12.11.2020 / Xəbərlər
İclasda layihənin koordinatoru olan Ernst & Young Baltic UAB şirkətinin nümayəndələri, e-Commerce üzrə Fransa, Litva və Avstriyadan olan  ekspertlər, Nəqliyyat, Rabitə və YTN-nin, AZEXPORT.AZ portalının və özəl şirkətlərin nümayəndələri iştirak etmişlər.
İclasın əsas hissəsi 3 istiqamətdə Azərbaycanda keçirilən sorğuların   nəticələrinin müzakirəsinə həsr edilmişdir:
1.Questionnaire for assessment of the ecommerce ecosystem in the eastern partner countries
2. Questionnaire for assessment of standards related to ecommerce in the eastern partner countries
3. Questionnaire for assessment of the legal framework in the eastern partner countries
Bu sorğular Azərbaycanda bu layihənin elektron Ticarət üzrə eksperti, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Xarici Əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin rəhbəri,  t.ü.f.d. Tofiq Babayev tərəfindən aparılmışdır.
İclasda 3 sorğunun nəticələri üzrə AB ilə Azərbaycan arasında Elektron Ticarət istiqaməti üzrə ekosistem, qanunvericilik və standartlar arasında fərqlər qeyd edilmiş və xarici ekspertlərin tövsiyələri nəzərdən keçirilmişdir.
T.Babayev sorğuların keçirilməsi ətrafında çıxış etmiş və iclas iştirakçılarının çoxsaylı suallarına cavab vermişdir.
İclasın sonunda sorğunun nəticələrinin müvafiq qurumlar tərəfindən qiymətləndirmək üçün təqdim olunması barədə qərar qəbul edilmişdir.

Состоялось заседание проекта Еврокомиссии "EU4Digital: supporting digital economy and society in the Eastern Partnership"
10 ноября 2020 года состоялось посвященное Азербайджану онлайн-заседание рабочей группы по электронной коммерции проекта Европейской комиссии "EU4Digital: supporting digital economy and society in the Eastern Partnership". В заседании приняли участие представители координатора проекта компании Ernst & Young Baltic UAB, эксперты в области электронной коммерции из Франции, Литвы и Австрии, представители Министерства транспорта, связи и высоких технологий, портала AZEXPORT.AZ и частных компаний.
Основная часть заседания была посвящена обсуждению результатов опросов, проведенных в Азербайджане по 3 направлениям:
1.Questionnaire for assessment of the ecommerce ecosystem in the eastern partner countries
2. Questionnaire for assessment of standards related to ecommerce in the eastern partner countries
3. Questionnaire for assessment of the legal framework in the eastern partner countries
Эти опросы проводил в Азербайджане эксперт проекта по электронной коммерции, заведующий отделом зарубежных связей и инноваций Института систем управления НАНА д.ф.т. Тофиг Бабаев.
По результатам 3 опросов на заседании были отмечены различия между ЕС и Азербайджаном в области экосистем, законодательства и стандартов относительно электронной коммерции, а также учтены рекомендации зарубежных экспертов.
Т. Бабаев рассказал о проведении опросов и ответил на многочисленные вопросы участников заседания.
По итогам встречи было решено представить результаты опросов для оценки в соответствующие ведомства.