Türkmənistan və Azərbaycan: alimlərin əməkdaşlığı məqaləsi Türkmənistanın “Neytral Türkmənistan” qəzetində çap edilmişdir
08.09.2020 / Xəbərlər
Martın 11-də Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Azərbaycana səfəri zamanı Dövlətlərarası sazişlərə imza atılmışdır.
O cümlədən "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Seysmologiya və Atmosfer Fizikası İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Türkmənistanın Təhsil naziri Mammetmırat Geldinıyazov imzalamışdılar.
Hal-hazırda əməkdaşlığın indiki mərhələsində Anlaşma Memorandumunun yerinə yetirilməsi məqsədi ilə Azərbaycan və Türkmənistan Respublikaları ərazilərində, xüsusi olaraq Xəzər dənizi ətrafında sənaye tipli müasir kompüter və rabitə avadanlıqları ilə təchiz edilmiş stansiyalar şəbəkəsinin yaradılması və stansiyalar şəbəkəsindən seysmik proseslərin xəbərdarlıq sistemi kimi istifadə edilə bilməsi üçün texnologiyaların yaradılması da nəzərdə tutulur.
29 iyul 2020-ci il tarixində Türkmənistanın aparıcı qəzeti olan “Neytral Türkmənistan” Türkmənistan-Azərbaycan elmi əlaqələrinə həsr olunmuş, “Türkmənistan və Azərbaycan: alimlərin əməkdaşlığı” məqaləsi Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Seysmologiya və Atmosfer Fizika İnstitutunun elmi katibi Svetlana Ahmedova tərəfindən çap edilmişdir.
23 yanvar 2019-cu il tarixində təsdiq edilmiş "Türkmənistanın seysmik zonalarında seysmik riskin azaldılması" proqramı və Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Xəzər regionu ölkələri ilə beynəlxalq elmi və texniki əməkdaşlığın inkişafı ilə bağlı 1 fevral 2019-cu il tarixli sərəncamına əsasən, Türkmənistan seysmoloqları AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun RNM ASP stansiyaları tərəfindən alınan məlumatların anomal seysmik proseslərin baş verdiyi dövrdə gələcək zəlzələlərin baş verə bilməsinin müəyyənləşdirilməsinə imkan verən intellektual sistem yaradılması təklifini qəbul etmişdilər.
Türkmənistan və Azərbaycan ölkələri arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasından əvvəl çox iş görülmüşdü. Türkmənistan Elmlər Akademiyası Seysmologiya və Atmosfer Fizikası İnstitutunun mütəxəssisləri Azərbaycan stansiyalarının işi ilə tanış olmuşdular və Türkmənistanda belə bir xəbərdarlıq sisteminin yaradılması imkanlarını təhlil etmişdilər. İki ölkənin alimləri əvvəllər də anomal seysmik proseslərin izlənilməsinə dair təcrübələrin nəticələrinin müzakirəsində iştirak etmişlər. Türkmənistanda bir (RNM ASP) stansiyası üçün yer seçilmiş və RNM ASP stansiyası yaradılmışdır, seysmo-akustik stansiyanın effektivliyini və məlumat məzmununu göstərən birgə təcrübələr aparılmış və Türkmənistan stansiyaları ilə birlikdə ilkin xəbərdarlıq üçün vahid bir məlumat sistemi təşkil edəcək bir neçə stansiyanın tikilməsi üçün yerlərin təyin edilməsi qərara alınmışdır.
İki ölkə alimləri COVID-19, koronavirusu pandemiyası qurtardıqdan sonra Türkmənistan ərazisində RNM ASP stansiyaları şəbəkəsinin yaradılması işlərini yerinə yetirməyi planlaşdırmışlar.

В туркменской газете «Нейтральный Туркменистан» опубликована статья о сотрудничестве туркменских и азербайджанских ученых
08.09.2020 / Конференции, собрания
11 марта в ходе визита президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в Азербайджан были подписаны межгосударственные соглашения.
В частности, министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров и министр образования Туркменистана Мамметмират Гельдыниязов подписали меморандум о взаимопонимании между Институтом систем управления Национальной академии наук Азербайджана и Институтом сейсмологии и физики атмосферы Академии наук Туркменистана.
В настоящее время для реализации Меморандума о взаимопонимании на текущем этапе сотрудничества предусматривается создание сети станций, оснащенных современными промышленными компьютерами и оборудованием связи на территориях Азербайджанской Республики и Туркменистана, в частности в районе Каспийского моря, и технологий для использования сети станций в качестве системы сейсмического предупреждения.
29 июля 2020 года в ведущей газете Туркменистана «Нейтральный Туркменистан» была опубликована статья «Туркменистан и Азербайджан: сотрудничество ученых» ученого секретаря Института сейсмологии и физики атмосферы Академии наук Туркменистана Светланы Ахмедовой, посвященная туркмено-азербайджанским научным связям.
Согласно утвержденной 23 января 2019 года программе «Снижение сейсмического риска в сейсмических зонах Туркменистана» и распоряжению Гурбангулу Бердымухамедова от 1 февраля 2019 года о развитии международного научно-технического сотрудничества со странами Каспийского региона, туркменские сейсмологи приняли предложение Института систем управления НАНА о создании интеллектуальной системы, позволяющей определять вероятность возникновения землетрясений в период аномальных сейсмических процессов по данным, полученным RNM ASP станциями.
Перед подписанием Меморандума о взаимопонимании между Туркменистаном и Азербайджаном была проделана большая работа. Специалисты Института сейсмологии и физики атмосферы Академии наук Туркменистана ознакомились с работой азербайджанских станций и проанализировали возможность создания такой системы оповещения в Туркменистане. Ученые двух стран ранее принимали участие в обсуждении результатов экспериментов по наблюдению аномальных сейсмических процессов. В Туркменистане была выбрана площадка для одной (RNM ASP) станции, и была создана RNM ASP станция, были проведены совместные эксперименты для демонстрации эффективности и содержания данных сейсмоакустической станции, а также было решено определить место строительства нескольких станций, образующих единую систему раннего предупреждения.
Ученые двух стран планируют выполнить работы по созданию сети RNM ASP станций в Туркменистане после окончания пандемии коронавируса COVID-19.