AMEA-nın gənc alimləri Ermənistanın təxribatları ilə bağlı bəyanat yayıb
Bəyanatda deyilir: “Bildiyimiz kimi, 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri daha əvvəllər də həyata keçirdikləri təcavüzkar və qeyri-insanı həmlələrini təkrarlayaraq, növbəti dəfə Azərbaycan ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, kəndlərimizi, yaşayış evlərini və mülki vətəndaşlarımızı hədəfə alaraq təxribatlarını davam etdiriblər. Buna cavab olaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri təcavüzkar düşmənlə həmsərhəd yerləşən tarixi ərazilərimiz boyunca genişmiqyaslı və uğurlu əks-hücum əməliyyatlarına başlayaraq, Ermənistan tərəfindən uzun illərdir işğal altında saxlanılan bir neçə rayona məxsus kəndlərimizi və hərbi-strateji mövqelərimizi geri qaytarmağa müvəffəq olub. Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin əmri və birbaşa nəzarəti ilə reallaşan bu əməliyyatlar nəticəsində tarixi düşmənimiz daha artıq sayda canlı qüvvə və hərbi texnika itirərək geri çəkilməyə məcbur edilib.
Azərbaycan cəmiyyəti, o cümlədən gənc alimlərimiz müasir hərb tariximizdə qeydə alınan bu böyük qələbəmizi şərtləndirən əsas amillər sırasında Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli və mətin siyasi iradəsini, həmçinin Silahlı Qüvvələrimizin sarsılmaz əzmini və günü-gündən artan qüdrətini görür və təqdir edir. Azərbaycanın çoxsaylı gənc alimini və tədqiqatçısını özündə birləşdirən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası həmişə olduğu kimi bu gün də Prezidentin yürütdüyü siyasəti alqışlayır, belə həssas və məsuliyyətli dönəmdə ordumuzun Vətən uğrunda apardığı mübarizəni dəstəkləyir. Törədilən təxribatlar nəticəsində həlak olmuş dinc sakinlərimizə və torpaqlarımızın azad olunması uğrunda canlarından keçən vətəndaşlarımıza Allahdan rəhmət diləyir, şanlı və qüdrətli Ordumuza bu haqq mübarizədə yeni nailiyyətlər arzulayır”.

Молодые ученые НАНА выступили с заявлением о провокациях Армении
В заявлении говорится: «Как мы знаем, начиная с 27 сентября 2020 года, вооруженные силы Армении продолжают провокации, повторяя свои предыдущие агрессивные и бесчеловечные атаки, снова наносят удары по позициям азербайджанской армии на линии фронта, нашим селам, домам и гражданскому населению. В ответ Вооруженные силы Азербайджана предприняли широкомасштабные и успешные контрнаступления на наших исторических территориях, граничащих с врагом-агрессором, и сумели отвоевать несколько наших сел и военно-стратегические позиции в нескольких районах, оккупированных Арменией на протяжении многих лет. В результате этих операций, проведенных по приказу и под непосредственным контролем Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, наш исторический враг был вынужден отступить, потеряв большое количество живой силы и военной техники.
Азербайджанское общество, включая наших молодых ученых, видит и ценит решительную и непоколебимую политическую волю Президента Ильхама Алиева, а также непоколебимую решимость и растущую мощь наших Вооруженных Сил среди основных факторов, определяющих эту великую победу в нашей современной военной истории. Совет молодых ученых и специалистов, объединяющий многих молодых ученых и исследователей Азербайджана, как всегда приветствует политику, проводимую Президентом сегодня, и поддерживает борьбу нашей армии за Родину в столь чувствительный и ответственный период. Выражает искренние соболезнования нашим мирным жителям, погибшим в результате провокаций, и нашим гражданам, отдавшим свои жизни за освобождение наших земель, и желает нашей славной и могущественной армии новых успехов в этой борьбе за истину.