10 noyabr - Sülh və İnkişaf Naminə Dünya Elm Günüdür
Hər il noyabrın 10-da Sülh və İnkişaf Naminə Dünya Elm Günü qeyd olunur. Bu günün qeyd olunmasında məqsəd elmin cəmiyyətdəki rolunu və geniş ictimaiyyətin elmi məsələlərin müzakirəsində iştirakının vacibliyini, eyni zamanda, elmin gündəlik həyatda əhəmiyyətini və aktuallığını vurğulamaqdır.
2020-ci ildə Sülh və İnkişaf naminə Dünya Elm Günü “Elm pandemiya ilə mübarizədə cəmiyyətin xidmətində” devizi altında qeyd olunur. UNESCO bu böhran dövründə elm sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı möhkəmləndirməyə çalışır.
Dünya Elm Günü münasibətilə UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azule ictimaiyyətə müraciət edib. Müraciətdə qeyd olunur ki, elm bizə pandemiya ilə mübarizə yolunu göstərə bilər.
Qeyd edək ki, Sülh və İnkişaf naminə Dünya Elm Günü 2001-ci ildə UNESCO-nun Baş Konfransında 1999-cu ildə Budapeştdə keçirilmiş UNESCO-nun və Dünya Elmi Şurasının ortaq birliyi zamanı verilən öhdəliklər çərçivəsində təsis olunub.

November 10th is World Science Day for Peace and Development
Celebrated every 10 November, World Science Day for Peace and Development highlights the important role of science in society and the need to engage the wider public in debates on emerging scientific issues. It also underlines the importance and relevance of science in our daily lives.
In 2020, World Science Day for Peace and Development is celebrated under the motto "Science in the service of society in the fight against pandemics." UNESCO is trying to strengthen international cooperation in science during this crisis.
On the occasion of World Science Day, UNESCO Director-General, Audrey Azoulay addressed the public. The appeal says that science can show us the way to fight the pandemic.
It should be noted that the World Science Day for Peace and Development was established in 2001 as part of the commitments made at the UNESCO General Conference in 1999 in Budapest during the joint work of UNESCO and the World Scientific Council.