10 noyabr - Sülh və İnkişaf Naminə Dünya Elm Günüdür
Hər il noyabrın 10-da Sülh və İnkişaf Naminə Dünya Elm Günü qeyd olunur. Bu günün qeyd olunmasında məqsəd elmin cəmiyyətdəki rolunu və geniş ictimaiyyətin elmi məsələlərin müzakirəsində iştirakının vacibliyini, eyni zamanda, elmin gündəlik həyatda əhəmiyyətini və aktuallığını vurğulamaqdır.
2020-ci ildə Sülh və İnkişaf naminə Dünya Elm Günü “Elm pandemiya ilə mübarizədə cəmiyyətin xidmətində” devizi altında qeyd olunur. UNESCO bu böhran dövründə elm sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı möhkəmləndirməyə çalışır.
Dünya Elm Günü münasibətilə UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azule ictimaiyyətə müraciət edib. Müraciətdə qeyd olunur ki, elm bizə pandemiya ilə mübarizə yolunu göstərə bilər.
Qeyd edək ki, Sülh və İnkişaf naminə Dünya Elm Günü 2001-ci ildə UNESCO-nun Baş Konfransında 1999-cu ildə Budapeştdə keçirilmiş UNESCO-nun və Dünya Elmi Şurasının ortaq birliyi zamanı verilən öhdəliklər çərçivəsində təsis olunub.

10 ноября - Всемирный день науки за мир и развитие
Ежегодно 10 ноября отмечается Всемирный день науки за мир и развитие. Цель празднования этого дня - подчеркнуть роль науки в обществе и необходимость привлечения широкой общественности к обсуждению возникающих научных вопросов. Этот день также подчеркивает важность и актуальность науки в повседневной жизни.
В 2020 году Всемирный день науки за мир и развитие отмечается под девизом «Наука на службе общества в борьбе с пандемией». В этот кризисный период ЮНЕСКО пытается укрепить международное сотрудничество в области науки .
По случаю Всемирного дня науки за мир и развитие, к общественности обратился генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле. В обращении говорится, что наука может указать нам путь в борьбе с пандемией.
Отметим что, Всемирный день науки за мир и развитие был учрежден в 2001 году на Генеральной конференции ЮНЕСКО в рамках обязательств, принятых в ходе совместной Всемирной конференции ЮНЕСКО и Всемирного совета по науке, состоявшейся в 1999 году в Будапеште.