hərbi qulluqçuların sosial müdafiəsi tədbirlərinin gücləndirilməsi bu siyasətin prioritet istiqamətləri kimi diqqəti çəkir.
Azərbaycan Prezideni, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin xüsusi diqqət və qayğısı sayəsində son illərdə ordunun döyüş qabiliyyəti daha da yüksəlmiş, maddi-texniki bazası əhəmiyyətli dərəcədə möhkəmləndirilmiş, hərbçilərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır.
Son illər keçirilən möhtəşəm hərbi paradlar Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin həm güc və qüdrətini, həm də modernləşdiyini nümayiş etdirdi. Bu paradllar həm də xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin ideyalarına sədaqət və ehtiramın təntənəsi və gözəl nümunəsi idi. Çünki Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qüdrətlənməsi və işğal olunmuş ərazilərimizi istənilən an azad etməyə qadir mükəmməl bir orduya çevrilməsi yönündə Prezident İlham Əliyev tərəfindən göstərilən yüksək əzmkarlıq Heydər Əliyev ideyalarının davam etdirilməsi deməkdir.
Həyata keçirilən uğurlu islahatlar nəticəsində respublikamızın iqtisadi qüdrətinin ildən-ilə güclənməsi Prezident İlham Əliyevə bu sahədə ardıcıl tədbirlər həyata keçirməyə, hərbi xərcləri durmadan artırmağa imkan vermişdir. "Sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazırlaş" tezisindən çıxış edən dövlət başçısı ölkəmizdə hərbi potensialın daha da gücləndirilməsi, bu prosesdə qabaqcıl dövlətlərin təcrübəsinə istinad olunması kimi mühüm məsələləri diqqət mərkəzində saxlamışdır.

26 июня - День Вооруженных Сил
26 июня - день создания Вооруженных Сил Азербайджана - торжественно отмечается в нашей стране как национальный праздник. Автором внесения этого дня в историю как праздника является основатель современной азербайджанской армии, общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев.
Указом, подписанным общенациональным лидером 22 мая 1998 года, 26 июня - день, когда в эпоху Азербайджанской Демократической Республики  в 1918 году под руководством генерала Самедбека Мехмандарова был создан первый отдельный азербайджанский корпус - был объявлен Днем Вооруженных сил Азербайджанской Республики. Этим указом общенациональный лидер Гейдар Алиев сделал необходимый шаг к восстановлению исторической правды и традиций преемственности в строительстве Национальной армии.
Гейдар Алиев был выдающимся государственным деятелем, великим политиком и профессиональным военным. Вот почему основным аспектом строительства армии, которая была основана после прихода к власти великого лидера, была реализация высокого профессионализма.
После объявления прекращении огня 12 мая 1994 года начались масштабные реформы в строительстве армии. Формирование воинских частей и отдельных видов войск было вскоре завершено. Офицеры, которые держали государственность и военную присягу превыше всего, знали честь быть военным и были морально здоровы, были привлечены к руководству воинскими частями. Внимание было уделено морально-психологической подготовке кадров, повышению боевого духа и укреплению военного патриотизма. Централизованная материально-техническая база армии была значительно улучшена, а финансово-хозяйственная деятельность упорядочена. Необходимые законы были приняты в различных областях строительства армии, и была создана прекрасная правовая база для вооруженных сил.
Уровень боеготовности Вооруженных Сил зависит не только от военной техники, но и от хорошо образованного офицерского корпуса, способного управлять этой техникой. С этой точки зрения формирование системы военного образования в Азербайджане, отвечающей международным стандартам, стало важным историческим этапом в построении армии.
Работу, начатую общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в области строительства армии, а также политики национальной безопасности, успешно продолжает Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев. Глава государства, проводящий последовательные и систематические реформы, ведущие к динамичному развитию во всех стратегически важных районах Азербайджана, также уделяет особое внимание строительству армии. Повышение обороноспособности и боеспособности Национальной армии, улучшение ее материально-технического обеспечения, а также усиление социальной защиты военнослужащих являются приоритетными задачами этой политики.
Благодаря особому вниманию и заботе Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, боеспособность армии в последние годы возросла, ее материально-техническая база значительно укрепилась, и были предприняты важные шаги для улучшения социального положения.
Грандиозные военные парады, проведенные в последние годы, продемонстрировали силу и мощь вооруженных сил Азербайджана и их модернизацию. Эти парады были также торжеством и прекрасным примером верности и уважения идеям общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева. Потому что высокая решимость, проявленная президентом Ильхамом Алиевым, укрепить вооруженные силы Азербайджана и превратить их в совершенную армию, способную в любое время освободить наши оккупированные территории, означает продолжение идей Гейдара Алиева.
Год от года укрепление экономической мощи нашей республики в результате успешных реформ позволяет президенту Ильхаму Алиеву принимать последовательные меры в этой области и постоянно увеличивать военные расходы. Исходя из тезиса «Если хочешь мира, готовься к войне», глава государства акцентировал внимание на таких важных вопросах, как дальнейшее укрепление военного потенциала нашей страны, ссылаясь на опыт передовых стран в этом процессе.